Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yelkene Gönül Verenler Çeşme'de Buluştu

Yelkene Gönül Verenler Çeşme'de Buluştu
23-27 Ağustos tarihlerinde Çeşme-Sakız rotasında gerçekleştirilen Arkas Aegean Link Regatta sona erdi. Overall kategorisinde kupayı kaldıran Anything/Dere Construction olurken IRC-1 sınıfında Arkas Flying Box ikinci ve Garanti Sailing Lemon üçüncü oldu.

 

Arkas Aegean Link Regatta Ege’nin iki yakasını bir araya getirirken organizasyonun bir diğer dikkat çekici tarafı da yarışan takımlardı. Dereceye giren ilk üç takımın aynı zamanda kurumsal ekiplerden oluşması özellikle son zamanlarda şirketlerin “takım çalışması”na verdiği önemi de gösteriyor.

Kendi Teknesini Üreten Takım

İlk kez 2012’de Bodrum’da yelken yarışları dünyasına katılan Anyway Racing Team Anyway (First 40 model) tekneleri ile Dere Construction sponsorluğunda pek çok yarışa katıldı. 5 yıl önce kurulan ekip kendini zaman içinde o kadar hızlı geliştirdi ki kendi teknelerini bile üretti. Dere Shipyard’ı kurup 2016 Şubat ayında Carbon Pre-Preg teknolojisiyle dokuz ayda yeni tekneleri Ker41’in üretimini tamamladı. Bu yıl Ocak ayında suya inen Ker Yacht Design- Ker 41’i üretip gözlerini yükseğe diktiler. Bora Turan, Arda Erel, Kıvanç Sevinç, Murat Tan, Yiğit Çula, Lena Erdil, Arcan Kurtoğlu, Kaan Ilgaz, Görkem Tüfekçioğlu, Niyazi Deldemir ve Orkun Gölaç’tan oluşan ekip, BAYK kış trofesi 2017 IRC A-0 dördüncüsü, Türkiye Yat Şampiyonası 2017 IRC-1 üçüncüsü oldu. Ekibin teknelerine alışma sürecini atlattıkları Arkas Aegean Link Regatta’nın sonunda belli oldu. Birinciliği göğüsleyen ekip Before Sunset Beach’te düzenlenen kupa töreninde ödülünü Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın elinden aldı. 

Uluslararası başarıya sahip profesyonel yelkenciler burada

Tolga Yağlı, Serhat Altay, Fikret Oral, Serkan Yapan, Altuğ Şenermen, Tayfun Erey, Onur Tok, Tuğrul Elbirler, Erman Eroğlu, Onur Pekçetin’den oluşan takımın en önemli özelliklerinden birisi, ekip üyelerinin profesyonel yelkenci olması. Arkas Sailing Team, kendi teknesi ile 2010 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği; 2011 yılında BAYK Kış Trofesi ikinciliği, Deniz Kuvvetleri Kupası üçüncülüğü, Uluslararası Marmaris Yarış Haftasında ikinciliği; 2012 yılında BAYK Kış Trofesi birinciliği, Çakabey Kupası birinciliği ve Deniz Kuvvetleri kupası ikinciliğinin yanı sıra 2010, 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında Arkas BAYK CUP şampiyonluğu bulunuyor. Ayrıca Arkas Sailing Team 2014’te BAYK The Marmara Kış Trofesi’nde daha sonra da TAYK(Türkiye Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından düzenlenen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda birinci oldu.  2015 yılında ise CFM BAYK 2015 Kış Trofesi, Turkcell sponsorluğunda düzenlenen BosphorusCup ve Ağustos ayında gerçekleşen Arkas -Milta Marina Cup’ta birinci oldu. Arkas Sailing Team, 2015’te katıldığı ilk uluslararası yarışta kazandığı birincilik kupasıyla gurur kaynağı oldu. Arkas Sailing Team, 22 ülkeden 115 teknenin ve binin üzerinde sporcunun katıldığı Rolex Middle Sea Race’de, IRC 3 sınıfında 1. ve Overall’da da 5. sıraya yerleşerek önemli bir başarıya imza attı. Arkas Sailing Team 10-18 Haziran 2016 tarihleri arasında zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en ünlü yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta ülkemizi temsil etti. Takım, uluslararası prestijli yarışta, IRC A sınıfında aldığı 5.’lik derecesi ile yine önemli bir başarıya imza attı.  Yurtiçi başaılarının yanında yurtdışı başarılara da yelken açan Arkas Sailing Team, zorluk derecesi yüksek ve son 50 yılın en prestijli yelken yarışlarından birisi olan St. Tropez Giraglia Rolex Cup’ta çok önemli bir başarı elde etti. Uluslararası önemli yarışa katılan tek Türk takımı Arkas Sailing Team, 217 tekne ve yaklaşık 3000 sporcunun mücadele ettiği büyük yarışta koyiçi yarışlarını ikinci olarak tamamladı. 

Takım son olarak da Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas’ın da takımla yarışarak adeta bir ekip üyesi gibi hareket ettiği Arkas Aegean Link Regatta’da ikincilik kupasını kaldırdı. 

Garanti Bankası’nın aktivitesi yarışlara kadar uzandı

Garanti Sailing, Garanti Bankası tarafından 4 yıl önce “şirketiçi aktivite” olarak kurulan bir takım. Lemon Sailing School ile yelkene başlayan ekip ilk başta Destek Sınıfı’nda yarışan ekip, her yıl çıtayı yükselterek son iki senedir IRC 1’de yarışmaya başladı. Ekibin yelkene başlama yaşı olarak geç olsa da başarı basamaklarını çok çabuk atladı. Lemon School Takım olmanın çok güzel örneği. Şirketiçi aktivitenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burak Dolgun, Koray Satılmış, Tuncay Şakacı, Volkan Umutlu, Tuğba Güler, Esra Çek, Elif Altınkol ve Atila Temur’un oluşturduğu Garanti Sailing Lemon 2014 yılında Audi Göcek Race Week 19 Mayıs Kupası IRC-1 Birinciliği, 2016 yılında 27. Marmaris İnternational Week IRC-1 ikinciliği ve son olarak da Arkas Aegean Link Regatta IRC-1 üçüncülüğü kupasına sahip oldu. 

Yayın Tarihi : 29.08.2017 : 13:15

Etiketler : haber    haberler    yelken    arkas    Aegean Link Regatta    Ege    çeşme       


Yorumlar

7719
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN