Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Bağdat İle ’Kürt Bölgeleri’ Konusunda Anlaştık'

'Bağdat İle ’Kürt Bölgeleri’ Konusunda Anlaştık'
Irak Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Yönetim kurulu üyesi Ali Awni, resmiyette Bağdat yönetiminin idaresinde olan, ancak fiili olarak Peşmergenin bulunduğu Kürt bölgeleri için Bağdat ile anlaştıklarını söyledi.

 

IKDP’nin resmi internet sitesine konuşan Ali Awni, Bağdat yönetimi ile Musul operasyonu konusunda yaptıkları görüşmelerde, Kürt yönetimi idaresi dışında kalan Kürt bölgelerinin Kürt bölgesel yönetimine devri konusunda anlaştıklarını söyledi. Irak ordusunun, Peşmerge Güçleri’nin kontrolündeki bölgeleri kullanarak Musul Barajı’na ilerlediğini  belirten Awni, "Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak ordusunun Kürdistan topraklarından Musul’a operasyon düzenlenmesini kabul etti. Buna karşılık olarak da Peşmerge güçlerinin, kontrolüne geçecek ’Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan bölgeler’den çekilmeyeceği konusunda Irak hükümetini ikna etti" dedi.
 
Irak Bölgesel Kürt yönetimi, IŞİD’in Musul ve Irak’taki diğer bölgelere saldırması ve Irak ordusunun bir çok yerden çekilmesinden sonra Kerkük başta olmak üzere bir çok tartışmalı bölgenin yönetimini kendisi sağlıyordu. Resmiyette merkezi hükümete bağlı olan ancak, Kürt yönetiminin Peşmergeler ile yönetimini sağladığı bölgelerden Peşmergenin çıkmayacağı daha önce açıklanmıştı.
 

Yayın Tarihi : 13.10.2016 : 11:25

Etiketler : Kdpli    Awni    Açıkladı    Bağdat    İle    kürt    Bölgeleri    Konusunda    Anlaştık    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8264
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN