Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Modası Geçmeyen Trend: JEAN

Modası Geçmeyen Trend: JEAN
Loft Creative Koordinatörü ve Tasarımcısı Erdal Güvenç, ilkbahar-kış jean trendlerini yazarımız Dilek Süslüer ile paylaştı. 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi jeanler bu sezon yine göz kamaştırıyor…

 

DİLEK SÜSLÜER / BEN HABER

Bu ayki yazımda 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi sonbahar-kış jean trendlerinden bahsetmek istiyorum. Ama jean deyibce aklıma ilk gelen arkadaşım, dostum Loft Creative Koordinatörü ve Tasarımcısı Erdal Güvenç’in, trendleri öğrenebileceğim doğru adres olduğunu düşünerek hemen telefona sarıldım ve kendisinden bu konuyla ilgili bilgi istedim. O da bana son trendlerle ilgili aktarımını gerçekleştirdi. Şimdi benim de çok şey öğrendiğim trendleri sizlerle paylaşmak istiyorum…

 
KOVBOY PANTOLONU
 
Eskiden kovboyların ve demiryolu işçilerinin giydiği jeanler; günümüzde gündüzden geceye sürdürülebilir stilin en şık parçası olarak gardroplarımızın başköşesinde yerlerini aldılar.
 
Jean pantolon dendiğinde akla gelen 3 özellik vardır: Düğme, rivet ve jakron etiket.
 
Jeanler hayatımıza ilk girdiğinde bu pantolonları deniz suyu ve fırçalar ile kendimiz eskitirdik ancak bugün teknolojinin nimetlerinden faydalanan jean üreticileri eskitme başta olmak üzere tüm efektleri tarafımızın beğenisine sonsuz seçenek ile sunuyorlar. 
 
Günümüzde jean trendlerinin 70'li ve 80'li yıllara geri dönmeye başladığını görebiliriz.
 
Kısa paçalar, sezondaki en önemli detaylardan biri olarak görünürken, vintage jeanlerin peşine düşülmeye başladı bile... Bir yandan da tasarımcılar ve markalar eski stilleri bilek boyunda yeniden çalışıyorlar ve vintage görünümlü jeanleri piyasaya sürüyorlar.
 
Jeande eski, artık eskide kaldı. Yeni jeanlerde lüks kavramını bulmak artık olağan... İtalyan tasarımcıların başını çektiği bir grup ise eski modelleri, yeni paça detayları ile güncelliyor.
 
Jean denince aklımıza ilk gelen efsanevi Levi's modelleri de bu akımdan nasibini almış ve günümüzün tasarımcılarına ilham veren konumunda bulunuyor.
 
 
YÜKSEK BEL YİNE MODA
 
Yeni trendlerden bir tanesi daha jean pantolonlara volüm kazandırmak oldu. Özellikle kadın giyim pazarında önem kazanan geniş denim kesimlerinin yanı sıra retro görünümlü, soluk veya canlı maviler ile birlikte yüksel bel detayları da göze çarpanlar arasında... Bu modelin en öne çıkan kesimi ise eskiden annelerimizin giydiği ve mom denim olarak da adlandırılan havuç kesim pantalonlar...
 
Vintage ve modern stilin bir arada kullanıldığı modeller ise çeşitli dikiş ve yama detayları ile güncelleniyor. Bu tarzın en öne çıkan özellikleri ise beklenmedik renk blokları, saçaklı paçalar ve uygulanan benzersiz yıkama teknikleri...
 
Çağımızın en önemli akımı “sürdürülebilirlik” jean pantolonlarda kendini gösteriyor. Stil sahibi olmak isteyenlerin tercihi ekolojik jeanlerden yana... Doğal lifler üzerinde uygulanan yıkama ve boyama teknikleri ile benzerlerinden ayrışan ve etik üretim mottosunu savunan markalar ve denim tasarımcıları bu bağlamda “yeniden kullanım” seçeneğini de değerlendiriyor.  
 
ŞIK VE MİNİMALİST
 
İşlem görmemiş denimleri sevenler bu sezon çok şanslı zira bu sezon koleksiyonlarda bol bol yer alan işlem görmemiş denimlerin yarattığı en önemli farklılık lyrcalı seçenekleri de barındıyor olmasında... Özellikle kadın giyimde büyük yer tutan lycralı jean pantalonlarda; şık ve minimalist bir stil öne çıkıyor. Görünümlerde güncel bir etki yaratmak için ise parlak ve tonal metal malzemeler tercih ediliyor.
 
Yenilikçi özel liflerin sağladığı süper elastikiyet, mükemmel kumaş dönüşümü ve üstün konfor anlayışını beraberinde getiriyor. LOFT’un efsanevi yıkamasıyla bir araya gelen bu çok özel kumaştan hazırlanan denim pantolonlara bu sezon eklenen gri ve siyah renkler için LOFT mağazalarında şimdiden kuyruk oluşmaya başladı… Böylelikle LOFT ile bir beden küçük görünme hayali gerçek oldu.
 
Grunge etkili görünümler; yıpranmış ve eskimiş görünen denimler ile karşımıza çıkıyor. 90'ların klasik görünümleri ve 5 cepli jeanler, tulumlar ve bot kesimli paçalar; kesik görünümler ve yıpranmış dikişler ile güncelleniyor.
Tabii ki jean hayatımızda sadece pantolon olarak yer almıyor... Şorttan, gömleğe; etekten elbiseye hatta iç çamaşırlarına varan pek çok seçenek denim kumaştan üretiliyor.
 
 
BOYFRIEND MONTLAR
 
Boyfriend pantolonlardan sonra bu sezon bayan giyim pazarını sarsan bir diğer yenilik ise boyfriend montlar oldu. Artık trend kendisine 2 beden büyükmüş gibi görünen montlarla boy göstermek...
Anneannelerimizin yaptığı kanaviçeler ve aplikeler; kadın, erkek pazarı ayırt etmeksizin tüm denim ürünlerin aksesuarı olarak yer almaya başladı.
 
Erkeklerde 3 sezondur büyük yankı uyandıran skinny modeller, bu sezonda da revaçta...
 
KEMERALTI MELEKLERİ GÜLSÜN
 
Evet… Modacı ve tasarımcı kimliğim dışında beni tanıyanlar STK (Sivil Toplum Örgütü) dernekler ile de iç içe olduğumu bilirler… İzmir Moda Tasarımcıları Derneği ve İzmir Tarihi Kemeraltı Lions Kulübü başkanlıklarını yürütüyorum bu arada. Şimdi sizlerle ne gibi projelere destek verdiğimizi de anlatmak istiyorum.
 
 
İzmir Tarihi Kemeraltı Lions Kulübü olarak ismimizde de olduğu gibi İzmir Tarihi Kemeraltı Çarsı’nın sesi olmak ve buradaki sorunlara ve hizmet verebildiğimiz kadar çarşıya inmek istiyoruz. İlk önce kadınların sorunlarına  dokunmak onları bir nebze de olsa mutlu etmek için yola çıktık. İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda çalışan kadınlar için yürüttüğümüz ‘’Kemeraltı Melekleri Gülsün” adındaki projemiz 6 ay sürecek bir proje… Bu projenin birçok yere ve kişiye ulaşabileceğini düşünüyoruz.  7000 yıllık ömründe kesintisiz olarak ticari faaliyette bulunan İzmir Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda uzun saatler çalışan kadınları ayda iki kez gruplar halinde toplayarak, kendilerinin Kemeraltı ve İzmir için önemli olduklarını hissettirmek.
 
Bunun  için her kadının sesi olmak bundan sonraki projelerimiz arasında. Siz de bu konuda aramızda olmak isterseniz  [email protected] adresi ile bana ulaşabilirsiniz…  “Hizmet Ediyoruz“ sloganı ile biz her yerdeyiz.. Yani biz Lion’lar..
 

Yayın Tarihi : 01.11.2016 : 11:42

Etiketler : haber    haberler    dilek süslüer    moda    modası geçmeyen trend    jean    kot pantolon    loft    Erdal Güvenç    ben haber    ben tv    kanalben       


Yorumlar

2312
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN