Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Engellilere Evde Eğitim Fırsatı

Engellilere Evde Eğitim Fırsatı
Eğitim her çocuğun yasal hakkıdır. Bilindiği üzere Türkiye'de çocukların 12 yıl zorunlu eğitimi tamamlaması gerekiyor. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların eğitim hakkının fırsat eşitliği temelinde gerçekleşmesi gerektiğini düzenleyerek, bu bağlamda devletleri sorumlu tutuyor.

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Her birey eğitim yaşı gelince okula başlıyor. Ancak engelli çocuklar yaşıtları gibi okula gidip gelme eylemeni gerçekleştiremediği için bu haklarından yoksun kalabiliyorlardı. “Sosyal Devlet” ilkesinin gereklerinden biri olan, engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanmasının en önemli unsurları arasında ilk sırada yer alan engellilerin eğitimi konusunda; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, MEB Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğine dayanılarak, 3 Şubat 2010 tarihinde, “MEB Evde ve Hastanede Eğitim Hizmetleri Yönergesi” yürürlüğe konuldu. Ve bu yasa günümüze kadar genişletilerek ve iyileştirilerek getirildi. Biz de engellilerin eğitimi konusundaki bu gelişmelerin engellilere nasıl faydalar sağladığını Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi Başkanı Erdem Çerçioğlu'ndan öğrendik. 

Yasa Ağır Engelliler İçin Güzel Fırsat
 
Çerçioğlu bu yasanın evden çıkamayan ağır engelliler için güzel bir imkan olduğunu şu sözlerle belirtti: “Bu yasa evde bakım hizmeti alanlara ağır engelli olanlara çıktı. Ekstrem durumda olanlar için iyi bir fırsat. Mesela annesi yaşlı, bakacak kimsesi yok, kaldıramıyor çocuğunu sandalyeye transfer edemiyor, yada okuluna getirip götüremiyor. Bu arkadaşlarımızın evde eğitim alması çok önemli. Ama biz her zaman engellinin evinde değil dışarıda olmasının yanındayız.” 
 
 
Çerçioğlu ailelerin bu yasadan nasıl faydalanabileceğini şöyle anlattı; “ Engelli olsun ya da olmasın bir çocuğun eğitim hakkı zorunluluğundan dolayı aile çocuğunu okula göndermek zorunda. Eğitim zorunluluğu engelli çocuklarımız içinde aynı şekilde işliyor. Engelli çocuğu okula kayıt yaptırmaya götürdüklerinde; okulun müdürü ve ya milli eğitimden bir görevli çocuğun evde eğitim hakkının olduğunu belirtiyor. Aile de talep ederse öğretmen gönderiliyor. Evin koşulları eğitim standartlarına uygunsa bir sorun yok. Zaten engelli aileleri evini çocuğuna uygun şekilde dizayn ediyor genelde.”
 
Atanamayan Öğretmenlere İstihdam Şansı
 
Çerçioğlu uygulamanın atanamayan öğretmenlerin istihdamı açısında da faydalı olduğunu şu sözlerle anlattı: “Bu uygulamayla istihdam konusunda güzel bir adım atılmış oldu. Eğitim konusunda bundan 10 yıl öncesi gibi değil. İyileşme sağlanıyor. İsteğimiz bir an önce daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesidir.”
 
Evde Sınav Yasası Çıktı
 
Engelli öğrencilerin açık lise sınavlarına girerken de çok fazla sıkıntı çektiklerine değinen Çerçioğlu, sınava giremeyen engelli öğrenicilerin evde sınav olma yasasının da çıktığını söyledi: “Açık lise sınavlarına giremeyen engellilere evde sınav yasası yeni çıktı. Sınava girerken çok sıkıntı yaşıyorlar. Engellerini belirtmelerine rağmen, sınav yerleri ikinci ya da üçüncü kat çıkıyor. Girişte problem yaşıyorlar. Taşıma usulüyle sınav yerlerine götürülmek zorunda kalıyorlar. Çok sıkıntılı yani. Eğitim başından sonuna kadar engelliler için çok büyük bir sıkıntı.”
 
Türkiye'de Bütün Engellilerin Erişimini Sağlamış Okul Yok
 
Çerçioğlu bu yasanın çok faydalı ve güzel bir yasa olduğunu ancak bazı dezavantajlara yol açabileceğini şu sözlerle belirtti; “Bu yasa gerçekten çok faydalı ve güzel. Ancak bizim tek korkumuz şu: Engelli öğrencilere evde eğitim veriyoruz deyip okulları erişebilir hale getirmek için çalışmalar yapmamaları. Biz engelli parkı ya da engelliye uygun okul istemiyoruz. Her okulun, her parkın engelliye uygun olmasını istiyoruz. Toplumdaki bütün faktörlerin iç içe olmasını istiyoruz. Türkiye genelindeki okullara baktığımızda bütün engelli erişimini sağlamış tek bir okul bile yok. Okul yönetimleri erişimi sadece bir rampa ve asansörden ibaret görüyorlar. Halbuki öyle değil. Sağır ve dilsizler için görsel ve ışıklı şeyler var. Görme engelliler için Braille alfabesi ile yapılmış olanaklar var. Ama bunların hiç birini kullanmıyor idareciler maalesef. Engellilerle empati kuramıyorlar. Biz söylediğimizde bütçemiz yok diyorlar. Engellilere ayrı bir bütçe olması gerektiğini söylüyorlar. Ama işin aslı öyle değil. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yerel yönetimler ya da daire amirleri genel bütçeden para alırken kişi başı para alırlar. Engelli-engelsiz ayrımı yapılmaz. Ama ne yazık ki o tarihten bu tarihe kadar gelen bütün paraları sağlıklı bireyler için harcamışlar. Bu insanların hakkını yemişler. Şimdi ayrı bütçeden bahsediyorlar. Bakanlık bütçe gönderdiği zaman neden yapmıyorlar? Çok cüzi paralarla küçük dokunuşlarla bütün insanların hayatını kolaylaştıracak şeyler yapabilirler. Engel gruplarından ortopedik engelliler fiziki koşullardan dolayı eğitim hayatında çok zorluklar çekiyorlar. Ama her birinin engeli de farklı. Kilolu olanı, zayıf olanı, cam kemik olanı var. Farklı farklı engel grupları var. Yapılara erişim şekli evrensel tasarım kurallarına göre yapılmış olsa yaşlılarda, hamilelerde, tekerlekli sandalyeli de, görme engellisi de, sağır dilsizi de kullanabilir. Bu kurallara uymak lazım.”
 
Çocuğum Benden Önce Ölsün Diye Dua Ediyorlar
 
Herkesin engelli adayı olduğunun altını çizen Çerçioğlu ülkemizde engellilere bakış açısının da yanlış oluğunu anlattı: “ Sizi çok acı bir şey söyleyeyim engelli çocukların aileleri çocuğum benden önce ölsün diye dua ediyorlar. Çünkü geride kaldığı zaman hayatını idame ettirebilecek bir durumları yok. Yani insanın evladını benden önce ölsün diye dua etmesi kadar acı bir şey olamaz. Türkiye'de sürekli sadaka kültürü öne çıkartılıyor. Engelliler yardım almadan bir şey yapamaz. Eğitim göremez. Sürekli yardıma muhtaç kişiymiş gibi algılandığı için böyle oluyor. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çok farklı şeyler yapmamıza da gerek yok. Önüne engelleri çıkaran zaten bizleriz. Bir binaya merdiven yapanlar sağlıklı insanlar. Bugün ya da yarın ilerleyen süreçte herkes engelli olacaktır. Yaşlılık bir engel durumudur zaten. Hayatının bir döneminde mutlaka ama mutlaka herkes bir kere engelli olacaktır.”
 
Eğitim Hakkı Yasası Engelli-Engelsiz Ayırmıyor
 
Son olarak engelliler için eğitimin çok önemli olduğunun altını çizen Çerçioğlu şunları önerdi: “Engellilere önerim sonuna kadar alabildikleri yere kadar eğitimlerini alsınlar. Çünkü eğitim olmadan istihdam olmaz. Eğitim olmadan sosyal hayat olmaz. Eğitim olmadan yaşantı olmaz. Hep birine bağımlı kalırsınız. İnsanın kendi kazandığı parayı yemesi kadar güzel bir şey olamaz. Bu zevkten mahrum edersiniz insanları. Eğitim, eğitim, eğitim başka hiçbir şey yok. Her şey eğitimden geçiyor. Hem ailenin eğitimi hem de engellinin eğitimi çok önemli. 
 
Anayasamızda yazan eğitim hakkı herkes için var. Engelli, engelsiz diye ayrım kesinlikle yoktur. Birey olarak herkes eğitim hakkından faydalanır dediğinde engelli de giriyor hepsi giriyor.”
 

Yayın Tarihi : 16.11.2016 : 12:04

Etiketler : haber    haberler    evde    engelli    eğitim    ben tv    kanalben       


Yorumlar

8064
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN