Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


DİSK İzmir’de Yarım Gün İş Bırakacak

DİSK İzmir’de Yarım Gün İş Bırakacak
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı sendikaların İzmir şubeleri, başta kıdem tazminatındaki düzenlemelere tepki için olmak üzere yarın (16 Haziran Cuma) yarım gün iş bırakacak. Ulaşım ve mezarlıklardaki işlemleri etkilemeyecek iş bırakma eylemi sürecinde işçiler Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak.

 

Hükümet’in kıdem tazminatını fona devretme çalışmasının yeniden gündeme gelmesi üzerine DİSK, uyarı niteliğinde eylemlere başladı. DİSK’e bağlı sendikaların İzmir’deki şubeleri, 16 Haziran Cuma günü öğle paydosundan sonra yarım gün iş bırakacak. İş bırakma eylemi ulaşımı kapsamayacak. Ayrıca mezarlıklardaki işlemleri de etkilemeyecek. Belediye hizmetleri ve bazı fabrikalar iş bırakma eylemi kapsamında olacak.
 
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptığı basın açıklamasında, kıdem tazminatının 80 yıllık temel bir işçi hakkı olduğunu, işçinin, çalışanın güvencesi, birikmiş emeği, alın teri olduğunu söyledi. Kıdem tazminatlarının fona devrinin sonun başlangıcı olduğunu belirten Sarı, "Herkes bilsin ki kıdem tazminatı hakkımızı kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı hakkımızdan taviz vermeyeceğiz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir. Kıdem tazminatının ödenmemesi, eksik ödenmesi, işçilerin hak kaybına uğraması gibi sorunlar var ama yapılması gereken kıdem tazminatını tırpanlamak, fona devretmek değil, kıdem tazminatına erişimi kolaylaştırmaktır. Fon dayatmasına sonuna kadar direneceğiz. Yarım günlük iş bırakma eylemimiz bir uyarıdır. Bu anlayıştan vazgeçilmez genel grev de yapacağız" dedi.
 
Öğleden sonra yarım günlük iş bırakan işçiler daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak.

Yayın Tarihi : 15.06.2017 : 15:30

Etiketler : Disk    İzmirde    Yarım    Gün    İş    Bırakacak    Bölge   


Yorumlar

9647
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN