Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Aşure Zamanı Geldi

Aşure Zamanı Geldi
Aşure, Arapça'da 10 anlamına gelen ''Aşara'' sözcüğünden türemiştir. Dilimize ise Arapça'dan geçmiştir ve Aşure olarak kullanılır. Peki neden Aşure yaparız?

 

Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür ve bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Dua ve dileklerin Aşure günü kabul edildiğine dair bir inanış vardır. Muharrem ayında Aleviler tarafından Muharrem orucu ya da diğer adıyla on iki imam orucu tutulur. Bu oruç, Anadolu, Rumeli, Irak ve İran'daki Alevilere özgü bir ibadet şeklidir. Muharrem ayı aynı zamanda Aleviler için yas ve matem ayıdır. Özellikle Anadolu'daki Aleviler açısından Muharrem ayı, Kerbela'da yaşanan olaylar anlamına gelir. 10 Ekim 680'de Kerbela'da Yezit tarafından öldürülen İmam Hüseyin ve 71 kişi için tutulan oruç, aslında bir yas ibadetidir ve İmam Hüseyin şahsında tüm mazlumlara adanmıştır.
 
Muharrem Ayında Oruç
 
Aleviler ibadetini gerçekleştirmek için bu ayda 10 gün süreyle oruç tutarlar. Muharrem ayında her türlü zevk ve eğlence içeren hareketlerden kaçınılır, hiçbir canlıya kıyılmaz, kurban kesilmez, et ve yumurta yenmez, dargınlık ve kırgınlıklar geride bırakılır, küsler barışır. Oruç açmak, yani iftar saati için güneşin batması beklenir.
 
 
Aşure
 
Muharrem ayı bitiminde pişirilen yiyeceğe Aşure adı verilir. Aşurenin tatlı olmasının sebebi; Alevilerin Kerbelâ'da İmam Hüseyin'in oğlu Zeynel Abidin'in sağ kurtulmasından dolayı duydukları mutluluktur. Aşure'ye birçok farklı malzeme ile yapılan tatlı ve çok lezzetli bir çorba da diyebiliriz. Buğday, nohut, fasulye, börülce, barbunya gibi birbirinden faydalı ve lezzetli bakliyatların kuru yemiş ve kuru meyvelerle bir araya getirilerek pişirildiği bu tatlının bir diğer amacı da paylaşmaktır. Hala sürdürülen geleneklerimizden biri olan Aşure, büyük kazanlarda çokça pişirilir ve tepsilerle komşulara dağıtılarak paylaşma, dayanışma duygusu gibi güzellikleri tekrar hatırlamamızı sağlar. İşte şimdi aşure zamanı.

Yayın Tarihi : 22.10.2016 : 11:07

Etiketler : aşüre    Muharrem ayı    Buğday    nohut    fasulye    börülce    barbunya    alevi    tatlı    Kerbelâ    İmam Hüseyin    Zeynel Abidin    anadolu   


Yorumlar

8251
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN