Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İznik’te Bulunan 1800 Yıllık Lahitin Kapağı Vinçle Açıldı

İznik’te Bulunan 1800 Yıllık Lahitin Kapağı Vinçle Açıldı
Bursa’nın İznik ilçesi’nde, 10 Eylül’de, zeytinlikte bulunan ve incelenmek üzere müze bahçesine konulan lahitin kapağı vinçle açıldı. Lahitin içinden su ve çamur çıktı.

 

Daha önce lahitler bulunduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından SİT alanı olarak ilan edilen ve istimlak çalışmaları devam eden aynı arazi üzerinde 10 Eylül’de yapılan kazı sırasında bir lahit daha bulundu. Yapılan incelemede, Roma Dönemi’nde 2’nci yüzyıla ait olduğu düşünülen lahitin, varlıklı bir kadına ait olduğu sanılıyor. Kısa kenarında kabartmalar, uzun bir kenarda ise Eros kabartmaları ve hizmetçi figürlerinin yer alan lahit İznik Müzesi Bahçesi’ne taşındı.
 
Müze bahçesinde koruma altına alınan lahitin bir ton ağırlığındaki kapağı vinç yardımıyla bu sabah açıldı. Müze görevlileri gözetiminde açılan lahitin içinden su ve çamur çıktı. Definecilerin yağmasına uğramadığı anlaşılan lahitin içerisindeki çamur ve suyun kurutulması işleminin yapılacağı, ardından ise detaylı bir şekilde inceleneceği öğrenildi.

Yayın Tarihi : 05.10.2016 : 14:38

Etiketler : İznikte    Bulunan    Yıllık    Lahitin    Kapağı    Vinçle    Açıldı    Kültür    Sanat    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7043
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN