Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Iraklı Kardeşler Türkiye’de Hayata Tutundu

Iraklı Kardeşler Türkiye’de Hayata Tutundu
Irak’tan aileleriyle Türkiye’ye gelen Akdeniz anemisi hastası 7 yaşındaki Sarah ve 5 yaşındaki Maryam Al Eleya kardeşler, Almanya ve Hollanda’dan özel kuryeyle Antalya’ya getirilen ilikle yaşama bağlandı.

 

Irak’ta doğuştan Akdeniz anemisi hastalığına yakalanan Sarah ve Maryam Al Eleya kardeşler, bir süre tedavi gördükten sonra ülkelerinde faaliyet gösteren yabancı sağlık kuruluşu yardımıyla Türkiye’ye gönderildi. Tedavilerine başlanan Sarah ve Maryam kardeşler iyileşme sürecine girmelerine karşın bir süre sonra hastalıkları yeniden nüksetti. Yüksek ateş ve bulantı şikayetleri artan Iraklı kardeşlere nakil için acil ilik arayışına geçildi. 12 ay önce Sarah’a Hollanda’dan, 7 ay önce de Maryam’a Almanya’dan ilik bulundu. Özel kuryelerle Almanya ve Hollanda’dan Antalya’ya getirilen ilikler, Antalya Özel Medical Park Hastanesi’nde Iraklı kardeşlere nakledildi.
 
Özel hastanede görevli Prof. Dr. Akif Yeşilipek, hastaların Kuzey Irak’ın Erbil kentinden Almanya’daki bir vakıf aracılığı ile getirildiklerini söyledi. Prof. Dr. Yeşilipek, “Her iki hastamıza da aile içi vericileri olmadığı için akraba dışı nakil yaptık. Ablaya yaklaşık bir yıl önce nakil yaptık. 7 ay önce de kardeşine ilik nakli yaptık. Şu anda her ikisinin de iliği tam tuttu, ikisinin de iliği çalışır durumda, sağlıklarına kavuştular. Hastalarımızı nakil sonrası bir süre ayaktan takip ettik. Bundan sonra ayda bir ya da iki ayda bir gelecekler" diye konuştu.
 
HASTALIĞIN NEDENİ AKRABA EVLİLİĞİ
 
Iraklı kardeşlerin annesi Lina Sulamian ise eşiyle akrabalıkları olduğunu belirterek, "Kızlarımız Sarah ve Maryam’ın doğumları normal ve sağlıklı gerçekleşti. Irak’ta bir sıkıntı yaşamıyorduk. Hasta olduklarını anladığımız anda doktora götürdük. Çocuklarıma talasemi majör hastalığı teşhisi konuldu. Genetik olduğunu söylediler. Şu an sadece kontrol sürecini yaşıyoruz. Genel durumları çok iyi. Tedavileri tamamen bitmiş değil" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 07.10.2016 : 11:18

Etiketler : Iraklı    Kardeşler    Türkiyede    Hayata    Tutundu    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5682
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN