Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Tuz Gölü Yok Olmasın'' Sergisi

''Tuz Gölü Yok Olmasın'' Sergisi
Tuz Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesine dikkat çekmek isteyen bir grup fotoğraf sanatçısı Nişantaşı Işık galerisinde, "Salt Tuz" adlı fotoğraf sergisi açtı. Küratörlüğünü fotoğraf sanatçısı Salih Güler’in yaptığı sergide, 2013 yılından bu yana 24 sanatçı tarafından veTuz Gölü’nde çekilen fotoğraflar sergileneniyor.

 

"TUZ GÖLÜ YOK OLMAK ÜZERE"
 
Fotoğraf sanatçısı Salih Güler, önlem alınmadığı taktirde15 yıldır gözlemlediği Tuz Gölü’nün, yakın bir tarihte yok olacağını belirterek, "Salt tuz sergisi yaklaşık 4 senelik bir emeğin karşılığı.15 sene evvel Tuz Gölü’nü keşfettim. Her yıl olmak kaydıyla 60-70 kez Tuz Gölü’ne gittim. Son zamanlarda Tuz Gölü’nde yansımayı yakalayabileceğimiz suyu bulmakta çok zorlandık. Bunun sebebi de, bu güne kadar orada uygulanan yanlış politikalar. Tuz Gölü, yok olmak üzere. Bu sergide, Tuz Gölü’ndeki bu güzellikleri sergileyip, bu güzelliklerin kısa bir süre sonra kalmayacağını ifade etmek istedik. Tuz Gölü, bir simge olsa dahi diğer bütün doğal varlıklarla ilgili bir farkındalık yaratmak istedik." şeklinde konuştu.
 
"GÖLÜN YOK OLMASINA YOL AÇAN BİR ORTAM VAR"
 
Fotoğrafçı sanatçısı Zeynep Sezerman ise, "Son 2-3 yıldır Tuz Gölü’nü sürekli inceliyorum. Suları gittikçe çekilen ve yanlış şekilde tuz üretiminden kaynaklanan, gölün yok olmasına yol açan bir ortam var. Haziran ve Eylül aylarında gittiğimizde su seviyesi çok farklıydı. Suya ulaşmak için Haziran ayında 500 metre yürürken, Eylül ayında gittiğimizde suya ulaşmak için yaklaşık 2 kilometre yürüyüp, sularla karşılaştık. Çevredekilerle konuştuğumuz zaman, bize her sene kuraklığın çok hızlı bir şekilde geldiğini, bunun yanlış tuz üretiminden kaynaklandığını bize ifade ettiler" dedi.
 
Gelirinin öğrencilerin eğitimine harcanacağı sergi, 01-19 Kasım tarihleri arasında görülebilecek.

Yayın Tarihi : 01.11.2016 : 20:47

Etiketler : Fotoğrafçılardan    Tuz    Gölü    Yok    Olmasın    Sergisi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4201
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN