Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başkan Kocaoğlu: İnciraltı Planlaması Niye Bekler?

Başkan Kocaoğlu: İnciraltı Planlaması Niye Bekler?
ULUSLARARASI Geleneksel Urla Bağbozumu Şenlikleri’nin açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte turizm sezonunun tüm yıla yayılması için sağlık turizminin önemine dikkat çekti. 2007 yılından beri İnciraltı’nın sağlık konseptiyle planlanması için uğraştıklarını vurgulayan Başkan Kocaoğlu,  "Ne merkezi hükümete, ne İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, ne de Balçova Belediyesi’ne kağıt ve mürekkepten başka maliyet düşmeyecek. Bunun planları yapıldı.'' dedi.

 

 
Bölgedeki bağcılık kültürüyle birlikte geçmişi 2 bin 600 yıl önceye dayanan Urla Bağbozumu Şenlikleri törenlerle başladı. Günümüzde uluslararası nitelik kazanan şenliğin açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, eski bakanlardan Suat Çağlayan, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve ev sahibi Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın yanı sıra, çok sayıda İzmirli katıldı.
 
"DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ"
 
Renkli görüntülere sahne olan şenlik kortej yürüyüşünün ardından açılış töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu burada yaptığı konuşmada, yerelde kalkınma başlığı altında ilk projeyi Yarımada’da başlattıklarını belirterek, "Tarım ve turizmde verdiğimiz desteklerin semeresini yavaş yavaş görmeye başladık. Ama daha işin başındayız. Yarımada’ya daha çok yatak kapasitesi gelecek. Burada iyi tarım uygulamasıyla insanlara ürünler sunulacak. Eğer siz toprağı, havayı, suyu temizlerseniz buraya dinlenmek için de, eğlenmek için de, şifa bulmak için de turist gelir. Önümüzde çok uzun bir yol var. O yolu da hep birlikte aşacağız" diye konuştu.
 
İNCİRALTI TEPKİSİ
 
İzmir coğrafyasında 3-4 ayla sınırlı kalan turizm sezonunu bütün yıla yaymayı hedeflediklerini, bunu da sağlık turizmi ile gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:
 
"2007 yılından beri İnciraltı’nın sağlık konseptiyle planlanması için uğraşıyoruz. Ne merkezi hükümete, ne İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, ne de Balçova Belediyesi’ne kağıt ve mürekkepten başka maliyet düşmeyecek. Bunun planları yapıldı. Bakanlara, başbakana sunuldu. Sunulmadık kimse kalmadı. İzmir’i kalkındırmak için yatırım yapmayabilirsiniz ama Büyükşehir Belediye Başkanı’nın 13 senedir istediği, kentte yaşayan herkesin istediği, oranın doğasına uygun olarak yapılmış, şifa dağıtacak şekilde gerçekleştirilmiş plan niye bekler? Herkese soruyorum İnciraltı’nın planlaması niye bekler?"
 
"DOĞANBEY KÜR MERKEZİ İÇİN ONAY BEKLİYORUZ"
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, termal turizmin geliştirilmesi için iki önemli adım daha attıklarını belirterek şöyle devam etti:
 
"İzmir Jeotermal A.Ş’ye 2005 yılında yüzde 50 ortak olduk. Sahayı düzenledik, şirkete para kazandırdık. Doğanbey kuyularını açtık. Oradaki kaynaktan elektrik üretilebilecek kısmın ihalesine çıktık. Yüklenici firma çalışmalara başladı. 5-6 yıldır bir kür merkezi için çalışıyoruz. 43 dönüm arazi aldık, planlama çalışmaları devam ediyor. Turizm Bakanlığı’ndan onay bekliyoruz ki, projesini yapıp hayata geçirelim. O bölgedeki Doğanbey, Ürkmez Özdere’deki otellere ve o bölgenin kalkınmasına kaldıraç olacak. Çeşme’de ise termal su bulunmasına rağmen, bir tane kür merkezi yok. Orada da yüzde 40 ortaklıkla bir kür merkezi kuracağız."
 
"RAYLI SİSTEM OLMASAYDI..."
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imza attığı raylı sistem yatırımlarının yaşanabilir bir kent hedefinin en önemli adımını oluşturduğunu da vurgulayan Başkan Kocaoğlu, "Eğer biz raylı sistem ağını 138 km’ye çıkarmasaydık, bugün 600 bin yolcuyu daha otobüsle taşıyacaktık. Bu da 800-1000 arası otobüsün daha trafiğe girmesi anlamına geliyor" diye konuştu. Hedeflerini "İzmir insanının gelirinin artması ve mutlu olması" sözleriyle özetleyen Başkan Aziz Kocaoğlu , "İzmir’in turizmini, tarımını, sanayisini kalkındıracağız, bunu da kültür ve sanatı unutmadan yapacağız. İzmir ayağa kalktı, gelişiyor daha da gelişecek" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 14.08.2017 : 13:03

Etiketler : Başkan    Kocaoğlu    İnciraltının    Planlaması    Niye    Bekler    Bölge   


Yorumlar

3922
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN