Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Afyonkarahisar’da Şifalı Aşure Geleneği

Afyonkarahisar’da Şifalı Aşure Geleneği
Afyonkarahisar’da Mevlana’nın 7’nci kuşak torunu Sultan Divani Mehmet Çelebi’nin 5 asır önce başlattığı ’40 Hatimli 40 Kazan Aşure’ geleneği kapsamında 40 kazan aşure dağıtıldı. Aşure kazanları hindistan cevizi ile kaplanıp, narla Türkiye haritası çizilirken, kuru üzümle de ’Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet’ yazıldı.

 

İslam alimi Mevlana’nın 7’nci kuşak torunu Sultan Divani Mehmet Çelebi’nin Afyonkarahisar’daki halka aşure dağıtmasıyla başlattığı gelenek, bugün de sürdürülüyor. Afyonkarahisar Belediyesi yemekhanesinde bir gecede hazırlanan aşure, kent genelinde yaklaşık 60 bin kişiye ulaştırıldı. ’40 Hatimli 40 Kazan Aşure’ geleneği kapsamında cuma namazının ardından Mevlevi Camii avlusunda 40 kazan aşure dağıtım töreni yapıldı. Tamamının üzeri Hindistan cevizi ile kaplanan en büyük kazanın üzerine ise narla Türkiye haritası çizildi. Haritanın altına ve üstüne kuru üzümle, ’Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet’ yazıldı. Aşure kazanları Afyonkarahisarlılar tarafından büyük ilgi gördü.
 
Afyonkarahisar Belediyesi mehteran takımının marşları sonrası Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçı şifalı aşurenin duasını yaptırdı. Törene, Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Ak Partili Burhanettin Çoban, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
BAŞKAN ÇOBAN: 500 YILLIK GELENEK
 
Şifalı aşurenin 10 Muharrem’de dağıtıldığını hatırlatan Başkan Çoban, Kerbela şehitlerinin de rahmetle anıldığını söyledi. Aşurenin 500 yıl önce olduğu gibi bugün de 40 kazanda ve kazanların ’vav’ şeklinde karıştırılmasıyla hazırlandığını anlatan Başkan Çoban, "Mevlana hazretlerinin torunlarından Sultan Divani Mehmet Çelebi hazretlerinin 1500’lü yıllarda bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. O dönemde 40 hafızın yaptığı 40 hatimle, 40 kazanda yaptığı aşureler dağıttığı gibi biz de 40 kazanda yapılan aşureleri dağıtıyoruz. O dönemde Afyonkarahisar sadece Müslümanların yaşadığı bir yer olmanın ötesinde Hıristiyan Ermenilerin de yaşadığı bir kentti. Geçmişte bu gelenek hep birlikte yaşatılmış, aşure kuyruklarına Hıristiyan Ermeniler de katılmış. Yüzlerce yıllık bu geleneği aynı şekilde yaparak 500 yıllık geleneği yaşatıyoruz" diye konuştu.
 
YOĞUN İLGİ
 
Konuşmanın ardından protokol üyelerinin dağıttığı aşureleri için özel kaplar hazırlanırken, bazı kadınlar aşureden daha fazla almak için evden tencere ve büyük kaplar getirdi. Cami önünde 4 noktada dağıtılan aşure kazanlarının önünde uzunluğu 50 metreyi geçen kuyruklar oluştu. 
 
 
SULTAN DİVANİ KİMDİR?
 
İstanbul Galata, Burdur, Eğirdir, Muğla, Sandıklı, Bağdat (Irak), Cezayir, Kahire (Mısır), Lazkiye (Suriye), Midilli ve Sakız (Yunanistan) Mevlevihanelerini açan kişi olarak bilinen Sultan Divani, Mevlana’nın yedinci nesilden torunu. Sultan Veled ve Ulu Arif Çelebi’den sonra Mevleviliğe önemli hizmetlerde bulunan isimlerden olan Divane Mehmet Çelebi’nin (Sultan Divani) 40 Mevlevi, 40 da Bektaşi müridi olduğu bilinir.

Yayın Tarihi : 14.10.2016 : 16:46

Etiketler : Afyonkarahisarda    Şifalı    Aşure    Geleneği    Sürdürülüyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4197
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN