Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Süt Sektörünün Önünü Açacaklar

Süt Sektörünün Önünü Açacaklar
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi’nde yayınlanan “Fermante Süt İçeceğinde Probiyotik Bakterilerin Gelişimi Üzerine Meyve İlavesinin Etkisi” başlıklı makalede; karadut, siyah üzüm ve kızılcık meyvelerinin suyu ile hazırlanan meyve ilaveli fermante süt içeceklerinin probiyotik bakterilerin metabolizmaya alınması için alternatif ürün olabileceğine yer verildi.

 

 Probiyotik bakterilerin kansere ve mikroplara karşı iyileştirici etkisinin olması, gıda endüstrisinde probiyotiklerle ilgili çalışmaları gün geçtikçe artırıyor. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Tülay Özcan,  Abdullah Barat “Fermante Süt İçeceğinde Probiyotik Bakterilerin Gelişimi Üzerine Meyve İlavesinin Etkisi” başlıklı makalelerinde bu konu üzerindeki araştırma sonuçlarına yer verdi. 
 
 
Makalede, fonksiyonel ürünlerin besleyici ve fizyolojik değerlerinin yüksek gıdalar olarak son yıllardaki çalışmaların odak noktası olduğuna dikkat çekilirken, probiyotiklerin bağırsak sağlığı, kanser, laktoz intoleransı ve yüksek kolesterol üzerinde yararlı etkiler yaratan canlı gıda kaynakları olduğu tespiti yapıldı. 
 
 
Probiyotik bakterilerin süt ürünleri içerisinde canlı hücre sayısını büyük oranda koruduğu saptanarak, süt sanayi sektörü için ilerlemenin tek yolu olan fonksiyonel ürünlerin geliştirilmesinde büyük önem taşıyacağı öngörüldü. Araştırma sonucunda karadut, siyah üzüm ve kızılcık meyvelerinin suyu ile hazırlanan meyve ilaveli fermante süt içeceklerinin probiyotik bakterilerin metabolizmaya alınması için alternatif ürün olabileceği belirlendi.

Yayın Tarihi : 15.10.2016 : 09:52

Etiketler : sağlık    süt    probiyotik    meyveli   


Yorumlar

1517
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN