Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ABD'den 'YPG' Açıklaması

ABD'den 'YPG' Açıklaması
ABD Başkanı Barack Obama'nın özel temsilcisi Brett McGurk, terör örgütü PKK ile bağlantılı YPG'nin Menbiç'ten çıkarak Fırat'ın doğusuna döneceğini açıkladı. YPG'nin Fırat Nehri'nin batısına geçmemesi, Türkiye'nin kırmızı çizgisiydi.

 

Obama'nın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dönüm noktası: Bütün YPG birimleri, DEAŞ'tan sonra güvenliğin sağlaması için yerel birimlere verilen eğitim tamamlandıktan sonra Menbiç'ten ayrılacak ve Fırat'ın doğusuna dönecek" ifadelerini kullandı. 
 
 
McGurk, devam ettiği mesajında, "Koalisyonumuz, DEAŞ'ın geri dönmemesini garanti altına almak için en iyi formül olarak, yerel güçleri kendi bölgelerini savunmalarını sağlayacak şekilde eğitmek ve desteklemekten gurur duyuyor" diye yazdı.
 
Terör örgütü ​DEAŞ kontrolündeki Menbiç'in geri alınması için başlatılan operasyon PKK'nın Suriye uzantısı YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yürütülmüştü. Türkiye, Fırat'ın batısının kendilerinin 'kırmızı çizgisi' olduğunu belirterek, Ağustos ayında DEAŞ'tan geri alınan kentteki YPG'lilerin Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesini istiyordu.
 
"VERİLEN SÖZÜN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sabah, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin, Münbiç’ten temizlenmesi konusunda Türkiye’nin istediği noktaya gelinip gelinmediği sorusu üzerine şöyle demişti:
 
"Münbiç’te de koalisyon güçlerinin başta Amerika olmak üzere verdikleri söz, bugün yarın o da fazla sürmeyecek, onlar da doğuya gerek PYD gerekse YPG’nin gitmesi söz konusuydu. Bu sözlerini gerçekleştireceklerini ifade ettiler. Biz o sözün de gerçekleşeceğini bekliyoruz, ümit ediyoruz."
 
 

Yayın Tarihi : 16.11.2016 : 11:43

Etiketler : ABD    YPG    Açıklama       


Yorumlar

2431
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN