Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kapıkule’de 9 Kilometrelik Tır Kuyruğu

Kapıkule’de 9 Kilometrelik Tır Kuyruğu
Edirne’de Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yurt dışına çıkış yapacak TIR’lar 9 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

 

Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ihracat yükü taşıyan TIR’lar çıkış için Kapıkule Sınır Kapısı’nda 9 kilometre kuyruk oluşmasına neden oldu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişlerde bir sorun olmadığını ancak Bulgar gümrüğünde işlemlerin yavaş yapılması nedeniyle kuyruğun uzadığını ifade etti. Bulgaristan’a açılan diğer sınır kapısı olan Hamzabeyli de ise TIR araçlarının kuyruğu 5 kilometreyi geçti.
 
’3 YILDIR GEÇİŞLER ÇOK YAVAŞLADI’
 
İstanbul’dan aldığı tekstil yükünü Karadağ’a götürmek için Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen TIR sürücüsü Necdet Fırtın, son 3 yıldır geçişlerin yavaşladığını ve sorunun Türk tarafından başlayıp Bulgaristan tarafında devam ettiğini söyledi. Yurt dışına çıkış yapmak için 2.5 gün kuyrukta bekletildiklerini anlatan Fırtın, "Bizim çilemiz hep aynı kuyrukta beklemek. Biz Kapıkule’de girdiğimiz TIR kuyruğu gümrük sahası tarafında devam ediyor. Yolda kuyrukta Kapıkule Sınır Kapısı’na günlerce bekliyoruz. Gümrük kapısına girdikten sonra dozvola sırası bekliyoruz. Ardından mazot kuyruğuna giriyoruz. Bu saatlerce hatta bazen 24 saat sürüyor. Daha sonra Bulgaristan tarafına tam geçtik derken burada da bize çeşitli bahanelerle günlerce bekletiyorlar. Toplamda bizim Türk ve Bulgar tarafından çıkışımız 2.5 günü buluyor" dedi.
 
Almanya’ya ihracat yükü taşıyan TIR sürücüsü Erol Yücel ise 1 gündür kuyrukta beklediğini ifade ederek Bulgaristan, Sırbistan, Slovenya’ya kadar sınır kapılarında sorun yaşadıklarını söyledi.
 
BULGAR SÜRÜCÜ DE KENDİ GÜMRÜĞÜNDEN ŞİKAYETÇİ
 
Yükünü Romanya’ya götürmek için dün gece yarısı Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyruğa girdiğini belirten Bulgar TIR sürücüsü Raskol Nikola, kuyrukta beklemelerinin Bulgaristan Gümrük Kapısı’ndan kaynaklandığını söyledi. Türk tarafından geçişlerde sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Nikola, "Bulgaristan gümrük çalışanları işlemleri çok yavaş yapıyor. Birde denetimleri çok abartıyorlar. Saatlerce boşu boşuna bizi bekletiyorlar. Bu sorunun çözülmesi gerekir. Bizi boşu boşuna burada bekletiyorlar” diyerek kendi ülkesinin gümrüğünü eleştirdi.

Yayın Tarihi : 09.10.2016 : 15:30

Etiketler : Kapıkulede    Tır    Kuyruk   


Yorumlar

1939
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN