Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


El Yapımı Seramikler Sergilendi

El Yapımı Seramikler Sergilendi
Van’ın Bardakçı Mahallesi’nde, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencileri tarafından üretilen seramikler sergilendi.

 

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü GENÇDES-2017-1 programı kapsamında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından ’Van Bardakçı Köyü Seramik Atölyesi Uygulama Projesi’ başlatıldı. Proje kapsamında üniversite öğrencileri, geleneksel yöntemlerle çanak, çömlek ve testi üretimi yaptı. Yaklaşık 3 ay süren çalışma ardından öğrenciler bugün yaptıkları seramikleri YYÜ Fen Edebiyet Fakültesi sergi salonunda sergiledi. Sergiye YYÜ Rektörü Prof.Dr. Peyami Battal, YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve proje yürütücüsü Doç.Dr. Rafet Çavuşoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Bir birinden güzel seramiklerin sergilendiği sergi büyük ilgi gördü.
 
Seramiğin çok güzel ve sağlıklı bir ürün olduğunu söyleyen YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve proje yürütücüsü Doç.Dr. Rafet Çavuşoğlu, şöyle dedi:
 
"Daha önce Osmanlı döneminden itibaren Cumhuriyet’in ilk yıllarından 1980’li yıllara kadar Bardakçı Köyü’nde aktif olarak bu zanaat devam ediyordu. Bizde bir proje ile öğrencilerimize seramik yapımını öğrettik ve  bunu hayata geçirdik. Öğrencilerimiz bütün aşamalarını gördü, tamamen geleneksel usulde eserler yaptı. Ve bugün bu eserleri sergiliyoruz. Bizim buradaki asıl amacımız bu sanatı devam etmek ve çanak çömleğe geri dönmektir. Çünkü seramik çok sağlıklıdır. Plastik gibi çelik maddeler gibi kansorejan madde içermiyor. Onunla yapılan yemek çok lezetli ondan içilen su çok soğuk olur. Biz üniversite olarak bu sanatın devam etmesini istiyoruz. Ve  seramiğin yeniden mutfaklarımıza sokmanın gayreti içinde olacağız."

Yayın Tarihi : 15.06.2017 : 16:08

Etiketler : El    Yapımı    Seramikler    Sergilendi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7523
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN