Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Her Bilet Bir 'Patihane'

Her Bilet Bir 'Patihane'
Tiyatrohane Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından geçtiğimiz yıl sevgililer gününde ilk gösterimi yapılan ve yoğun ilgi gören ‘Sevgili’ oyunu 22 Ekim’de yeniden tiyatroseverlerle buluşuyor.

 

İzmir’de faaliyet gösteren Tiyatrohane Sanat Okulu’nun profesyonel eğitmenleri tarafından kurulan ‘Tiyatrohane Prodüksiyon Tiyatrosu’nun, Prof. Dr. Hülya Nutku yönetiminde sahneye koyduğu ‘Sevgili’ Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde saat 20:00’da seyirciyle buluşacak. Oyunun gelirinin bir kısmı Tiyatrohane bünyesinde gönüllülerce yürütülen ‘Patihane’ projesine aktarılacak. 
 
Patihane projesi ile sokak hayvanlarına portatif evler yaptıklarını anlatan Tiyatrohane Halka İlişkiler Sorumlusu Melike Çerçioğlu, “Tiyatrohane ailesi olarak zor şartlar altında yaşayan sokak hayvanlarının yaşam kalitesini bir parça da olsa artırmak için bu projeyi hayata geçirdik. Gönüllü olarak gerçekleşen bu projede bugüne kadar yüzden fazla kedi ve köpeğe ısı yalıtımı yapılmış haneler kurduk” dedi. Şehirleşme nedeniyle her yerin asfalt ve betonla kaplandığını ve bu durumun sokak hayvanlarının yaşam alanlarını kıstladığını dile getiren Bilgiç, “Biz Tiyatrohane ailesi olarak üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyoruz. Gönüllülerimiz yapılan Patihaneleri önceden belirlediğimiz noktalara yerleştiriyorlar ve bunları düzenli olarak kontrol ediyorlar. Bu güne kadar üretilen Patihaneler tükenmek üzere. O nedenle Sevgili oyunumuzdan bu sezon elde edeceğimiz gelirin yüzde onunu bu projeye aktaracağız. Hazırlanacak olan Patihaneleri dileyenler Tiyatrohane’den ücretsiz alarak sokak hayvanlarına ev kurabilirler” diye konuştu. Bilgiç, daha önce defalarca oynanan Sevgili oyununu bu sezon son kez sahneleyeceklerini belirtti. 
 
 
PROF. DR. HÜLYA NUTKU YÖNETTİ 
Oyunun yönetmeni Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku ise oyun hakkında şunları söyledi; “Nobel ödüllü yazar Harold Pinter’ın 1963 yılında yazdığı tek perdelik absürt komedi olan Sevgili, kadın ve erkek arasındaki net olmasa da varolan bir gerilim üzerine kurulu. İçinde yaşadıkları dünyaya yabancılaşan çift, yaşantımızı sınırlayan ikiyüzlü ahlak anlayışına karşı durdukları gibi, kalıplaşmış davranışların yarattığı tekdüzeliği kırmak için kendilerince geliştirdikleri savunma yöntemiyle de ayakta kalırlar. Genişleyen kamusal alanın, ikili ilişkilere olan müdahalesine, oyunla karşı durmak, on yıllık evli bir çiftin de direnme aracıdır.” 
 

Yayın Tarihi : 19.10.2016 : 09:18

Etiketler : Tiyatrohane    Sevgili    tiyatroseverler    oyun    Prof. Dr. Hülya Nutku    patihane    zeyneğ nutku    erk bilgiç   


Yorumlar

3035
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN