Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çarşamba Havalimanı İçin Ortak Deklarasyon

Çarşamba Havalimanı İçin Ortak Deklarasyon
Samsun Çarşamba Havalimanı pistinde oluşan çökmeler nedeniyle bakım yapılmak üzere 1-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında kapatılacağının açıklanması üzerine ’Samsun Sivil Toplum Birlikteliği’ ortak deklarasyon yayınladı. Yapılan açıklamada, "Daha kısa sürede yapıma izin veren teknoloji uygulaması mümkünken havalimanımızın bırakın 3 ayı 45 günü, bir gün dahi kapalı kalmasına onay vereceğimiz ve kabul edeceğimiz düşünülemez" denildi.

 

Samsun’da bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu ’Samsun Sivil Toplum Birlikteliği’ üyeleri düzenledikleri toplantı sonunda Samsun-Çarşamba Havalimanı’nın pistinde oluşan çökmeler nedeniyle bakım yapılmak üzere 1 Mart - 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında kapatılacağının açıklanması üzerine ’Samsun Sivil Toplum Birlikteliği’ ortak deklarasyon yayımladı. Deklarasyondu şu ifadeler yer aldı:
 
"Büyüyen, gelişen ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti Samsunumuz’un ekonomisine büyük katkılar sağladığına inandığımız Çarşamba Uluslalarası Havalimanımızın 1 Mart-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında onarım nedeniyle kapatılacağını öğrenmiş bulunmaktayız. Haber kamuoyunda duyulduktan sonra ortaya çıkan hassasiyet üzerine onarımın 45 günde tamamlanmasına çalışılacağı gibi haberlerle bu hassasiyetin giderileceğinin umulduğuna tanık oluyoruz. Bu nevi bir onarım çalışmasının bu sürelerde bitirilemeyeceği gerçeği gün gibi aşikar olması bir kenara, sivil toplum kuruluşları olarak daha kısa sürede yapıma izin veren teknoloji uygulaması mümkünken havalimanımızın bırakın 3 ayı 45 günü, bir gün dahi kapalı kalmasına onay vereceğimiz ve kabul edeceğimiz düşünülemez."
 
Yapılan ortak açıklamada özelleştirme kapsamı içinde olduğu belirtilen havalimanın onarım için kapatılması yerine ihalesinin öne alınarak, şartnamesine 2’inci pist yapımı ve akabinde 1’inci pist yapımının eklenerek ihaleye çıkarılmasını bugün için kabul edilebilir tek çözüm yolu olarak nitelendirildi. Açıklamada şöyle devam edildi:
 
"Bu önerinin Samsun kenti ve ekonomisinin menfaatine uygunluğu konusunda tüm sivil toplum kuruluşları olarak ortak mutabakat içinde oyduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Aşağıda imzaları olan sivil toplum kuruluşları olarak hassasiyetimizin dikkate alınarak havalimanı konusundaki kararın gözden geçirilip düzeltilmesini talep ediyoruz. Bu talebimizin sonuna kadar ısrarla takipçisi olacağımızın, havalimanımızın uçuşa kapatılması kararına sonuna kadar ısrarla karşı duracağımızın tüm yetkili mercilerce bilinmesini arzu ediyoruz."

Yayın Tarihi : 17.11.2016 : 15:28

Etiketler : Çarşamba    Havalimanı    İçin    Ortak    Deklarasyon    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4309
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN