Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Saç Tasarımından Sosyal Sorumluluğa HARUN CİCİ

Saç Tasarımından Sosyal Sorumluluğa HARUN CİCİ
İzmir’in ünlü saç tasarımcısı Harun Cici, başarısının sırrını Ben HABER’e anlattı. Cici, ''Uçacaksın, hayal edeceksin. Uç, uç. Ondan sonra ayakların yere bassın.' Hayatın anlamı da budur. Önce hayal kur uç, sonra ayakların yere bassın.'' dedi.

 

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

İzmir'in ve Türkiye'nin dünyada tanıtımı açısından çok önemli adımlar atan İzmir'in başarılı saç tasarımcısı Harun Cici uluslararası yarışmalardaki serüvenini ve nasıl başarılar elde ettiğini Ben HABER'e anlattı. 

Yurt dışında birçok yarışmaya katılıp sayısız ödül kazandınız. Ülkemizin ismini de duyurmuş oldunuz. Peki bu yolculuk nasıl başladı?
 
Marka kent, marka ülkeler yaratmak için bu festivaller ve yarışmaların önemini hepimiz biliyoruz. Ben de son 20 senedir Türkiye'yi uluslararası yarışmalarda tanıtmak ve Türk bayrağını göndere çekmek için mücadele ediyorum. Dünyanın pek çok yerinde Türkiye'yi tanıtırken de ne kadar Erzurum'da doğsam da İzmir'de yaşadığım için İzmirli olarak da İzmir'in adını duyuruyorum.  Geçmişte Ben TV Genel Yayın Yönetmeni Erol Yaraş'ın da çok önemsediği ve öncülüğünü yürüttüğü Çeşme Festivali, Karşıyaka Dans Festivali müthiş festivallerdi ve marka kent yaratmak açısından önemliydi. Bu festivallerden de feyzaldık. Son 10-15 yıldır yurt dışında ciddi anlamda başarılar kaydettik. Geçmiş dönemlerde yarışmacı olarak gittik ama sonra jüri ve jüri başkanlığı yaptık. Son zamanlarda Dünya Kuaförler Konfederasyonu Başkanlığı ve temsilciliğini yaptım uzun süre ve hala üyesiyim. 10 sene sonrasında da Ukrayna'da bir akademide kuaförlük mesleğine katkılarımdan dolayı fahri doktora unvanı verildi. 
 
 
Yarışmalara nasıl hazırlanıyorsunuz?
 
Yarışmalara temalı hazırlanıyoruz. Hatta hikaye yazılmasını istiyorlar. Belli kurallar vardır. Örneğin; saçların kullanabilir olması. Tasarım eğitimi alan çocuklara şunu söylüyorum; 'Uçacaksın, hayal edeceksin. Uç, uç. Ondan sonra ayakların yere bassın.' Hayatın anlamı da budur. Önce hayal kur uç, sonra ayakların yere bassın. Yani yaptığın saç fantezi, sarun topuzu gibiyse bunlar bir yerlerde kullanılabilir olması gerekiyor. Düğüne giderken, sokakta vs. Ama onun dışında temalı yarışmalarda sunum hazırlıyoruz. Sonrası tiyatral bir şova dönüşüyor. Biz de bu alanda çok iyi başarılar sağladık. Özellikle 'Dünya çöl olmasın' ve 'Çocuk gelinlere hayır' projeleri çok ses getirdi. 'Çocuk gelinlere hayır' projesinde tiyatral şovu Eskişehir'de başlattık. Sonra Ukrayna'da yaptık. Sonra Saray Bosna'dan bana bir teklif geldi. Saray Bosna'ya dünyadan 12 kuaför çağrıldı. Türkiye'den de biz gittik. Türk bayrağını asınca ağlayanları bile gördüm. Tema önemli. Avrupa'da çoğu kuaför köylü olmadığı, topraktan gelmedikleri için çok uçuk kaçık şeyler yapıyorlar. Ama biz bu topraklarda yaşadık, bu topraklarda büyüdük. Ve bu topraklara borçluyuz. Doğadan aldığımızı doğal olarak verdiğimiz zaman müthiş ilgi çekiyor.
 
 
Siz sosyal sorumluluk projelerinde de öncülük ediyorsunuz. Hatta 'Köye Dönüş' diye bir projeniz var. Bu proje nasıl ortaya çıktı?
 
Üretimin olmadığı ve sadece tüketim toplumu olduğu bir toplum haline geldik. Biz de daha çok üretim ve daha çok paylaşım olması gerektiğini düşündük. Buna dikkat çekmek için Erzurum'un Tortum ilçesinde 'Köye Dönüş' adlı bir proje başlattık. Devletin de bu projeye desteği var. Kültür müdürüyle görüştük akraba turizmini desteklediklerini belirtti. Akraba turizminin tek amacı gezip tozmak olmamalı. Bizim köyde şu anda ciddi anlamada evlerde tadilatlar başladı. Tortum'un Uzundere köyü Seferihisar'dan sonra yavaş kent seçildi. İnsanlar orada hem planlı bir yaşam sürüyor hem de üretime katkıda bulunuyorlar. Burada her üretilen ürünün fazlasını dağıtıyor, maddi gelirin fazlası da çocukların eğitimine burs olarak harcanıyor. Çok müthiş bir proje. Önümüzdeki süreçte uluslararası arenadan da Avrupa Birliği fonları, devlet desteği alarak bu üretimi teşvik etmek istiyoruz.
 
 
Peki İzmir'de yaptığınız ve ya yapmayı planladığınız sosyal sorumluluk projeleri var mı?
 
İzmirli sanatkarlar olarak dullara, yetimlere, kimsesiz çocuklara, Down sendromlulara, engellilere destek oluyoruz. Önümüzdeki süreçlerde doğa, hayvan sevgisi ve hayvan haklarına dikkat çekmek için projeler üreteceğiz. 
 
Bir de sinema sektöründen arkadaşlar gelip bana küçük bir festival yapalım dediler. 'İzmirli İzmirliye sahip çıkıyor' diye bir proje. Amacı ise ekonomik anlamda zayıf olan insanlara katkı sağlamak. Belediyelerle görüşmeler yapıldı. En geç ocak ayına kadar bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz.
 
 
Kuaförlük mesleğine yeni başlayan genç arkadaşlara ne tavsiye edersiniz?
 
Özellikle okullara, üniversitelere eğitimlere gittiğimde şunları vurguluyorum ben: Birincisi ne iş yaparsak iyisini yapacağız. İkincisi ise ciddi anlamda estetik ve sanat kaygımız olacak. Çünkü biz sanatkarız. Zanaatı sanata çevirmek. Doğru olanda budur diye düşünüyorum. 
 
Son olarak özellikle bayanların merakla beklediği konuya gelelim. 2016-2017 sonbahar-kışında hangi saçlar trend? 
 
Saç modasını geçmişte olduğu gibi hala medya yönlendiriyor. Özellikle diziler. Biz kişiye özel saçlar yaratmaya çalışıyoruz. Artık saçlar daha hızlı ve kolay şekil alabilir olmalı. Çünkü artık çalışan bayanlarımız var. Bu sene yine sıcak tonlar var. Kahve, karamel tonlar çok moda. Sıcak tonun özelliği ise makyaj yapmasanız bile hoş görünebiliyor. Röfle ve platin sarılar yok bu sene. Özellikle yaz aylarında gri saçlar diye moda çıkardılar ama ben hep karşı çıktım. Yapmamaya çalıştım. Özellikle gençler istiyordu. Griye dönüşmesi saçın sıfırlanması demektir. Yani açılması demektir. Ve şu an toparlanmaya çalışıyor saçlar. Klasik de olsa kişiye uyumlu ve kişiye özel saçlar yapılmasından yanayım. Saçta doğaya dönüş var. Abartılı kızılları az göreceğiz. Toprak renkleri, hafif bakırlar yoğun olacak.
 
Örgüler yine moda bu sene ve siz bu işin İzmir'de örgü deyince ilk akla gelen kişisiniz...
 
Ben 10 senedir yurt dışında hep geleneksel Anadolu'da manilerimize, türkülerimize konu olan örgü saçları lanse ettim. Son iki senedir bizim sayemizde örgüler moda oldu. Bu sene gelin saçlarında da hep doğal çiçekler kullanıldı. Yani örgüler ve doğal çiçekler çok moda. Doğadan kopamayız..
 

Yayın Tarihi : 01.11.2016 : 11:15

Etiketler : haber    haberler    harun cici    kuaför    saç tasarımı    sosyal sorumluluk    proje    röportaj    çiğdem alpaslan    ben haber    ben tv    kanalben       


Yorumlar

8352
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN