Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Patates Üzdü, Elma Güldürdü

Patates Üzdü, Elma Güldürdü
Niğde’de bu sezon tarlada kilosu 20 kuruşa alıcı bulan patates, üreticisini zarar ettirirken, elmanın kilosunun 1.5 liradan satılması çiftçiyi mutlu etti.

 

Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar, Niğde’de bu yıl 228 bin dekar alanda elma rekoltesinin 415 bin ton civarında olduğunu söyledi. Elma fiyatının bahçede 1 ile 1.5 lira arasında alıcı bulduğunu belirten Kenar, "Bu yıl patates üretiminde üzülen çiftçi, elma satışıyla mutlu oldu. Şuanda kırmızı elma üretiminde ve rekoltesinde hiç bir sıkıntı yok " dedi. Kentte ayrıca 11 bin dekor alanda organik elma yetiştirildiğini belirten Veli Kenar, 19 ton rekolte elde edildiğini kaydetti.
 
Niğde yüzyıllardan beri elma üretimi yapıldığını da anlatan Kenar, "Ancak son 20 ile 30 yıl arasında çok ciddi manada modern bahçeler diyebileceğimiz bodur ve yarı bodur bahçeleri tesis edildi ve tesis edilmeye de devam ediyor. İlimizin gerek toprak yapısı gerek iklim yapısı gerekse coğrafi yapısı itibariyle meyve yetiştiriciliği için çok uygun. Gece ile gündüz arasında ısı farklı bir hayli fazla. Bu mevsim yapısı da elmanın tat, renk ve aromasına ciddi bir zenginlik kazandırıyor" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 02.10.2016 : 11:42

Etiketler : Patates    Üzdü    Elma    Güldürdü    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6838
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN