Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Uzmanlardan Kahvaltı Uyarısı

Uzmanlardan Kahvaltı Uyarısı
Uzmanlar okula giden çocukların beslenme çantalarına hazır gıdalar yerine, evde hazırlanmış sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerin konması gerektiğini belirtiyor

 

Türkiye genelinde yaygınlaşan obezite, çocukları da büyük oranda tehdit ediyor. Yeni eğitim yılına başlayan çocukların okulda sağlıklı beslenmeleri için öneriler sunan Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Beslenme çantaları çocukların sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıyor" dedi.
 
Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan “Türkiye’de Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Projesi"  son araştırma raporuna göre, Türkiye’de okul çağındaki 6-10 yaş arası fazla kilolu ve şişman olan çocukların oranı yüzde 20,8 olarak tespit edildi. Çocuklukta edinilen beslenme alışkanlıklarının yetişkinlik dönemindeki beslenme düzeni üzerinde önemli etkisi olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, bunun da obezite ile mücadelede en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Çocukları sağlıksız yiyeceklerden uzak tutmanın yolunun, onlara sağlıklı ve lezzetli beslenme çantaları hazırlamak olduğunu belirten Uzel, hazır gıdaların yerine mutlaka evde hazırlanmış gıdaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Uzel, “Çocuklara okula gitmeden önce her gün mutlaka kahvaltı yaptırılmalı. Besin değeri yüksek, doğal ve kolay taşınır yiyecekler ile çanta oluşturulmalı. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyveler, çocuğun okul başarısını olumlu etkileyeceği gibi enerji vereceği için de beslenme çantasında yer almalı. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için çocuğunuzun beslenme çantasında et, süt, tahıl ile meyve, sebze ürünlerinden besinler bulunmalıdır" dedi.

Yayın Tarihi : 17.09.2017 : 12:17

Etiketler : Uzmanlardan    Kahvaltı    Uyarısı    Bölge   


Yorumlar

4292
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN