Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dolar Yeni Rekorunu Kırdı

Dolar Yeni Rekorunu Kırdı
Dolar/TL güne 3.28 seviyesinden başlayan dolar/TL, 3,3126 seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Kur saat 10.45 itibari ile bankalararası piyasada 3.3100 seviyesinden işlem gördü.

 

Dolarda tansiyon düşmüyor. Güne 3.28 seviyesinden başlayan kur, yeni günde tarihi rekorunu kırdı. Dün bazı Fed yetkililerinin açıklamaları aralık ayında  faiz artışı olacağı beklentilerini kuvvetlendirirken doların yükselmesinde de etkili oldu.
 
ABD tahvil faizleri ve dolardaki yüksek seyir gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yaratmaya devam ederken, piyasalarda Fed Başkanı Janet Yellen'ın konuşması ve ABD verileri izlenecek.
 
Dolar endeksi ABD'de dün açıklanan ve son dönemde doların değer artışına yeni bir güç veren beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin ardından 11 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Veri Fed'in Aralık ayında faiz artıracağı beklentilerini de güçlendirdi.
 
BU VERİLER TAKİP EDİLECEK
 
Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 16.30'da ABD ÜFE ve çekirdek ÜFE, saat 17.15'te ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak.
 
Öte yandan bu akşam Fed Başkanı Janet Yellen'ın yapacağı konuşma bekleniyor. Öncesinde ise St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker'ın konuşmaları olacak.
 
DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?
 
DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci, küresel piyasalar dün bir miktar soluklanma eğilimine girse de TL'de bu hareketin görülmediğini ve kurda yükseliş olduğunu söyleyerek, "Bu eğilimin arkasında yabancı bankaların döviz kur tahminlerini daha da yukarı çekmeleri, kurun her gün daha yukarı bir seviyeye oturarak algı bozukluğuna yol açması, birçok risk unsuruna bir de AB üyelik görüşmelerinin durdurulma ihtimalinin eklenmesi neden oldu" dedi.
 
Keresteci, bu sabah Asya endekslerinde yüzde 1 civarında yükselişler olsa da dolar endeksinin yüksek seyrini koruduğunu söyleyerek, "Endekste 100.5 seviyesinin üstüne gelinmesi teknik anlamda önemli bir harekete işaret edecektir. Bu seviyenin euro/dolarda karşılığı bugün 1.0640 olarak görülüyor, dolar/TL'deki karşılığı ise 3.3050 olabilir. Bu yönde bir hareket piyasaların yeniden sert bir satış baskısına maruz kalmasını beraberinde getirebilir" dedi.
 
Keresteci Türkiye'de bozulan algının yeniden düzeltilmesi için ya somut manada olumlu bir adım atılması ya da fiyat hareketlerindeki olumsuz trendin tersine dönmesi gerektiğini bu noktada TCMB'nin gerektiğinde faizlerde artırıma gidilebileceğini belirtmesinin bile yeterli olabileceğini söyledi.
 
 

Yayın Tarihi : 16.11.2016 : 10:55

Etiketler : haber    haberler    dolar    abd    rekor    zirve    ekonomi    para    euro    döviz    borsa    ben tv    kanalben       


Yorumlar

1168
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN