Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Genel Merkez Her Gece Korkulu Rüyalar Görmek Zorunda''

''Genel Merkez Her Gece Korkulu Rüyalar Görmek Zorunda''
Milliyetçi Hareket Partisi'nde yaşanan genel başkanlık yarışı, biraz durulmuş gibi gözükse de muhalif kanat çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
15 Temmuz'daki darbe girişimi öncesi Türkiye'nin siyasi gündemini oluşturan MHP'de, darbe girişimi sonrası yaşanan sessizlik, parti içi muhalefete göre fırtına öncesi sessizlikle eş değer durumda. 2014'teki yerel seçimlerde MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Murat Taşer, yaşanan son gelişmeleri Ben HABER'e anlattı.
 
MHP delegeleri değişimi ne kadar istiyor?
 
Bakın 800 kadar delege, 19 Haziran'da araçlarını bırakıp, 7 kilometre yürüyerek kongreye katıldı. Gerçekleştirilecek seçimli bir genel kurulda değişimin kaçınılmaz olduğunu gören MHP Genel Merkezi, kabul edemediğimiz, içimize sindiremediğimiz, dillendirmekten de utandığımız birtakım çalışmaların içine girdi. 
 
MHP'de değişim isteği biraz duruldu mu?
 
Kesinlikle hayır. Bizim az konuşmamızın sebebi ihraç edilme korkusundan ya da çekinmeden değildir. Partimize ve kendimize olan saygımızdandır. Genel merkez her gece korkulu rüyalar görmek zorunda. Çünkü onlar için kaçınılmaz son mutlaka gelecektir.
 
 
Bu sessizlikte 15 Temmuz'un etkisi var mı?
 
15 Temmuz öncesi MHP'de bir değişim talebi ve bunu seslendiren çok değerli genel başkan adayları vardı. 15 Temmuz'da Türkiye olağanüstü bir durum yaşadı ve bir kalkışmayla karşılaştı. Ülke menfaatinin, MHP'nin iç meselesinden önce gelmesinden dolayı gerek değişim isteyen delegeler, gerekse de genel başkan adayları biraz geri çekilmek durumunda kaldı. Bakın mevcut kalkışmayı tasvip etmemiz mümkün değil. Kimse sözlerimizi farklı yerlere çekmesin. Bizler demokrasi sevdalısı insanlarız. Buna rağmen bizlere ne kadar çok hakaret ederse, genel merkeze o kadar yaranacağını düşünenler var.
 
“Hukukun içindeki acziyet nedeniyle!”
 
Bahçeli ve yönetimi nasıl görevde kalmayı başardı bu kadar tepkiye karşı?
 
Bu durum hukukun içinde bulunduğu acziyetten kaynaklanıyor. 19 Haziran'daki olağanüstü genel kurul için 1 saatte tedbir kararı veren mahkeme, o dakikada yapılan karşı itiraza ise henüz yanıt vermedi. 
 
Milliyetçi yazarların gözaltına alınışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Siyasette ahlaki olmayan tüm davranışlar görevde kalmak için yapılıyor. Bakın kimi genel başkan adayımız CIA ajanlığıyla, kimi Azerbaycan mafyasıyla çalışmakla, kimi FETÖ ile suçlandı. Sayın Akşener FETÖ, Balyoz, Ergenekon vs. nasıl oluyorsa hepsiyle birden suçlandı. Yine de korkunun ecele faydası yok. Bu genel kurul yapılacak. Çünkü ben Türkiye'de öyle ya da böyle hukukun olduğuna inanıyorum.
 
Bahçeli'nin Anayasa çıkışı biraz ani oldu. Ardında ne var?
 
Sayın Cumhurbaşkanı 7 Haziran öncesi başkanlık argümanını çok kullandı ve AK Parti oyu yüzde 40'ta kaldı. 30 Kasım'da ise başkanlık argümanının geriye atılması ve MHP'nin de kendini çok iyi anlatamaması sebebiyle iktidar partisi oylarını yükseltti. Yani başkanlık hadisesine kamuoyunda olumlu görüş verilmiyor. Çünkü başkanlık beraberinde eyaletler problemini ve federasyonu gündeme getirebilir. Bunu da HDP istiyor. Onlar için başkanlık olmazsa olmaz. Ancak AKP bunu HDP ile gündeme getirirse bu sefer infial olur AKP diye bir şey kalmaz. AKP kendi gündeme getirse yine olmaz. Bunu gündeme getirebilecek tek parti MHP oldu. MHP yönetimi olağanüstü kongre yaptırmamak için Adalet Bakanlığı'na bağlı. İş böyle olunca da önce referandum olsun, sonra da 'hayır deriz' gibi bir ucubeyle karşımıza çıkıyorlar. 
 
“Torba referandum olacak”
 
Referanduma gidilirse başkanlık gelir mi?
 
Bakın mevcut iktidar, neyi referanduma götürürse götürsün mutlaka çevresine dinamitli tuzaklar hazırlıyor. Kimse referandumda sadece başkanlık sistemini oylayacağını sanmasın. İçine toplumu mutlu edecek çok şey gelecek. Torba referandum olacak. Şunu kabul edelim, iktidarın muazzam bir algı operasyonu yapma gücü var. 
 
Bahçeli, görevde kalmasının diyetini mi ödüyor?
 
Görevde kalmanın başka şansı yok. Olağanüstü genel kurul olduğu anda görevden gideceklerini biliyorlar. Tedbir kalkarsa 15 gün sonra genel kurul var. Bakın olağanüstü hal var bahanesiyle mahkemeye hakim atanmıyor.
 
“30 ilçeden 25'i muhalif konumda”
 
Değişim isteği ve Balgat'ın buna karşı duruşu İzmir'i nasıl etkiledi?
 
7 Haziran'dan bugüne Bayındır değişti, Tire görevden alındı, Kiraz istifa etti, Beydağ görevden alınmak için feryat ediyor, Torbalı, Selçuk, Buca ve Urla'yı görevden aldın, Menderes, Karşıyaka, Bergama istifa etti. Bir de sesini çıkarmayıp hoşnut olmadığını belirtenler var. Bakın İzmir, MHP Genel Merkezi'ne en yakın duran ilden, en dik duran ile dönüştü. 30 ilçeden 25'i muhalif konumda. 
 
MHP İzmir İl Yönetimi yaşananların neresinde?
 
Bir sıkıntı içinde olmamaları mümkün değil. İzmir'de yönetimi seçen delegeler bile görevden alınmıştır. Birçok il yöneticisi arkadaşımız istifa etti, istifa etmeyi kendine yakıştıramayanlar da toplantıya gitmiyor. Yaşananlar MHP'nin İzmir'deki siyasi duruşunu zayıflatıyor. Bakın MHP'nin 59 tane belediye meclis üyesi vardı İzmir'de. Şimdi 30 civarında kaldı. Kalanlar da MHP'li mi CHP'li mi belli değil.
 
“Seçmenin MHP'ye güveni sarsıldı”
 
Erken seçim MHP'yi nereye götürür?
 
Çok iyi yerlere götürmez. MHP'ye kamuoyunun inanç ve güvenci sarsılmış vaziyette. MHP'nin yeniden bazı değerleri vatandaşın gözünde tesis etmesi lazım. Kendisini seçen delegeyi rencide edecek şekilde demokratik olmayan uygulamalara yol veren bir yönetime kamuoyu nasıl güvensin? Biz lisan-ı münasiple demokratik hakkımızı talep ediyoruz. Bıkmadan, usanmadan makul bir şekilde de bunu istemeye devam edeceğiz.
 
“Teşkilatlar seçime hazır değil”
 
MHP teşkilatları seçime ne kadar hazır?
 
MHP teşkilatlarının seçime hazır olduğu kanaatinde değilim. Zaten teşkilatlarımız 30 Kasım'da darmadağın oldu. Size ilginç bir şey söyleyeyim, Türkiye'nin belki milli refleksleri en hassas ilçesi, milliyetçi duyguları en yüksek ilçesi Karşıyaka'dır ama MHP'nin en az oy aldığı yer de Karşıyaka'dır. Bu güven sorununu aşmamız lazım.

Yayın Tarihi : 01.11.2016 : 10:45

Etiketler : haber    haberler    murat taşer    mhp    izmir    genel merkez    Her Gece Korkulu Rüyalar Görmek Zorunda    röportaj    özel    ben haber    burak cilasun    ben tv    kanalben       


Yorumlar

9993




GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER




YAZARLAR



BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN