Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İyi Tasarım Etkinliği Başlıyor

İyi Tasarım Etkinliği Başlıyor
Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi’nin öncülüğünde, 5 üniversitenin 20 bölümünden 90 proje ve 15’ten fazla kurumsal katılımla düzenlenecek olan "İyi Tasarım İzmir / Good Design İzmir" etkinliği, 17 Kasım’da başlıyor. Akdeniz Akademisi Tasarım Koordinatörü Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu, etkinliğin İzmir’de tasarım kültürünün yerleşmesinde çok büyük rol oynayacağını söyledi.

 

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Akdeniz Akademisi öncülüğünde 17-19 Kasım 2016 tarihleri arasında "Sen De Çık Gel" sloganıyla "Çıktı/Output" temasıyla düzenlenecek olan "İyi Tasarım İzmir / Good Design İzmir" etkinliği, Türkiye’deki genel tasarım söyleminin çıtasını yükseltecek. Farklı tasarım alanlarında elde ettiği ürünleri İzmirlilerle paylaşarak tasarım konusunda yeni bir sayfa açacak olan etkinlik, İzmir’i Akdeniz Bölgesi’nde tasarım yoluyla konumlandırma hedefine bir adım daha yaklaştıracak. İzmir Akdeniz Akademisi Yönetim Kurulu ve Bilim Kurulu Üyesi, Tasarım Koordinatörü, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu, ’İyi Tasarım İzmir’ etkinliği ile, şehir estetiğinden ürün tasarımına kadar geniş kapsamlı bir anlayışla biçimlenen ’Tasarım Kenti İzmir’ hedefinin ilk çıktısının alınacağını belirtti. ’İyi Tasarım İzmir’in her yıl başka bir kavram altında düzenleneceğini ifade eden Balcıoğlu, gelenekselleşerek kentin simgelerinden biri haline gelecek olan bu etkinliğin, İzmir’de tasarım kültürünün yerleşmesinde çok büyük rol oynayacağını kaydetti. Balcıoğlu, "Etkinlik, yaşam, kent, mekan, ürün, moda, grafik, görsel iletişim, film, seramik ve resim alanlarındaki öğrenci sergilerinden ilgili sektörlerin tasarım projelerine, tasarım atölyelerinden ustalarla söyleşilere uzanan kapsamlı ve disiplinler arası büyük bir buluşma olacak. İzmir’i bir tasarım kentine dönüştürmek hedefiyle yola çıkarken, stratejimizi tasarım bilinci, tasarım kullanımı ve tasarım bilgisi üzerine kurguladık. Bundan sonraki aşama ise tasarım takdiri mekanizması da diyebileceğimiz tasarım ödülleridir" dedi.
 
KENTİN TASARIM DAMARLARINA YENİ BİR DOKUNUŞ
 
’İyi Tasarım İzmir"in kentin tasarım damarlarına yeni bir dokunuş olduğunu vurgulayan Balcıoğlu, "Tasarım kenti olmak aslında halka daha rahat ve keyifle yaşanır bir kent olmak demek. Orada hızla bir yerden bir yere ulaşılır, yeşille maviyle daha fazlı haşır neşir olunur, görsel kirlilikten uzak, estetik, kentsel donanımları, mobilyaları eksiksiz mekanlarda yeni heyecanlar yaşanır. Tasarım kenti demek, hızla dönüşen, kendini her daim yenileyen ve her defasında da görülmemiş hazlar, espriler, etkinlikler, eserler sunan bir kent demek. Tasarım pahalı olmak zorunda değil, kaliteli olmak zorundaö dedi.
 
Teması "Çıktı/Output" olan ’İyi Tasarım İzmir’in kentin pek çok bileşenini tek bir kavram çerçevesinde birleştireceğini belirten Prof.Dr.Tevfik Balcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Etkinliğe, 5 üniversiteden 20 bölüm, ayrıca Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İç Mimarlar Odası, Mimarlar Odası, İKSEV, İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi AR-GE İnovasyon Şube Müdürlüğü, Karabağlar Belediyesi, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK), Tasarım ve Tasarım Tarihi Topluluğu (4T), ESHOT, APİKAM, Mimarlık Merkezi, Köstem Zeytinyağı Müzesi, Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü, Otuzbeş ve WRI Türkiye katılıyor."
 
NELER VAR?
 
’İyi Tasarım İzmir’, 10 sergi, 9 atölye çalışması, konferanslar, paneller ve sunumlar, 5 üniversitenin 20 bölümünden 90 proje ve 15’ten fazla kurumsal katılım ile yaklaşık 10 mekanda İzmirlilerle buluşacak. Etkinliğin açılışı 17 Kasım 2016 Perşembe günü saat 10.30’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Organizasyon 11.00’de oturum başkanlığını Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu’nun yapacağı "İyi Tasarımö konulu konferansla devam edecek. Meslek Fabrikası gün içinde "Tasarım Otobüsüö, "Kavramsal Düşünmeö, "Kamuda İnovasyonun Renkleriö, "Tasarım Sandığı" başlıklarıyla pek çok atölye çalışmasına ve söyleşiye ev sahipliği yaparken, "Sen Tasarla: İçmimari Tasarım Atölyesiö Alsancak Vapur İskelesi önünde üç gün boyunca devam edecek. Aynı gün Meslek Fabrikası’nda "Üniversiteler Tasarım ve Sanat Bölümleri Mezuniyet Projeleri Sergisi de başlayacak. Diğer sergiler ise yine kentin farklı mekanlarında izlenebilecek. İzmir Meslek Fabrikası’nda "Tasarımda Yaratıcı Arayışlar", Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde "Gelinlik Tasarım Yarışması Derece Alanları Sergisiö ve "Dünden Bugüne Dikiş Makineleri Sergisi", K2 Güncel Sanat Merkezi’nde "Kapılar" ve "İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Sergisi", Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde ise "Tarih Boyunca Zeytinyağı Ezme Sistemleri Tasarımları ve Zeytinyağı Kültürü" sergisi görülebilecek. "İzmir Avrupa Caz Festivali Caz Afişi Yarışmalarından Bir Seçki" konulu sergi ise 15-25 Kasım tarihleri arasında İKSEV’de gezilebilir. 20.00-22.00 saatleri arasında Edit’de "Drink N Draw/ Katılıma Açık Çizim ve Tasarım Atölyesi" var.

Yayın Tarihi : 16.11.2016 : 12:03

Etiketler : İyi    Tasarım    Etkinliği    Başlıyor    Bölge   


Yorumlar

4149
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN