Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirliler Roman Seviyor

İzmirliler Roman Seviyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait kütüphanelerde en çok okunan kitaplar, aralarında Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit ve Canan Tan’ın da bulunduğu yazarların romanları oldu. Dünya edebiyatından ise Dostoyevski ve Dan Brown, İzmirliler’in rağbet gösterdiği yazarlar arasında yer aldı.

 

Geçen sene 12 bin 308 kişinin, bu yılın ilk 5 ayında ise 8 bin 596 kişinin ziyaret ettiği, İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren kütüphanelerde, İzmirliler en çok Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit ve Canan Tan’ın ramanlarını okudu. Dünya edebiyatında ise başı Dan Brown ve Dostoyevski çekti. Genelde bestseller olan ve son basılan kitaplar daha çok rağbet görürken, okuyucuların dörtte üçü polisiye, aşk ve yeraltı dünyası edebiyatı alanındaki eserlerle ilgilendi. Okuyucuların geri kalan kısmı ise kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarına yöneldi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürü Nezihe İncegöz, geçen yıl Kent Kütüphanesi’nden 9 bin 242 kitabın bu yılın ilk 5 ayı itibariyle ise 3 bin 643 kitabın ödünç verildiğini belirterek, "Kütüphanelerimize gerçekten yoğun ilgi var. Kitap okumak ve ders çalışmak amacıyla birçok öğrenci geliyor. Kütüphane bahçesine ders çalışılması amacıyla portatif mobilyalar da koyacağız. Yoğun ilgi nedeniyle kütüphanenin saat 22.00’ye kadar açık tutulması kararı alındı. Bundan sonra hep 22.00’ye kadar açık kalacak" dedi.
 
Güneydoğu Anadolu’daki bazı okullar ve cezaevleri gibi birçok kuruma kitap bağışında bulunduklarını belirten İncegöz, "Geçen sene, demirbaş listemize alamadığımız kitaplardan 13 bin 411’ini bağışladık. Bu sene ise haziran ayına kadar 8 bin 830 adet bağış yaptık ve 2 mahkum bizlere mektup yazarak teşekkürlerini iletti. Güzel dönüşler ve tepkiler alıyoruz" diye konuştu.
 
İncegöz, Kütüphane Haftası ve 23 Nisan gibi özel günlerde yaratıcı drama yöntemiyle yapılan kitap okuma atölyelerinin, önümüzdeki eylül ayından itibaren 7-9, 10-12 yaş gruplarına yönelik olarak her hafta yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yayın Tarihi : 17.06.2017 : 09:46

Etiketler : İzmirliler    Roman    Seviyor    Bölge   


Yorumlar

5630
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN