Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Putin Türkiye'de

Putin Türkiye'de
İstanbul Kongre Merkezi'nde önemli zirve... Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Başbakan Binali Yıldırım Enerji Kongresi'nin yapılacağı salondaki yerlerini aldı.

 

23. Dünya Enerji Kongresi İstanbul'da başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kongrenin yapıldığı salona birlikte geldi. Dünyanın pek çok ülkesinden üst düzey katılımın sağlandığı zirvenin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Başbakan Binali Yıldırım da hazır bulundu.
 
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SUNUMU YAPILDI 
 
15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bir sunumun yapıldığı zirve, şehitler için saygı duruşunda bulunulması ile başladı.Kongrede Türkiye adına ilk konuşmayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptı. Albayrak'ın ardından Başbakan Binali Yıldırım kürsüye çıktı.
 
İşte Yıldırım konuşmasında şunları vurguladı:
 
''Olimpiyatlar için kullanılan bir slogan var. Daha güçlü, daha hızlı, daha yükseğe. Enerji olimpiyatları da bizi çok daha hızlı yapsın. Ancak fiyatlar konusunda yükseğe çıkmayalım. Enerji arzı güvenliği, çeşitliliği ve uygun fiyatlarla erişim her ülke için önemli hale gelmiştir. Fosil yakıtların güvenilir, çeşitlendirilmiş, makul fiyatlarla ana hedef olacağını bilmeliyiz.Nükleer enerjiye olan ihtiyaç devam ediyor. Diğer yandan küresel enerjide büyük çaplı değişiklikler var. enerji haritası değişiyor, yeni oyuncular ortaya çıkıyor. 23. Enerji Kongresi'nin zamanının da yerinde olduğunu ifade etmek isterim.OECD içinde 10 yıl dönemde enerji talebinin en hızlı büyüdüğü ülke Türkiye'dir. Dünya ortalamasından neredeyse 3 kat fazla olan talebimiz 2023'te iki katı olacaktır. Ulusal ölçekte amaç enerji sepetinin enerji ihtiyacına karşılık verebilmesidir. Yenilenebilir enerjiyi yakından izliyor. Özellikle güneş ve rüzgarda mevcut kapasiteye yenilerini ekliyoruz. Türkiye'nin ayrıca jeotermal potansiyeli de göz ardı edilmemelidir. Bu konuda masterplan çalışmamız tamamlanma aşamasına gelmiştir.
 
İKİ AY İÇİNDE 3. GÖRÜŞME
 
İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İstanbul'a geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin kongrede bir konuşma gerçekleştirecek. Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile saat 16.00'da Mabeyn Köşkü'nde bir araya gelecek. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, kongre görüşmesiyle son 2 ay içinde üçüncü kez yüzyüze görüşmüş olacak. Kongre dışında iki ayda iki kez yüzyüze, dört defa da telefonda görüşen iki lider, 24 Kasım 2015’te meydana gelen uçak krizinden sonra ilk kez 9 Ağustos’ta St. Petersburg şehrinde bir araya gelmişti. Kritik görüşmenin ardından 26 Ağustos’ta telefonda ko  nuşan iki lider, 3 Eylül’de G20 zirvesinde Çin’in Hangzhou kentinde bir görüşme gerçekleştirmişti. Erdoğan ve Putin, 8 ve 21 Eylül’de iki telefon görüşmesi daha gerçekleştirdi. İki lider arasındaki son telefon görüşmesi 5 Ekim’de yapıldı. Putin, en son 15 Kasım 2015’te Antalya’da düzenlenen G20 zirvesine katılım sağlamıştı.
 
24 KASIM'DAN SONRA İLK KEZ TÜRKİYE'DE
 
Rusya Devlet Başkanı Putin, 24 Kasım’da yaşanan uçak krizinden sonra ilk kez Türkiye’ye gelmiş olacak. Krizin ardından ilk Türkiye-Rusya Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı da yine önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek. Putin’in bu toplantıya da katılması bekleniyor.

Yayın Tarihi : 10.10.2016 : 14:55

Etiketler : haber    haberler    rusya    devlet başkanı    putin    türkiyede    ben tv    kanalben       


Yorumlar

2829
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN