Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bakan Arslan Tünel İçin Tarih Verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya düşürecek olan Sabuncubeli Tüneli’nde incelemelerde bulunarak, tünelde 2017 Ekim ayında ışık gördü sağlanacağını söyledi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir ile Manisa arasını 15 dakikaya düşürecek olan Sabuncubeli Tüneli'nde incelemelerde bulunarak, tünelde 2017 Ekim ayında ışık gördü sağlanacağını söyledi.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlık bünyesindeki projeleri incelemek üzere İzmir'e geldi. İki gün kente kalacak olan Bakan Arslan ilk olarak, Manisa-İzmir arasında ulaşım süresini 15 dakikaya indirmesi planlanan Sabuncubeli Tüneli'ndeki çalışmaları inceledi.
 
Tüneldeki incelemelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, "Rakım olarak düşük olabilir ancak etrafının alçak olması sebebiyle kışın burada kar mücadelesi yapıyoruz. Virajları ve günlük 32 bin trafiği de düşünürseniz Manisa ile İzmir arasına çok yoğun trafiğin olduğu zor bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bunu kolaylaştırmanın yolu Türkiye'nin her yerinde yaptığımız gibi çok kaliteli, yüksek standartlı yol yapmaktı o da Sabuncubeli Tüneli'nden geçiyor. 8 bin 115 metrelik iki tünelimiz var. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyoruz, çok önemsediler. Bir buçuk yıldır yoğun bir çalışma devam ediyor. 4 bin 100 metre bir tarafta, 4 bin 100 metre diğer tarafta olmak üzere tünellerimizin bugün itibariyle 5 bin 500 metrelik kısmı tamamlanmış durumda. Hem İzmir hem de Manisa istikametinden çalışılıyor. Ayrıca projenin hızlandırılabilmesi adına Manisa tarafında tünelin birinden diğerine geçiş sağlanarak iki istikamette birer ayna daha açılmış durumda. Tünelde toplam 6 aynada çalışıyoruz" dedi.
 
"2017 Ekim ayında ışık gördü sağlanacak"
 
Hedefin 2017 Ekim ayında iki tüneli birleştirerek ışık gördü sağlamak olduğunu belirten Bakan Arslan, "Tünelleri birleştirerek ışık gördü sağlamaktı. İçeride yüklenicilerle de Karayolları Genel Müdürlüğümüz ile de konuştuk. Bu konuda vatandaşlarımızın bir an önce bitmesi talebi vardı. Biz de pazarlığımızı yaptık. Pazarlık sonucu 8 Eylül Manisa'nın kurtuluşu, 9 Eylül İzmir'in kurtuluşu, inşallah 8'ini 9'una bağlayan gece tünelleri buluşturup ışığı görmek hedefindeyiz. Hemen devamında da birkaç aylık ilave çalışma süresiyle bu projeyi bitirip insanlarımızın iki gidiş iki geliş hizmete sunmuş olacağız. Gerçekten bu proje sadece İzmir ve Manisa'nın değil bu bölge üzerinden İç Anadolu'ya, Marmara'ya, Ege'nin diğer illerine doğru seyahat edecek insanlarımızın da seyahat konforunu da artırmış olacak. Ayrıca birçok kazayı da engellemiş ve insanlarımızın hayatını kurtarmış olacağız. Sadece bir insanımızın hayatını kurtarmak dahi burada harcadığımız 500 milyon TL ile kıyaslanmaz. Ekonomiyi canlandırmış olacağız, sera gazı emilimi yani karbondioksit salınımını azaltmış olacağız. 'Vakit nakittir' diyoruz insanlarımızın vakitlerinden tasarruf kazandırmış olacağız. Böyle de önemli olan bir proje" diye konuştu.
 
"Zemin yumuşak olduğu için 6 şafta çıkarıldı"
 
Projedeki ilerlemenin memnuniyet verici olduğunu belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bakanı Ahmet Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Bazı yerlerde zemin çok yumuşak. Aslında karayolcularımızın hiç istemediği zeminle karşılaşıyoruz. Ortalama 2-2,5 metre tünel kazıyorken bazı yerlerde yarım metreye düşülüyor. İşte bu zemin kötülüğünden kaynaklı yavaşlamanın önüne geçmek adına 6 şafta çıkarılmış durumda, 6 aynadan birden çalışılıyor. İşin biraz daha hızlandırılması konusunda yüklenici firma ve karayollarımızın gayretini de rica ediyorum. İnşallah bu projeyi bir an önce bitirip hizmete sunacağız. Hep beraber ülkenin diğer yerlerinde olduğu gibi gurur duyduğumuz bir projeye sahip olacağız."
 
"Yılda 250 kilometre tünel yapan ülke haline geldik"
 
Türkiye'nin her yerinde tünellerin yapıldığına dikkat çeken Arslan, Türkiye'de yılda 250 kilometre tünel bitirildiğini söyledi. Türkiye'nin bu anlamda düne göre çok daha iyi bir konuma geldiğini kaydeden Bakan Arsan, "Geçmişte Bolu Tüneli'nde 15 yıl boğulup kalmış bir ülkeden bugün yıda 250 kilometre tünel bitiren bir ülke konumuna geldik. Adeta Türkiye'nin her yeri şantiye, Türkiye'nin her yerinde tüneller, viyadükler yapılıyor Nasıl ki İzmir'de, Manisa'da tünel yapılıyor bilin ki Gürcistan'a gitmek için de tüneller yapılıyor. Yani ülkenin her yerinde tünellerimiz yapılıyor. Düne göre çok daha iyi durumundayız ama yarın daha iyi olmak zorundayız. Projemiz inşallah ülkemize hayırlı uğurlu olur" ifadelerini kullandı.
 
İkinci durak İzmir- İstanbul Otoyolu
 
Arslan'ın kentteki ikinci durağı İzmir- İstanbul Otoyolu'nun İzmir başlangıç noktası oldu. Bakan Arslan buradaki çalışmaları da kendisine eşlik eden AK Parti heyeti ve bürokratlarla birlikte yakından inceledi. 
 
Projenin İzmir başlangıçı tarafında yapılan çalışmaları inceleyen Bakan Arslan, Bakanlık olarak İzmir'de yaptıkları projeleri denetlediğini, varsa tıkanan konuları yerinde görerek çözmek istediklerini, tüm projeleri hızlandırmak adına da paydaşlarla birlikte çalıştıklarını söyledi.
 
Bu sene sonunda, otoyolun İzmir başlangıç tarafında daha önce açılan 6,5 kilometrelik kısmı da dahil 26,5 kilometreyi hizmete açmayı öngördüklerini aktaran Arslan, buna her biri bin 605 metrelik iki tüplü Belkahve Tüneli ile 2 bin 238 metrelik Bornova Viyadüğü'nün de dahil olduğunu ifade etti.
 
Projenin sadece İzmirlilerin değil, İzmir'in, Manisa'nın, Balıkesir'in, Çanakkale'nin, Bursa'nın, Yalova'nın, Kocaeli'nin, İstanbul'un ihtiyaçlarını gördüğünü kaydeden Arslan, "Bu proje bizim için çok çok önemli. Özellikle 2009-2010'u düşünürseniz, dünyada ekonomik krizlerin yaşandığı, kredi kuruluşlarının adeta para satmamaya çalıştığı bir ortamda, Türkiye'ye olan güvenin, istikrarın devamı çerçevesinde 8,5 milyar dolarlık projeyi, yap işlet devret modeliyle ihale etmiş olduk." dedi.
 
"Köprü ve yolun keyfini çıkarıyorlar"
 
Bakan Arslan, Osmangazi Köprüsü'nü otoyollarıyla birlikte 30 Haziran'da hizmete sunduklarını hatırlatarak, şöyle devam etti: "İnsanlarımız gerek Osmangazi Köprüsü'nün, gerekse Orhangazi'ye olan yolun adeta keyfini çıkarıyorlar. Bu keyfin bir parçası olarak bugün 26,5 kilometrelik kısmın sene sonu itibarıyla hizmete sunulmasıyla ilgili incelemede bulunduk. 8,5 milyar dolarlık yatırımın yanı sıra 3 milyar liralık da kamulaştırma bedeli var. O anlamda çok önemli bir proje. Sadece 384 kilometrelik otoyol değil, 433 kilometreye tamamlayan bağlantı yolları, köprüsü, tüneller dahil, ülkemizin önemli, gurur projelerinden biri. Bu proje İzmir'i, İzmir'deki limanları Manisa'ya, Balıkesir'e, Bursa'ya, Yalova'ya, Kocaeli'ye çok daha yaklaştırmış olacak. Öyle olunca da yaklaşık 30 milyon insanın yaşadığı bu güzergah üzerindeki ticaretin, ekonominin büyümesini, limanlara kolay erişimi sağlamış olacağız."
 
Belkahve Tünelini yaklaşık 1,5 yıllık sürede bitirmiş olacaklarına dikkati çeken Bakan Arslan, bu projedeki ilerleyiş hızından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Arslan, sene sonu itibarıyla İzmirlilerin bu projenin başlangıcındaki 26,5 kilometrelik kısmını 2 x 3 şerit olarak kullanabileceğini vurgulayarak, "Sadece bu proje değil, Savaştepe'den 1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara'ya bağlayacak olan, bugünlerde ihaleye çıkacağımız proje de aynı zamanda İzmir ve Ege'nin hizmetini görecek. Buradan çıkan insanlarımız ve yük hareketi Çanakkale 1915 Köprüsü'nü kullanarak Avrupa'ya çok daha hızlı, kısa mesafede gidebilir olacak. Bu, bölgenin ticaretinin ekonomisinin güçlenmesi büyümesi demek. Bu projeler birbirini tamamlayan projeler. Bu projelerin yapım sürecini takip ediyoruz. Sayın Başbakan'ımız bu projelerin mimarı. Bugün de Başbakan olarak her aşamada hem takip ediyorlar hem bizimle birlikte istişare ederek gidişatı özellikle öğrenip, varsa tıkanıklık destek oluyorlar." ifadelerini kullandı.
 
İZBAN SELÇUK’A 8 EYLÜL 2017’DE AÇILACAK
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir’de İZBAN hattının Selçuk’a kadar uzatılması çalışmalarının sürdüğü Tepeköy bölgesinde inceleme yaptı. İki gün önce 26 Eylül tarihinde projenin yapımını devralan yüklenici firma ve TCDD yetkililerinden birifing alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, daha sonra açıklamalarda bulundu. Merkezi hükümet ile yerel yönetimin işbirliğiyle kurulan İZBAN’ın örnek bir hizmet verdiğini vurgulayan Bakan Ahmet Arslan, bu güne kadar 375 milyonun taşındığı bilgisini verdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın projeye verdiği önemi ve İZBAN’ın Selçuk’a kadar uzatılması talimatını verdiğini hatırlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Başbakanımız Selçukluların İzmir’e kolay ulaşmaları talimatı verdi. Bir gecikme oldu. Bu hafta başı 26 Eylül itibariyle yeni yüklenici iş başı yaptı. Tepeköy- Selçuk arasındaki 26 kilometrelik projenin bir an önce bitirilmesi için olağanüstü gayret sarfediliyor. İş programı ortaya kondu. Sözleşme olarak tam iki yıl süreleri var. 2018 yılının Eylül ayında bitmesi gerekiyor. Ancak Selçuklular’ın iki yıl beklemesine biz tahammül etmeyeceğiz. Bu istasyon, İZBAN’ı taçlandıracak daha çok insana hizmet eder hale gelecek" dedi.
 
Demiryolları olarak hattın tamamını kendilerinin yapacaklarını, istasyonları Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağını söyleyen Bakan Arslan, yerel otorite, merkezi yönetim işbirliği sayesinde bizde en iyi örneği devam ettireceğiz. Proje hızlı yürümeye devam edecek. Şantiyedeki incelemelerimiz işin hızlanmasını da beraberinde getirmesi lazım" dedi.
 
Bakan Ahmet Arslan daha sonra yüklenici firma yetkilisi ile TCDD yetkililerini kürsüye çağırdı. İşin 2018 Eylül ayında bitmesi gerektiğini ancak bunun uzun olduğunu söyleyen Bakan Arslan, yapım süresinde indirim istedi. Ardından da yüklenici firma yetkilisini ikna edip, yapım süresini bir yıl kısalttırarak Selçuk’un kurtuluş günü olan 8 Eylül 2017 tarihinde bitirilmesi sözünü aldı. İZBAN projesindeki incelemelerini tamamlayan Bakan Arslan, yolcu trenine bindi. Bir süre trenin dümenine geçen Arslan, daha sonra yolcu bölümünde trenle, Adnan Menderes Havalimanı’na geçti.
 

 

Yayın Tarihi : 28.09.2016 : 14:40

Etiketler : haber    haberler    ulaştırma    bakan    ahmet arslan    sabuncubeli tüneli    izmir    tarih verdi    ben tv    kanalben       


Yorumlar

3882
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN