Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


’Organ Bağışına Evet’ Paneli

’Organ Bağışına Evet’ Paneli
Samsun’da düzenlenen ’Organ Bağışına Evet’ panelinde konuşan Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, "Ülkemizde yaklaşık 30 bin organ ve doku nakli bekleyen var. 2015 yılında yaklaşık 400 bin insan öldü. Bunun sadece 2 bini beyin ölümü bunun dışında hiçbir ölümden organ bağışı olmaz" dedi.

 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda bulunan Ömer Halis Demir Salonu’nda ’Organ Bağışına Evet’ paneli düzenlendi. Panelde konuşan Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, şöyle dedi:
 
"Ülkemizden yaklaşık 30 bin organ ve doku nakli bekleyen vatandaşımız var. 30 bin kişinin 20 bini ise, böbrek nakli bekliyor. Diyaliz hasta sayımız 60 bin. Geçen yıl bağış bekleyen 2 bin 500 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. 2015 yılında yaklaşık 400 bin insan öldü. Bunun sadece 2 bini beyin ölümü bunun dışında hiçbir ölümden organ bağışı olmaz. Böbrek hastalarının diyaliz gibi bir şansı var ama karaciğer, akciğer, kalp bekleyen insanlarının tek şansı organ nakli olabilmelerinde yoksa hayatlarını kaybedecekler." 
 
Düzenlenen panele Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Yusuf Güney, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kasapoğlu ve organ nakli olanlar da katıldı.

Yayın Tarihi : 07.11.2016 : 18:59

Etiketler : organ    Bağışına    Paneli    Düzenlendi    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8210
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN