Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
Bir zeytin ağacı aynı zamanda bir sağlık hazinesidir. Zeytin ağacının yaprakları yüzyıllardır kullanılmaktadır ve sağlığa olan faydalarının bir kısmı kanıtlanmıştır. Yeni çalışmalar ise, zeytin yaprağı çayının ve ekstresinin şaşırtıcı özelliği nedeniyle yarattığı sağlık faydalarını kanıtlamaya devam etmektedir.

 

Zeytin yaprağı çayının sağlığa faydaları
 
Anti-bakteriyel, anti-virüs, anti-fungal özelliklere sahiptir: Zeytin yapraklarının barındırdığı oleuropein isimli aktif bir madde zararları bakterilerle savaşırken diğer yandan vücuttaki yararlı bakterilerin de korunması için yardımcı olmaktadır. Bu nedenle zeytin yaprağı çayı grip ve üst solunum yolları gibi enfeksiyonların neden olduğu mikroplarla baş edebilen baş bileşikleri içermektedir.
 
Sağlıklı bir kalbi korumaya yardımcı olmaktadır: Zeytin yaprağı kan damarlarını rahatlatır ve atardamar duvarlarında plak birikmesini önlemektedir. Diğer yandan kan basıncının düşmesine sebep olan aritmi durumundan vücudu koruyarak sağlıklı bir kalp oluşumunu desteklemektedir.
 
Kemik sağlığına destek olur: Zeytin yaprağındaki oleuropein maddesinin, vücuttaki kemiklerin büyümesinden sorumlu olan hücreler olan osteoblastların hızını arttırmak yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu durum özellikle kadınların yaşlanma sürecinde kemik kütlesinin tutunmasına yardımcı olmaktadır.
 
Yağ yakımına yardımcı olur: Zeytin yaprağındaki oleuropein maddesinin vücudumuzun daha kolay yağ yakması için izin veren bir madde bilinen thermogenin artırılmasına etki ettiği gösterilmiştir. Aynı zamanda tiroid hormonu ve adrenalini yükseltmek için gösterilen zeytin yaprağı çayı sindirimi geliştirmeye de yardımcı olmaktadır.
 
Bağışıklık sistemini güçlendirir: Zeytin yaprakları geleneksel olarak, bağışıklık sisteminin işleyişini geliştirmek ve istilacı organizmalara karşı savaşmak üzere vücudun çabaları artırmak için kullanılmıştır. Taze zeytin yapraklarından yapılmış bir sıvı ekstresinin antioksidan kapasitesi neredeyse çift yeşil çay özü kadardır. Bağışıklık sistemini artırmak için doğal maddelerden biri olan C vitamini açısından oldukça yüksek olduğu için vücut için çok destekçidir.
 
Soğuk algınlık ve gribe yardımcı olur: Zeytin yaprağı çayı farklı virüslere karşı savaşmada oldukça mükemmel bir performans sergilemektedir. Bu özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta, zeytin yaprağı çayı viral hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bu viral hastalıkların en yaygın ve en çok bilinenleri ise soğuk algınlık, nezle ve herpes hastalıklarıdır.
 
Kötü kolesterolü engeller: Tüm bu avantajlarına ek olarak, zeytin yaprağı oksidasyon engelleyerek kötü kolesterol (LDL) oluşumuyla mücadele edebilmektedir. Bu okside kolesterol “kötü” kolesterol olarak bilinmekte ve sağlığımız için zararlı olarak kabul edilmektedir. 
 
Antioksidan etkisine sahiptir: Zeytin yaprağının içerdiği fenoller, serbest radikallerin etkisinin nötralize olmasına yardımcı antioksidanlar içermektedir. Bu zararlı radikaller DNA’nın oluşturulması sürecine zarar veren aktif maddelerdir. DNA hasarlı çoğaldığında yaş hücrelerinin daha hızlı hareket etmesine neden olmaktadır.
 
Enfeksiyonlarla savaşır: Zeytin yaprağı çayının en yaygın kullanımlarından biri ise vücutta çeşitli iltihapların iyileşmesinde etkili olmasıdır. Zeytin yaprağındaki oleuropein maddesi anti-mikrobik özellikleri inflamasyonu azaltmakta ve daha hızlı iyileşmesine destek olmaktadır.
 
Düşük kan basıncına etki eder: Yapılan çalışmalar oleuropein maddesinin kan damarlarını rahatlattığı bu nedenle düşük kan basıncı ve hatta kan pıhtısı oluşumunu önlemenin mümkün olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, zeytin yaprağı da düzensiz kalp atışı ile koroner arterlerde kan akımını artırmak ve kan şekeri düzeylerini düzenlemek için oldukça etkili olabilmektedir.
 
Kanseri önlemektedir: Bazı araştırma antioksidanların karaciğer, meme ve prostat kanseri gibi kanserler ve tümörleri tedavi edebileceğini göstermiştir. Bunlar yapılan ön çalışmalar olsa da, zeytin yaprağı çayındaki antioksidanlar DNA onarımını koruyarak, oluşabilecek durumlar içinde önleyici bir rol oynayarak yardımcı olmaktadır. 
 
 
 
 
ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ ZARARLARI
 
Kan basıncı düzeylerini kontrol altında tutmak ve çayı tüketmeden önce bir doktordan fikir almak en doğrusu olacaktır. Eğer şeker hastalığınız var ise zeytin yaprağı çayını günlük olarak tüketmenize doktorunuzun kesinlikle onay verdiğinden emin olun. 
 
Hamilelik ve emzirme döneminde zeytin yaprağı çayı tüketimi: Zeytin yaprağı çayının ve ekstresinin kullanımının yan etkileriyle ilgili çok az kaynak olması nedeniyle herhangi bir risk oluşturmaması için hamile ve emzirme döneminde olan kadınların zeytin yaprağı çayını tüketmesi tavsiye edilmemektedir. 
 
 
 
Kaynak: faydalarizararlari

Yayın Tarihi : 01.10.2016 : 11:00

Etiketler : zeytin    zeytin yaprağı    zeytin yaprağı çayı    faydaları    zararları    enfeksiyon    kanser    antioksidan   


Yorumlar

1877
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN