Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''THY, İç Turizmi Sekteye Uğratıyor''

''THY, İç Turizmi Sekteye Uğratıyor''
DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, ''THY, sanki yabancı bir havayolu şirketiymiş gibi turizmimizi sekteye uğratmıştır. Romanya’nın bir şehrine 99 euroya gidiş dönüş fiyatı verirken, İstanbul-Dalaman uçaklarının gidiş dönüşlerine 750 liradan başlayarak 1200 liraya kadar ulaşan fiyatlar vermişlerdir'' dedi.

 

GAMZE KURT / BEN HABER

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Ben HABER’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Okutur, Türk Hava Yolları’na, yurt dışında yaşayan Türk diplomatlara ve turizm acentelerine ateş püskürdü. 

Yaşanan terör olaylarının Türk turizmine derin yaralar açtığını belirten Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, “2016’da gerek dış olaylar gerekse içerideki terörizm olayları turizmimizi ciddi oranda etkiledi. Avrupa’daki dış güçler 1950’den bu yana hiçbir zaman Türkiye’nin ilerlemesini ve kalkınmasını istemiyor. Türkiye’yi ne ölmüş ne de dirilmiş bir ülke olarak görmek istiyorlar. Her zaman Avrupa’ya muhtaç ve onların ürettikleri şeyleri almaya mecbur kalan bir Türkiye istiyorlar. Artık Türkiye bir kalkınma hamlesine eriştiği için, Avrupa’ya muhtaç olmayacak duruma geldiği zaman maalesef yine ülkemiz üzerinde oyunlar oynanmaya başlamıştır. Bunun nedenlerinden bir tanesi de dünya haritasına baktığımız zaman tam merkezde olan, bütün ulaşım yollarının, bütün deniz yollarının ve en mükemmel iklimlerin olduğu, yeraltı kaynaklarının en iyi durumda olduğu bir coğrafyada bulunuyoruz. Türkiye, Edirne’den Van’a kadar bir açık hava müzesi şeklindedir. Dünyanın en önemli uygarlıkları bu topraklara yerleşmiş ve burada yaşamış. O nedenle bu topraklar çok değerli, çok zengin. Şu anda Türkiye’nin bu zenginlikleri Avrupa’nın açgözlülüğünü tahrik ediyor. Bu nedenle gözleri hep bu topraklarda. O yüzden de bizim kalkınmamızı engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaktalar ve ülkemizde oluşan bütün terörizm hareketlerini beslemekteler. Kimseyi düşman ilan etmemize gerek yok. Yapmamız gereken çok çalışıp, üretip kalkınmamızı sağlamak” dedi. 
 
 
“ÜLKEMİZDEKİ TESİSLER AVRUPA’DAN DAHA İYİ”
 
Türkiye’deki turistik tesislerin Avrupa’daki tesislerden çok daha iyi olduğunun altını çizen Okutur, “Turizm, sürekli yıpratılarak, bazı terörizm hareketleriyle kaynaklarımız engellenmek istenmiştir. Kısmen de muvaffak olunmuştur. Türkiye’de gelen turist sayısında ciddi bir gerileme yaşanmıştır. Ülkemizdeki turistik tesislerin hemen hemen tamamı Avrupa’daki tesislerden çok daha iyidir. Şu anda Portekiz, İspanya ve Yunanistan’daki turistik tesisler dökülüyor. Yaşanan terörizm hareketleri sebebiyle de ne yazık ki Avrupa Türkiye’ye gelen turistleri yine kendine çevirmiştir. Bu sene bizim kendimizi Avrupa’ya yeniden anlatmamız lazım. Politik olarak bizi ne kadar yıpratmaya çalışırlarsa çalışsınlar bizim kendimizi iyi anlatmamız lazım” diye konuştu.
 
Önümüzdeki süreçte turizmde ciddi bir kaosun başlayabileceğini dile getiren Okutur, “Turizmimiz maalesef yüzde 70’ler oranında bir düşüş kaydetmiştir. Büyük tehlike, turizmcinin 2016 yılını kar edecek kazanım olmadan zararla kapatıyor olmasıdır. 2017 yılının da turizm sektöründe rezervasyonların olmaması nedeniyle durum hiç iyi gözükmemektedir. 50 milyar dolar döviz girdisi olan ve yan kollarıyla birlikte 3 milyon vasıfsız insana istihdam sağlayan turizm ciddi bir sarsıntı geçirmiştir. Biz bunları atlatacağız. Peki nasıl? Turizmin içindeki insanların kendi tesislerini ipotek ederek bankalardan kullandıkları borçların vadeli olarak düşük faizle uzatılması lazım. Yeni teşvikler verilmesi lazım. Aksi durumda turizmde Kasım, Aralık aylarından sonra ciddi bir kaos başlayacaktır” dedi.
 
 
“AÇILMAYAN TESİS SAYISI YÜZDE 40’A ULAŞABİLİR”
 
Sektörün yeniden kalkınması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Okutur, “Turizm, Türkiye’nin 100 milyar dolara kadar çıkabilen en önemli sanayi koludur. Bu da cari açığı ciddi anlamda kapatmaktadır. Çözüm uzun vadeli düşük faizli borç ertelemeleriyle turizmin yeniden yapılandırılması için uygun şartlarla teşvik verilerek, sıkıntılar en aza indirilerek geçiş sağlanmalıdır. Aksi durumda birçok turizm tesisi ve buna bağlı yan kuruluşlar bir yıllık, iki yıllık banka borcu yüzünden farklı finans gruplarının eline geçebilecektir. Bu durum 15 Temmuz kadar tehlikelidir. Geçtiğimiz yıla kadar, turizmci borçlarını öder, kendi yağında kavrulurdu. Ancak şu anda tıkanmış vaziyette turizmciler. Yeni yatırım yapmış, tadilat yaptırmış, çalışanlarının maaşlarını ödeyememiş durumdalar. Sonuçta yıllardır bankaları ayakta tutanlar da turizmcilerdir. Çünkü aldıkları kredileri her zaman faizleriyle ödemişlerdir. Şimdi ise herkese bir fedakarlık düşmektedir. 2016 yılında tesislerin yüzde 30’u hiç açılmamıştır. Önümüzdeki sezon da bu rakamın yüzde 10 artacağını yani yüzde 40’a ulaşacağını düşünüyorum.” diye konuştu.
 
“ROMANYA 99 EURO, DALAMAN 1200 TL”
 
Okutur sözlerini şöyle sürdürdü:
 
Acenteleri de eleştirmek istiyorum. Tabii ki demokratik bir ülkedeyiz, kimseye bir şey diyemeyiz ama bakıyorum sanki Türkiye’nin hiçbir sorunu yokmuş gibi, bütün tur acenteleri yurt dışındaki tatil bölgelerinin ucuz olduğunu veya orada tatillerin daha iyi olduğunu söyleyip maalesef övücü reklamlarla bunu destekliyorlar. Halbuki yerli turizmimizin teşvik edilmesi lazım. Örneğin Türk Hava Yolları da krizin atlatılmasında yardımcı olmamıştır. THY, sanki yabancı bir havayolu şirketiymiş gibi turizmimizi sekteye uğratmıştır. Romanya’nın bir şehrine 99 euroya gidiş dönüş fiyatı verirken, İstanbul-Dalaman uçaklarının gidiş dönüşlerine 750 liradan başlayarak 1200 liraya kadar ulaşan fiyatlar vermişlerdir. Bu nasıl bir şeydir böyle? Buraya 4 kişilik bir aile gelmek istese 6000-7000 TL uçak parası verdikten sonra bu aile nasıl gelebilir… 
 
Turizm Bakanı değiştiğinden bu yana kendisini Muğla’da gören yok. Öte yandan aslında turizm bakanının bu kadar sık değişmemesi lazım. Bakanın zaten bu konulara vakıf olması, çözüm üretmesi 1-2 yılı alıyor. 6 ayda bir turizm bakanı değiştiği takdirde de turizm sekteye uğruyor. Çünkü birçok kararı alamıyorsunuz o zaman. Yurt dışındaki konsolosluklarımız Türkiye’nin tanıtımı ve basında yer almasıyla ilgili istenilen düzeyde çalışma ve gayreti göstermiyorlar. Konsoloslarımızın bir tek vazifesi vardır, o da Türkiye’yi temsil etmektir. Ama maalesef konsoloslarımız tanıtımlarda eksik kalıyorlar. Bulundukları ülkenin yazılı ve görsel basınında Türkiye’nin aleyhinde bir sürü şey çıkıyor, ama bunlara karşı gereken mücadele yapılmıyor.
 

Yayın Tarihi : 31.10.2016 : 10:35

Etiketler : haber    haberler    yücel okutur    doktob    dalaman    ortaca    köyceğiz    dalyan    turizm    thy    iç turizmi sekteye uğratıyor    uçak    gamze kurt    röportaj    ben haber    ben tv    kanalben       


Yorumlar

2456
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN