Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karabağlar’da Edebiyat Günleri

Karabağlar’da Edebiyat Günleri
İzmir’de, Karabağlar Belediyesi tarafından, Türk Edebiyatı’nın unutulmaz ismi Reşat Nuri Güntekin adına düzenlenen 7. Reşat Nuri Edebiyat Günleri başladı.

 

Edebiyat Günleri Etkinliği Reşat Nuri Güntekin’in ’Çalıkuşu’ ve ’Dudaktan Kalbe’ romanlarını yazdığı ve şuanda çocuk kütüphanesi olarak hizmet veren evinin önünde gerçekleştirilen açılışla başladı. Açılışa Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız ile ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar, sanatçılar ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Konuşmasına eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutlayarak başlayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Reşat Nuri Güntekin’in de öğretmen olduğu ve çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini belirterek, "Öğretmenlerin bir kez daha ellerinden öpüyor, saygıyla eğiliyorum" dedi. Bir toplumun gelişmişlik belirtisinin kültür ve sanata verdikleri değerle ölçüldüğünü hatırlatan Başkan Selvitopu, kültür ve sanatı geliştirmek için yerel yönetim olarak ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi. Bu kapsamda ilçenin birçok yerinde kültür sanat merkezleri kurmak için çalışmalara başlandığını belirten Selvitopu bir-iki yıl sonunda bunların sonuçlarının ortaya çıkacağını dile getirdi.
 
Reşat Nuri Güntekin’in toplumun yetiştirdiği önemli bir insan olduğu belirten Selvitopu "Bu ülkenin kültür sanat olarak gelişmesinde büyük katkıları olan bir insandır. Bizler Karabağlar Belediyesi olarak bu edebiyat günlerini her yıl daha de geliştirerek devam edeceğiz. Siz sevgili öğrencilerimiz Reşat Nuri Güntekin’in kitaplarını okuyun sorgulayın sizlere büyük faydası olacaktır" dedi
 
Sunuculuğunu şair ve yazar Onur Caymaz’ın yaptığı etkinlikte yazar ve müsizyen Tuna Kiremitçi, şiir ve gitar dinletisi sunarken, yazar Görkem Yeltan ise ilkokulda okuyan çocuklarla karşılıklı soru cevap yaparak keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.
 
Öğleden sonra düzenlenen panel, iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Gülşah Elikbank’ın sunduğu panelin ilk oturumda Nermin Bezmen ve Cem Erciyes, ikinci oturumda ise Ülkü Burhan Meral ile Haluk Oral konuşmacı olarak yer aldı.
 
Panele katılan yazarlar, Reşat Nuri Güntekin’i, kendi dönemi ve günümüz edebiyatı açısından kıyaslamalı olarak değerlendirdi.
 
Panelin soru cevap kısmı da renkli geçti. Özellikle öğrenciler, yazarlara soru sorabilmek için birbirileri yarıştı. Öğrencilerin sorduğu sorular kimi zaman salonu kahkahalara boğarken kimi zaman da şaşırttı.

Yayın Tarihi : 26.11.2016 : 10:53

Etiketler : Karabağlarda    Edebiyat    Günleri    Bölge   


Yorumlar

1800
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN