Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İşte Yeni Yıla Girerken Yatırım Önerileri

İşte Yeni Yıla Girerken Yatırım Önerileri
Yeni yılla birlikte yatırım argümanlarında dikkat çekici değişimler yaşanacak. Değişmeyen tek şey ise altının zirvede yer alacağı gerçeği...

 

Burak Cilasun / Ben HABER
 
2016'yı geride bırakıp, 2017 ekonomisini konuştuğumuz şu günlerde ekonomi çevrelerinin, irili ufaklı yatırımcılardan yastık altıcılara kadar birçok kişinin merak ettiği konulardın başında yatırım argümanları geliyor. Yatırımcının genel olarak kazançlı çıktığı yılın zirvesineyse güvenli liman olarak anılan altın yerleşti. 2016 başında 1000 lira değerinde altın alan yatırımcı, yıl sonunda ana parasının 4'te birinden fazla bir gelir elde ederek toplam parasını 1285 liraya çıkarmış oldu. Altını sırasıyla dolar, euro ve 2 yıl vadeli tahvil takip etti. Peki 2017'de yatırımcı neyle karşılaşacak? Bu sorunun cevabını Odak Döviz Genel Müdürü Bilal Doğan verdi. Doğan, altının 2017'de de zirveye yerleşeceğini belirtirken, dolar yatırımcısına ise çarpıcı bir uyarıda bulundu.
 
Altın kazandıracak
 
Sözlerine altınla başlayan Doğan, güvenli limanın değerini koruyacağını söyledi. Doğan, “Uluslararası konjonktür altına değer kattı. Petroldeki düşüş buna vesile oldu. Dünyanın krize girdiği dönemde altın güvenli bir liman olarak görülüyor. 2016'da küresel olarak yaşanan krizler ve daralmalar neticesinde, kendini korumak isteyen yatırımcı bu nedenle altına yöneldi. Tabii sadece 2016 değil, mevcut durumda altının 2017'de de ön planda olacağı öngörülüyor. Dünya ekonomisinde yaşanan daralma altına olan talebi arttırıyor. Hem uluslararası fonlar, hem de yatırımcı fonlar paralarının önemli bir kısmını altına yatırıyorlar. Altının ons değeri 1300 altın onsunu arttırınca satıyorlar. Altın yatırımcısı bu dönemde de kazanacaktır.” ifadelerini kullandı.
 
 
Dolar yatırımcısına uyarı
 
Doğan, dolar yatırımcısına da uyarıda bulunarak, 2017'de rüzgarın ters eseceğini söyledi. Doğan, ”2016 yılı içinde dolar gelebileceği en yüksek noktaya geldi. Sayın Başbakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi bundan sonrası için genel bakış açımız aşağı yönlü bir hareket olacağı doğrultusunda. Yine 2016-2017 geçiş sürecine baktığımızda ABD burada önemli bir faktör. Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık koltuğuna Trump oturacak ve bu süreçte hem yeni ekonomi kadrolarını hem de hedeflerini belirleyecek. Seçim öncesi hiç kimsenin Trump beklentisi yoktu. Seçim sonuçlarıyla birlikte bir belirsizlik hali ortaya çıktı ve bu da piyasalarda strese yol açarak kurların artmasına yol açtı. Bununla birlikte bir de 14 Aralık'ta FED faiz artışına gitti. Hem başkanlık hem faizler uluslararası piyasalarda doları güçlü noktaya getirdi. 2017 yılında aşağı yönlü bir hareket bekliyoruz. Türk piyasası zaten gerek Sayın Cumhurbaşkanımız, gerekse de Sayın Başbakanımızın çağrılarıyla kendi parasına döndüğü için piyasalarımızda bu durum olumlu etki yarattı. Şu an tabloya baktığımızda 2017'de doların düşüşü söz konusu.”dedi.
 
Şimdi borsa zamanı
 
Doğan, borsa yatırımcılarına yönelik olarak da “Borsa bu yıl özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı 73 bin seviyelerine kadar düştü. Buna rağmen 77 binlerde kapatacak gibi gözüküyor. Borsanın şu anda düşük seyretmesi yatırımcı için bir fırsat demek. 2017'nin başlarında 80 binleri görebileceği düşünülüyor. Borsa yatırımı için iyi bir dönemin başladığını söyleyebiliriz.” dedi.

Yayın Tarihi : 31.12.2016 : 11:09

Etiketler : odak döviz    genel müdürü    bilal doğan    altın    dolar    borsa    Trump       


Yorumlar

6441
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN