Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


CHP’li Özel’den Grevdeki İşçilere Destek

CHP’li Özel’den Grevdeki İşçilere Destek
Manisa’da istediği ücreti alamadığı için grev yapan Manisa Ferrero Çikolata Fabrikası’nda çalışan 98 işçiye, grevin 6’ncı gününde CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel destek verdi. Fabrika yöneticilerine çağrıda bulunan Özel, işçilerin haklarının vermemesi halinde, Türkiye’deki ürünlerini boykot edeceklerini söyledi.

 

Manisa Ferrero Çikolata Fabrikası yetkili sendikası Tek Gıda İş Sendikası, fabrika yöneticileri ile oturduğu toplu iş sözleşmesi masasında ücretlere istediği yüzde 20’lik zammı alamadı. Ferrero Çikolata Fabrikası’nın yüzde 11’lik zammın üzerine çıkmamasının ardından 210 işçinin çalıştığı işyerinde Tek Gıda İş Sendikası üyesi 98 işçi greve başladı. Grevin altıncı gününde, fabrika önüne gelen CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, işçilere destek verdi. CHP İl Başkanı Halil Tokul da hazır bulundu. Haklarını alana kadar greve devam edeceklerini bildiren Tek Gıda İş Sendikası İzmir 3 Nolu Şube Başkanı Latif Gökçay, sendika olarak işçilerin yanında olacaklarını söyledi. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ise firmanın diğer ülkelerdeki 22 fabrikasındaki işçilerin hakkını verdiğini ve toplu iş sözleşmesindeki haklarına saygılı davrandığını belirterek, şöyle dedi:
 
"Türkiye’deki iş kanunundaki gevşeklik ve boşluklardan, Türkiye’deki sendikal örgütlenmenin önündeki engellemelerden, siyasi iktidarın sendika ve işçinin haklarına sahip çıkma noktasında ortaya koyduğu zafiyetten yararlanarak, 22 ülkede yapmadığını burada Türk işçisine yapmaya çalışıyor. İşçinin alınterinin karşılığını vermek, özgürce örgütlendiği sendikasını muhatap kabul ederek masaya oturmak ve cevap vermek yerine didişmeyi, kavga etmeyi, rest çekmeyi ve grevdeki işçileri bölmeyi göze alacak kadar küstahlaşabiliyor. Sosyal demokrat bir parti olarak kim sendikal hakkını kullanıp işverenin karşısına geçiyorsa biz onların yanındayız. Ferrero firması dev bir İtalyan firması. Burada çalışan arkadaşlar haklarının gasp edildiğini söylüyor. İşveren, sendikanın istediği ile işçilerin aldığı ücret arasında ufak bir fark olmasına rağmen inat ediyor. Siyasi iradenin bunların arkasında durarak cesaret verdiklerini biliyoruz."
 
FİRMAYA SARI KART GÖSTERDİ
 
CHP’li Özel, firmanın işçilerle anlaşma yapmaması halinde ürünleri tek tek okuyarak, kullandırmamaya çalışacaklarını belirterek, şöyle devam etti:
 
"Bu işçilerle oturun, anlaşmanızı yapın. Yapmazsanız Türkiye’deki bütün sosyal demokratları, emek mücadelesinden yana olanları çağırarak Ferrero anlaşana kadar zarar ettiririz. ’10 gün bunların ürünlerini ekmeğinize sürmeyin’ deriz. Burada vermediğinizin yüz katını kaybederseniz. Bugün sarı kart göstermeye geldik. Yol yakınken zarara uğramadan bu işi yapsınlar. Kimse Türk işçileri karınca gibi görüp, ezmeye kalkmasın."
 
Yaklaşık 1 saat işçilerin yanında kalan Özgür Özel, daha sonra ayrıldı.

Yayın Tarihi : 15.10.2016 : 16:01

Etiketler : Chpli    Özelden    Grevdeki    İşçilere    Destek    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3908
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN