Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Trump'ı Zor Günler Bekliyor

Trump'ı Zor Günler Bekliyor
Rusya'nın ABD seçimlerindeki parmağını araştıran soruşturmada artık söz büyük jürinin. Söz konusu hamle, soruşturmanın Trump'ın ailesi ve yakın çevresine uzandığı anlamına geliyor.

 

BBC Washington muhabiri ANthony Zurcher, "İş artık gerçekten çok ciddiye bindi. Geçmişte, ne zaman Rusya soruşturmasıyla ilgili büyük bir haber patlasa, Trump da söylemini sertleştirdi ve kendisine düşman olduğunu söylediği kesimleri hedef tahtasına oturttu. Şimdi ise baskı doğrudan başkanın üzerine yapılıyor" diyor.

Seçildiği günden bu yana Rusya'nın gölgesinden kurtulamayan ABD Başkanı Donald Trump'ı çok daha zor günler bekliyor. Özel Savcı olarak atanan Federal Soruşturma Dairesi (FBI) eski Başkanı Robert Mueller'in Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddialarla ilgili açtığı soruşturma kapsamında büyük jüri oluşturuldu. Wall Street Journal ve Reuters'ın yayınladığı haberlere göre, büyük jürinin oluşturulması soruşturmanın da hız kazandığını ve kapsamının genişletilmeye başlandığını gösteriyor.

Reuters, oluşturulan büyük jürinin Başkan Donald Trump'ın oğlu Donald Trump Jr ile Rus yönetimiyle bağlantılı olduğu iddia edilen avukat Natalia Veselnitskaya arasında Haziran 2016'da yapılan toplantıyla ilgili daha fazla bilgi ve belge temin etmek için celp gönderdiğini duyurdu.

Büyük jüri oluşturulması ne anlama geliyor?

ABD yargı sistemine göre, büyük jüriler yargılama yapıp, zanlıların suçlu olup olmadığına karar vermiyor. Ancak büyük jüriler, bir soruşturma kapsamında toplanan delilleri inceleyerek ve tanıkları dinleyerek, eldeki bulguların yargılama sürecini başlatmaya yeterli olup olmadığına karar veriyor.

Büyük jüri oluşturulması ayrıca bazı davalarda savcıların da elini rahatlatıyor. Böylece, bazı bilgi ve belgelerin toplanması için celp çıkartılmasının ve yemin altında tanık ifadelerinin alınmasının da önü açılıyor.

WSJ'ye konuşan hukuk uzmanları, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Rusya ile ilişkilerinin niteliğine dair halihazırda oluşturulmuş bir büyük jüri varken, Rusya soruşturması kapsamında Mueller'in yeni bir büyük jüri oluşturma kararının soruşturmanın hız kazanmasının ve kapsamının genişletilmesinin bir göstergesi olduğunu söylüyor.

Ancak büyük jürinin oluşturulması ve celp gönderilmesi, soruşturmanın Başkan'ın yakın çevresine uzandığının ve oğlu Trump Jr'ın yaptığı toplantıya odaklandığının bir işareti olarak görülüyor.

Trump Jr., Haziran 2016'da babasının seçimlerdeki rakibi Demokrat aday Hillary Clinton ile ilgili zararlı bilgilere sahip olduğu ve Kremlin ile bağlantıları bulunduğu iddia edilen Rus avukat Veselnitskaya buluşma önerisine onay verdiğini gösteren elektronik postaları yayımlamıştı. Trump, oğlunun masum olduğunu söylemişti.

Yayın Tarihi : 04.08.2017 : 09:59

Etiketler : trump   


Yorumlar

7912
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN