Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çocuklar İçin Müze Açıldı

Çocuklar İçin Müze Açıldı
Karşıyaka Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü, yaklaşık iki bin kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı, açılış kurdelesini de çocuklar kesti. Dev hayvan maketleri ve sergi alanları aileler tarafından çok beğenildi.

 

Karşıyaka Belediyesi, Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü projesiyle, ’bilimle iç içe yetişen nesiller için’ Türkiye’de eşi olmayan bir yatırıma imza attı. Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği kriterlerine uygun olarak tasarlanan proje hizmete açıldı. Yalı Mahallesi Caher Dudayev Bulvarı üzerinde gerçekleşen açılış törenine Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, Afyon Evciler Belediye Başkanı Saim Özer, akademisyenler, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Protokol sıralarında bu kez çocuklar oturdu. Karşıyaka Belediyesi Çocuk Korosu ve çocuk halkoyunları ekibinin gösterileri beğeni kazandı. Minik Efe’nin zeybek gösterisi ise ayakta alkışlandı.
 
 
DEV DİNOZORLARA BÜYÜK İLGİ
 
Türkiye’nin ilk Evrensel Çocuk Müzesi’nin açılış kurdelesini de balonlar ve konfetiler eşliğinde çocuklar keserken, törenin ardından kampüs alanında adeta izdiham yaşandı. Anne babalar profesyoneller tarafından hazırlanan müze alanını çocuklarıyla beraber gezdi, fotoğraf çekildi. Dev hayvan replikaları ve dinozor maketleri oldukça ilgi gördü. Açılış gününde müzeyi, 3 binden fazla insan ziyaret etti. Törenin ardından, Maskot Bandosu ve DJ Doğukan Manço sahne aldı. Adam Olacak Çocuk gösterisi ile çocuklara unutulmaz anlar yaşattı.
 
 
"RANTA DEĞİL HALKA HİZMET"
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bu projeyle, ’Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir’ diyen Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına sahip çıktık ve örnek bir eğitim modelini hayata geçirdik. Soran-sorgulayan, aydınlık nesiller yetiştireceğiz. Bu kenti çocuklarımızla beraber yönetmeye devam ediyoruz. Günümüz koşullarında bir ilçe belediyesinin kendi imkanlarıyla yaptığı en güzel projelerden birini hayata geçirdik. Ben bu bölgeyi ranta değil çocuklara açtım, apartmanlar dikmedim müze yaptım. Attığımız her adımda çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini düşünüyoruz. Onları bilimle yetiştireceğiz ve bu müze alanına girdiklerinde eskisinden farklı bir bilinçle çıkacaklar. Bu alanları, çocukların ve toplumun faydasına değerlendirmeyi sürdüreceğim. Bu da benim onur madalyam olacak. Evrensel Çocuk Müzesi sadece Karşıyaka’nın değil İzmir ve Ege Bölgesi’nin çocuklarına da hizmet edecek. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi.
 
 
BİLİM, EĞİTİM VE EĞLENCE BİR ARADA
 
Yalı Mahallesi’nde 7 bin 200 metrekare arazi üzerinde inşa edilen Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü; çocukların yaşayarak ve eğlenerek, ’anlamlı’ öğrenme imkanı bulacağı bir proje olarak tasarlandı.
 
·Paleontoloji adasında 15 adet dinozor replikası ve fosil kazı alanı, entomoloji adasında böcek replikaları ve böcek otelleri, biyolojik gölet, sinevizyon salonu, küçültülmüş inşaat makineleri ve eğitim alanları oluşturuldu.
 
·Yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin anlatıldığı sergi alanları hazırlandı.
 
·Kampüs içerisinde ayrıca okul gruplarının yararlanacağı piknik alanı, etkinlik tiyatro ve gösteriler için bir sahne, belgeseller için cep sineması, restoran, büfe, hediyelik eşya ve fotoğrafçı dükkanları da yer aldı.
 
·Kampüsün kadrosuna; disiplinler arası eğitimin sağlanabilmesi amacıyla, paleontologlar, biyologlar, fizik pedagogları, sosyologlar, aile-çocuk danışma rehberi, müze rehberleri gibi birçok alandan eğitmen dahil edildi. Akademisyenlerin yer aldığı bir de Bilim Kurulu oluşturuldu.

Yayın Tarihi : 24.09.2017 : 11:55

Etiketler : Çocuklar    İçin    Müze    Açıldı    Bölge   


Yorumlar

4251
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN