Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


78 Yıldır Dinmeyen Özlem...

78 Yıldır Dinmeyen Özlem...
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının bugün 78. yıl dönümü.

 

1. Dünya Savaşı sonundaki yenilmişlikle birlikte Mondros ve Sevr kıskacına alınmış Türk milletini, içinde bulunduğu bu badireden kurtaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının üstünden tam 78 yıl geçti. Ben TV'de bu akşam 21:00'da ekrana gelecek olan Tarih ve Gündem programında, tarihimizin büyük devlet adamı olan Atatürk, bilinmeyenleri, hastalıkları ve destanlaşan ömrüyle ele alınacak. 

 Her hafta Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Emin Elmacı ve Burak Cilasun'un birlikte gerçekleştirdiği programın bir de konuğu vardı. Dr. Eren Akçiçek'in katılımıyla gerçekleştirilen programda Atatürk'ün çocukluğundan, ebediyete intikaline kadar geçen sürede yaşanan olaylar anlatıldı.
 
İşte programdan satır başları:
 
Şemsi Efendi İlkokulu
 
Programın başında birçok kişinin bilmediği bir bilgiyi paylaşan Yrd. Doç Dr. Emin Elmacı, Mustafa Kemal'in eğitim gördüğü Şemsi Efendi İlkokulu'nun batı tarzında eğitim verdiğini söyledi. Elmacı, “Şemsi Efendi İlkokulu, sıraların ve tahtaların olduğu, gözlem sınıflarının, ilk kez beden eğitimi derslerinin olduğu bir okul. Ayrıca Arap harflerinin ilk kez ayrı ayrı yazılarak öğretildiği bir okuldur. Bu sistem, sonraki yıllarda harf devrimine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.
 
 
Mustafa Kemal'in kardeşleri kuşpalazından öldü
 
Mustafa Kemal'in çocukluğunun konuşulduğu bölümde dönem şartlarına değinen Dr. Akçiçek, “O dönemde sağlık alanında oldukça gerideyiz. Hem bugünün teknolojisinden çok uzağız, hem de dönemin teknolosinden. Bu nedenle Mustafa Kemal'in ağabeyleri Ahmet ve Ömer kuşpalazı hastalığından vefat ediyor. Kendisi de bu hastalığa küçük yaşlardayken yakalanıyor ancak hastalığı atlatıyor. Bu da bağışıklık sistemini güçlendiren bir faktör olarak öne çıkıyor. Hatta babası da hastalığı yenmesi sürecinde üzerine titriyor.” dedi.
 
Sıtmaya yakalanıyor
 
Dr. Akçiçek, Mustafa Kemal'in kuşpalazı sonrasında ilk ciddi hastalığınaysa Manastır Askeri İdadisi'nde yakalandığını belirtti. Akçiçek, “Mustafa Kemal Manastır'da sıtmaya yakalanıyor. Hatta o sıtma nöbeti sırasında babasının büyük bir hatırası olan saatini kaybediyor ve bu yüzden çok üzülüyor. Daha sonra sıtma Çanakkale'de, Samsun'da ve hatta Sivas Kongresi'nde tekrar ediyor. Sivas Kongresi'nde Mustafa Kemal ile görüşen Amerikalı General Harbord anılarında, elinde durmadan tespih çektiğini ve sonradan bunun nedeninin sıtmayı gizlemek olduğunu öğrendiğini yazıyor.
 
İttihat ve Terakki ile tanışma
 
Mustafa Kemal'in, İttihat ve Terakki ile tanışmasının askeri okula girmesiyle birlikte başladığını belirten Elmacı, “Mehmet Emin Yurdakul'dan, Namık Kemal'den vatan duygularını alması çok önemli oluyor. Daha sonra öğrenciliği sırasında girdiği cemiyetler var. Bu süreçte İttihat ve Terakki içinde cumhuriyet düşüncesini savunması dikkat çekiyor.”
 
 
Atatürk sansüre uğruyor
 
Mustafa Kemal'in askeri eğitimi sonrasında cephelerle ilişkisine de değinen Elmacı, “İlk olarak hareket ordusuyla İstanbul'a geliyor. Özellikle 1911'de Trablusgarp'a gönüllü olarak gitmesi önemlidir. İzmir Urla'dan geçer. Orada büyük katkıları oluyor. Enver Paşa ile de orada tanışır. Hatta Enver Paşa'nın damat olmasının gücünü de burada görüyor. Aynı merdivenleri çıkarken kendisi teker teker çıkarken, Enver Paşa'nın ikişer üçer çıktığını görür. Balkan Savaşları sırasında Edirne'nin alınışında Enver Paşa ile birlikte önemli bir katkısı var. Çanakkale Savaşı'ndaysa çok daha farklı bir yapı var. Orada biraz sansürlendiğini bile görüyoruz. Yunus Nadi Tasvir-i Efkar'da Çanakkale'nin deniz savaşı kahramanı Cevat Paşa ile kara savaşı kahramanı Mustafa Kemal'in fotoğraflarını yan yana basmak ister. Anılarında sansürü anlatırken, fotoğrafı zor kurtardığını söylüyor ama yine de sonradan 3 aylık cezayı almaktan kurtulamaz.” dedi.
 
İstanbul ile ayrışma
 
Emin Elmacı, İstanbul'daki yönetim ile Mustafa Kemal'in yol ayrımının da Samsun'a çıkışla birlikte yaşandığını söyledi. Elmacı, “Mustafa Kemal, Samsun'a İstanbul'daki yönetim tarafından Mondros'u uygulatmak amacıyla gönderiliyor. Ancak Mustafa Kemal'in düşüncesi çok daha farklı. Zaten Samsun'a çıktıktan kısa bir süre sonra da önce asi ilan ediliyor, ardından da hakkında idam kararı çıkarılıyor. Burada şunu görmek lazım, Samsun'a gidişinde Vahdettin'in kendisine ülkeyi kurtarmak adına 400 bin altın verdiğini iddia edenler var. Böyle bir şey, bırakın mantığı fizik kurallarına bile o dönemin şartlarında uymuyor.”
 
Kurtuluş Savaşı zor şartlarda kazanıldı
 
Kurtuluş Savaşı'na karşı bazı söylemlere sert tepki gösteren Akçiçek, “O tarihte Anadolu'da okul yok bakın. Anadolu perişan noktada. Her yerde yokluğu görüyorsunuz. Bulaşıcı hastalıkla çok yaygın, doktor yok, öğretmen yok, ebe yok. Milli mücadeleyi yokluklar içinde kazandık. Atatürk'e gelip de laf söyleyenin aklına şaşarım. Bana göre kendilerini aldatıyorlar. Atatürk topluma mal olmuş büyük bir şahsiyettir.” dedi.
 
 
Atatürk'ün cenaze namazı Dolmabahçe'de kılındı
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazına ilişkin çeşitli çevrelerce ortaya konan spekülatif söylemlere ve gizli vasiyet iddialarına tepki gösteren Yrd. Doç Dr. Emin Elmacı, Atatürk'ün cenaze namazı'nın Dolmabahçe Sarayı'nda kılındığını belirtti. Elmacı, “O dönemde Atatürk'e sevgi de, vefatından dolayı olan üzüntü de çok yüksek. Mustafa Kemal'in vefatının duyulması sonrası Dolmabahçe'ye giden insanlar izdihama yol açıyor ve 11 kişi hayatını kaybediyor. Böyle olunca kitlesel bir cenaze namazının nelere neden olabileceği soruları ortaya çıkıyor. Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Rifat Börekçi'nin de onayı alınarak, cenaze namazının Dolmabahçe'de kılınmasına karar veriliyor. Cenaze namazının kılındığına dair çok sayıda anı vardır. Dönemin muhabiri Cemal Kutay, dönemin bakanları hep bu anılarını dile getirmiştir. Bunun tartışılacak yanı yoktur. Gizli vasiyet olayına da gelince, madem böyle bir vasiyetin olduğu iddia ediliyor, o halde belgelensin. Ortada böyle bir belge yok. Eylül 1938 yılında yazdığı vasiyeti uygulanmıştır. Gizli vasiyet iddiasıyla nemalanmak isteyen çok kişi var.
 
Not: Tüm bu özetin çok daha fazlasını bu akşam saat 21:00'da Ben TV'de Tarih ve Gündem programında izleyebilirsiniz
 

Yayın Tarihi : 10.11.2016 : 09:48

Etiketler : Ulu Önder    Gazi    Mustafa Kemal Atatürk    hayatı    tarih ve gündem    destanlaşan bir ömür    10 kasım    Anıtkabir    Emin Elmacı    Eren Akçiçek    Burak Cilasun       


Yorumlar

4594
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN