Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Küçük Kulüp'te Gurur Verici Etkinlik

Küçük Kulüp'te Gurur Verici Etkinlik
Küçük Kulüp, “Hayatın İçinden Söyleşileri" 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı kapsamında tarihçi Prof. Dr. Ergün Aybars'ı üyeleriyle buluşturdu.

 

Küçük Kulüp Derneği Yönetim Kurulu ve Sosyal Komitesi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 78'inci yıl dönümü nedeniyle Küçük Kulüp Alliance Restoran'da düzenlenen “Atatürk'ü daha iyi anlamak ve nesillere aktarmak" konferansı üyeler tarafından yoğun ilgi gördü. “İstiklal Mahkemeleri", “Bir Uygarlık Örneği Türk Devrimi", “Atatürk ve Modernleşme", “Türkiye Cumhuriyet Tarihi", “Yakın Tarihimizde Anadolu Ayaklanmaları" kitaplarının yazarı, Prof. Dr. Ergün Aybars, Osmanlı'nın çöküş döneminden Atatürk'ün ortaya çıkışına, kurtuluş savaşı, Atatürk'ün Çanakkale savaşlarındaki başarısına, Samsun'a çıkışına, Amasya, Sivas, Erzurum süreci ile Cumhuriyet kuruluşuna ilişkin iki saat süren bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi başlangıcında Küçük Kulüp Başkanı Emre Sarıgedik, Prof. Dr. Aybars'a plaket sundu.
 
 
Atatürk'ün tüm dünyada yoğun ilgi ve saygı görürken, Türkiye'de birtakım odaklar tarafından 'sarhoş, ayyaş' gibi çirkin deyimlerle kötülenmesinin garip olduğunu belirten Aybars, “Atatürk neyi başardı da dünyada bu kadar büyük sevgi ve saygı görüyor? 20'nci yüzyıldan 21'nci yüzyıla aynı saygınlığı devam ettiren tek lider olarak gösteriliyor. Küba'da lider Fidel Castro'nun ne kendisinin, ne de Lenin ya da herhangi bir kimsenin. Sadece Atatürk'ün heykeli vardır ve kaidesinde onun büyük sözü yazılıdır: 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.' Neden Atatürk? diye sorulduğunda Castro, benim emperyalizme karşı bağımsızlık savaşı kişilerimin babası Atatürk'dür. Latin Amerika'da emperyalizme karşı savaş verenlerin hepsi sosyalist kökenlidir ve koyu Atatürk hayranıdır. Cumhurbaşkanımız Şili'ye, Küba ya gitti. Her gittiği yerde Atatürk anıtıma götürdüler. Yeni Zelenda'ya, Avustralya'ya gittiğinizde sizi Atatürk'ün anıtına götürürler. Avustralya'da Milli Parkta Atatürk Anıtı var ve altının şu meşhur sözler İngilizce olarak yazılıdır: 'Uzak diyarlardan evlatlarını Çanakkale'ye, Gelibolu'ya göndermiş olan anneler babalar gözyaşlarınızı silin. Sizin çocuklarınızla bizim çocuklarımızla koyun koyuna yatıyorlar. Onlar da bizim çocuklarımız. Gözünüz arkada kalmasın" dedi.
 
Muhammet Cinnah'ın şeriatçı olmasına karşın koyu bir Atatürk hayranı olduğunu dile getiren Aybars, “Atatürk, gelmiş, geçmiş dünyanın en büyük lideridir. Belçika'dan bir diplomat Türk diplomatı arkadaşına Cumhuriyet Bayramı için gönderdiği kartta şunları yazar: 'Türk Milleti herşeyi Allah'a, Ondan sonra yapılan herşeyi ise Atatürk'e borçludur.' Norveç Ata sözü vardır; Atatürk gibi düşün, Atatürk gibi yap. Zora düştüğünde pes etme mücadele et der. Bütün dünya onun veciz sözlerini distur edinirken bizim yöneticilerimizin onu ve devrimlerini tanımak istememeleri oldukça manidardır. Muhteşem liderliğiyle Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'ndan büyük başarısıyla çıkarak Cumhuriyeti kuran bu büyük ismi kabullenememelerini sormak gerekir" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 11.11.2016 : 17:17

Etiketler : ergün aybars    küçük kulüp    mustafa kemal atatürk    söyleşi    ulu önder    10 kasım    haber    emre sarıgedik       


Yorumlar

7209
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN