Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Konaklı Kadınların Kent Turu

Konaklı Kadınların Kent Turu
İzmir’de, Konak Belediyesi’nin kent tarihi gezilerinin yeni sezondaki ilk turu 25 kadının katılımıyla gerçekleşti.

 

 
Konak Belediyesi’nin kent kültürünü ve tarihini tanıtmak amacıyla başlattığı geziler ilgi görüyor. Haftada bir gün düzenlenen ve katılımcılarını kadim şehrin izlerinde keyifli bir yolculuğuna çıkaran ücretsiz tarih turları aynı zamanda sosyalleşme fırsatı da sunuyor. Yeni sezondaki ilk gezi 25 kadının katılımıyla yapıldı. Konak Belediyesi Kent Tarihi Birimi’nden Burcu Yaprak’ın rehberlik ettiği geziye konuk olan kadınlar, Kadifekale, Agora ve Basmane gibi Konak’ın tarihi semtlerini dolaştı. Sabah saat 10.00’da Konak Belediyesi’nin Basmane’deki hizmet binası önünden servisle alınan konukların ilk durağı Kadifekale oldu. İzmir Körfezi’nin eşsiz manzarasını tarihi kalenin surlarından seyretme fırsatı bulan kadınlar daha sonran Basmane’deki Aya Vukla (Aziz Vukolos) Kilisesi’ni gezerek tarihi kilise hakkında bilgi aldı. Kilise bahçesinde bulunan Basın Müzesi’ni de gezen konuklar bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.
 
ADIM ADIM BASMANE
 
Ücretsiz düzenlenen kent tarihi gezileri kapsamında Basmane’nin sokaklarını adımlayan kadınlar gezi sırasında; Kumrulu Mescid, Altınpark Kazı Alanı, Konak Belediyesi’nin Radyo ve Demokrasi Müzesi ile Kadın Müzesi’ni, Tarihi Emniyet Oteli’ni, Kıllıoğlu Hamamı’nı, Dönertaş Sebili’ni, Yahudilerin kaldığı Kortejo evlerini görme ve tanıma fırsatı buldu. Gezinin son durağı ise Konak Belediyesi’nin tarihi bir evde hizmet veren Basmane Semt Merkezi oldu. Burada kendilerine ikram edilen çayları içerek yorgunluklarını atan kadınlar, İzmir’de yaşayıp bugüne kadar görmedikleri bu yerleri gezmekten, şehrin en önemli tarihi mekanlarını tanıma fırsatı bulmaktan ve tarihin biriktirdiği zenginlikleri keşfetmekten duydukları mutluluğu dile getirdi.
 
REZERVASYON YAPTIRIN
 
Konak Belediyesi Kent Tarihi Birimi’nce düzenlenen kent tarihi gezileri her hafta perşembe günü yapılıyor. Sabah saat 10.00’da başlayan geziler saat 16.00’ya kadar sürüyor. İzmir’in kalbi Konak’ın zengin tarihi değerlerini görme fırsatı sunan turlara her yaştan ve her kesimden vatandaşlar ücretsiz katılabiliyor. Gezi için bir hafta öncesinden Konak Belediyesi’nin 484 53 00 numaralı telefonundan 2902 dahili hattını arayarak rezervasyon yaptırmak yeterli oluyor.

Yayın Tarihi : 08.10.2016 : 11:08

Etiketler : Konaklı    Kadınların    Kent    Turu    Bölge   


Yorumlar

2010
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN