Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya ile Dev Anlaşma

Rusya ile Dev Anlaşma
Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Akımı’yla ilgili olarak sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile noktayı koyduk. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili olarak da yine burada bundan sonraki sürecin hızla devamında, mutabakatımız net"

 

 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Hem Türkiye hem de Rusya olarak Suriye’de akan kanın durdurulması, bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden yanayız. Biz de Suriye’de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz"
 
"Türkiye’den ithal edilen yaş meyve, sebze ve tarım ürünlerini bugün Rus piyasasına açtık" 
 
"İnsani konulara ateş açılmasın ve provokasyon olmasın diye Amerikan tarafına önerimiz oldu"
 
"Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor yada yapmak istemiyor. Suriye’deki barışı isteyen herkes bunu desteklemeli"
 
Görüşmenin ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı’yla ilgili, "Bir diğer tabii önemli adım, Türk Akımı konusunun yine aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı’yla ilgili olarak sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile noktayı koyduk. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili olarak da yine burada bundan sonraki sürecin hızla devamında mutabakatımız net. Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım" diye konuştu.
 
"TÜRKİYE’DEN İTHAL EDİLEN YAŞ MEYVE, SEBZE, TARIM ÜRÜNLERİNİ RUS PİYASASINA AÇTIK"
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı konuşmada, bugün İstanbul’da gerçekleştirilen Enerji Zirvesi’nin başarılı olduğunu vurgulayarak, "Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Ve Türkiye’den ihraç olan ve kısıtlama olan bazı kalemleri tekrar Rusya’ya olan ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye. Diğer yaş meyve, sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu karşılıklı yarara dayanıyor. Rusya bu tarım ürünlerini üretmiyor. İthal olunca bizde de fiyatlar düşecektir" ifadelerini kullandı.
 
"TÜRKİYE’YE DOĞALGAZ İNDİRİMİNDE MUTABIK KALMIŞTIK"
 
Doğalgaz indirimine ilişkin Putin, Türk Akımı yeni doğalgaz boru hattından bahsediyoruz. Aynı zamanda bu proje çerçevesinde bu alanda işbirliğimizin geliştirilmesi kapsamında Türkiye’ye doğalgaz indiriminde mutabık kalmıştık" dedi.
 
"SURİYE’DE AKAN KANIN DURDURULMASI, HIZLI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDEN YANAYIZ"
 
Suriye politikasına ilişkin Putin şu ifadeleri kullandı: "Hem Türkiye hem de Rusya olarak Suriye’de akan kanın durdurulması, bunun en hızlı şekilde gerçekleştirilmesinden yanayız. Biz de Suriye’de siyasi çözüme en hızlı şekilde geçilmesini istiyoruz.
 
"AMERİKAN TARAFI FİİLEN BUNU YAPAMIYOR YADA YAPMAK İSTEMİYOR"
 
Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor ya da yapmak istemiyor. Suriye’deki barışı isteyen herkes bunu desteklemeli. Halep’e insani yardımların götürülmesi için her türlü çabayı göstereceğimiz konusundaki görüşümüz aynıdır. Sadece tek konu, bu insani yardımların götürülmesinde güvenliğin sağlanmasıdır. Halep’e insani yardımın ulaştırılması için ana güzergah ve Amerika tarafına önerdiğimiz bu şekli hakkında Türkiye ortağıma bilgi vermiştim.
 
"İNSANİ KONULARA ATEŞ AÇILMASIN, PROVOKASYON OLMASIN DİYE AMERİKA’YA ÖNERDİK"
 
İnsani konulara ateş açılmasın ve provokasyon olmasın diye Amerikan tarafına önerimiz oldu. Ama Amerikan tarafı fiilen bunu yapamıyor yada yapmak istemiyor. Ümit ediyorum ki cumartesi günü İsviçre’de yapılacak görüşmelerin en önemli konularından biri bahsettiğim konu olacak. Halep’te akan kanın durdurulması için BM özel temsilcisinin önerdiği bu bölgeden, silahı bırakmak istemeyen grupların oradan uzaklaşılması teklifini sayın Erdoğan ile birlikte buna çaba göstereceğiz. Buna mutabık kalmıştık."
 
"SAVUNMA SANAYİNDEKİ İŞBİRLİĞİNİN SÜRDÜRÜLMESİNE HAZIRIZ"
 
Putin, "Özel servisler ve askeri kurumlarımız arasındaki temasların hızlandırılması noktasında mutabık kalmıştık. Savunma sanayindeki işbirliğinden bahsetmek gerekirse, savunma sanayindeki işbirliğinin sürdürülmesine hazırız. Somut projelerle doldurulmasını ümit ediyoruz. Bunun için tüm imkanlarımız var" dedi.

Yayın Tarihi : 10.10.2016 : 22:07

Etiketler : Erdoğan-Putin    Görüşmenin    Ardından    Açıklama    Yaptı    -    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1849
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN