Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Irak, İzmir’in Organize Sanayi Bölgelerini İnceleyecek

Irak, İzmir’in Organize Sanayi Bölgelerini İnceleyecek
Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Al-Alawi, İzmir Ticaret Odası’na gerçekleştirdiği ziyarette, İzmir ile Irak arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için ortak projeler oluşturma isteklerini iletti.

 

 
Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Al-Alawi, İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret etti. İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Cüneyt Güleç ile görüşen Al-Alawi, Irak’ta oluşturacakları organize sanayi bölgeleri için İzmir’in tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtti. 12 -14 Aralık tarihlerinde bir grup işadamı ile İzmir’de bulunan organize sanayi bölgeleri ve serbest bölgeyi gezmek istediklerini aktaran Irak Ankara Büyükelçisi Hisham Al-Alawi, "İzmir’deki serbest bölge ve endüstri bölgelerini görmeleri için yardımcı olabiliriz. Ellerinde 12 anahtar sektör var. Bu sektörlerin çoğu İzmir ile ilgili sektörler. Tarih konusunda uzlaşır uzlaşmaz arkadaşlarımızla konuşup ekstra bilgi gönderebiliriz" dedi.
 
13 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ YENİDEN KAZANILABİLİR
 
Al-Alawi hükümetler arası yaşanan gerginlik nedeni ile Gaziantep’de 21 Ekim tarihinde düzenlemek istedikleri iş forumun iptal edilmesinin ardından tekrar İzmir, Gaziantep ve Antalya’yı içiren bir iş forumu ile 2013 yılında iki ülke arasında 13 milyar dolara yaklaşan ticaret hacmini tekrar yakalayabileceklerini söyledi. Şuanda Türkiye’de 30 Iraklı öğrencinin yüksek lisans yaptığını aktaran Al-Alawi, "Bu öğrencilerden de faydalanarak bölge ile Irak arasındaki ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bazı Iraklı öğrencilerin İzmir’e gelip eğitim almasını da organize edebiliriz" diye konuştu.
 
İTO Başkan yardımcısı Cüneyt Güleç ise, Al-Alawi’yi Türkiye’de bulunduğu 6 aylık süre içinde ikinci kez ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Irak petrol sanayi nedeniyle güçlü bir ekonomiye sahip. Gayri safi milli hasıladan yüzde 65 gibi bir payı da sanayi sektörü alıyor. Petrol ve petrol türevi ürünler ihracatının yüzde 80’ini oluşturuyor. Türkiye, Irak’ın ithalatında birinci sırada, yüzde 20 gibi bir paya sahibiz. Türkiye’nin ihracatında da Irak 3. sırada. Türkiye’nin Irak ’la dış ticareti 10 milyar dolar civarında. Şu an da 10 aylık sürede 6 milyar civarında. Tabii ki bu ticari ilişkilerde Türkiye’nin lehine bir durum var. Ancak İzmir’in payı olması gerekenin çok çok aşağısında. Türkiye’nin Irak a yaptığı toplam ihracatın en fazla yüzde 4’ünü İzmir’den yapıyoruz. Bizim hedefimiz kısa süre içinde bu rakamları yukarı çıkarmak olmalı. Bunu beraberce yapabileceğimiz iş planını hemen gerçekleştirmemiz gerekiyor. Elimizdeki rakamlardan İzmir’in Irak pazarını iyi tanımadığını düşünüyoruz. Biraz gözden kaçmış gibi. İzmir olarak, Irak’ın istediği ürünleri fazlasıyla karşılayacak potansiyele sahibiz. İzmir’in tarıma dayalı sanayisinin güçlü olması, tekstil, hazır giyim gibi sektörlerde de ileri olması, Irak’ın bu ürünlere olan talebini karşılayacak bir pazara hitap ediyor" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 18.11.2016 : 13:10

Etiketler : Irak    İzmirin    Organize    Sanayi    Bölgelerini    İnceleyecek    Ekonomi    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6568
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN