Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kan Kırmızı Sergisi Açıldı

Kan Kırmızı Sergisi Açıldı
Türkiye’nin en büyük sanat galerisi Folkart Gallery, 2016-2017 sezonunu şair Adonis ve ressam Habip Aydoğdu’nun ortak projesi olan, sıradışı özel bir sergiyle açtı.

 

 
Arap Edebiyatı’nın yaşayan en önemli şairlerinden Adonis ile Türkiye sanatında kendine özgü, farklı bir yer edinen Habip Aydoğdu’nun bir araya geldiği Kan Kırmızı Sergisi, çok sayıda sanatçı ve sanatseveri bir araya getirdi. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ve Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sancak kardeşler ağabeyleri Abdurrezzak Sancak’ın vefatı nedeniyle açılışa katılamadı.
 
Asıl adı Ali Ahmet Şair Eşber olan Suriyeli Şair Adonis ile ressam Habip Aydoğdu’nun yaklaşık bir yıl birlikte çalışmalarının sonunda Adonis’in şiirleri, Aydoğdu’nun tuvallerine yansırken tuvallerdeki eşsiz resimler de Adonis’in dizelerini şekillendirdiği eserleri sergi açılışına katılan konuklardan tam not aldı.
 
"ÖNEMLİ BULUYORUM"
 
Şair Adonis, Ortadoğu’nun yaşadığı savaş döneminde Habip Aydoğdu ile ortak bir çalışma içine girmeyi çok önemli bulduğunu, şiir ile resmin siyasi anlamda neredeyse kopma durumuna gelen iki kültür arasında birleştirici bir rol üstleneceğini söyledi. Aydoğdu gibi bütün sanat dallarını; müzik, heykel, resim ve şiiri birbiriyle ilişkili olduğunu belirten Adonis, “Şiir ile resim arasındaki tek fark kullanılan malzemedir. Resim de bir tür şiirdir. Yaratımda değişik formları kullanmak her sanatçıya göre değişir" dedi.
 
DAHA YAKINDAN TANIMIŞ OLDUM
 
2015 yılından bu yana Adonis şiirleri üzerinde özellikle durduğunu ve sürekli okuduğunu, serginin hazırlık sürecinde Adonis’in düşüncelerini, yaratıcılığını daha yakından tanımış olduğunu ifade etti.
 
Zamanımızın bir etkileşim çağı olduğunu, her şeyin birbirini etkilediğini dile getiren Folkart Gallery Sanat Danışmanı Doğan Hızlan, “Gerek müzik gerek resim, gerek şiir artık bu duygularda birleşiyor. Disiplinler arası ilişkiler, türler arası ilişkiler zenginleştiriyor. Dünya ölçeğinde de aynı şeyler oluyor. Dünya ölçeğinde bir şair, çağdaş şiirin bütün güzelliklerini anlatırken, Aydoğdu da renk dünyası yapıyor. Kırmızı Habib’in ayrılmaz bir parçası. Kan kırmızı da serginin bütün odak rengi oluyor. Gezerken şiirle resim nasıl buluşmuş, bir şair ile ressam hangi duygularda hangi dünyayı algılamada bir araya gelmiş dikkat etmek lazım" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 26.10.2016 : 10:53

Etiketler : Kan    Kırmızı    Sergisi    Açıldı    Bölge   


Yorumlar

1190
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN