Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


UNESCO Dünya Mirası Yolunda Pedal Bastılar

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Pedal Bastılar
UNESCO Dünya Mirası Yolunda organizasyonu için bir araya gelen 420 amatör bisiklet sporcusu, İzmir’in Selçuk İlçesi’ndeki Efes Antik Şehri’nden Bergama’daki Akropol’e kadar olan 184 kilometrelik mesafeyi pedal çevirerek tamamladı.

 

 
Bergama ve Selçuk Belediyeleri’nin desteğiyle UNESCO Dünya Mirası Yolunda etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda, 420 amatör bisikletli Efes’ten Bergama’ya kadar olan 184 kilometrelik güzergahı 24 Eylül Cumartesi günü pedal çevirerek tamamladı. Meryem Ana’dan yola çıkan grup, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) da destek verdiği organizasyon kapsamında ilk gün Karşıyaka’da konakladı. Bostanlı sahilinde Yüksek Sadakat grubu konser verdi.
 
Dün (pazar) sabah yola çıkan bisikletliler planlandığı gibi saat 17.00’de Bergama’daki tarihi Kızıl Avlu’ya vardı. Bergama Belediyesi Kent Orkestrası’nın mini konseri ile yapılan karşılama töreni sonrasında konuşan AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, projenin önemini hatırlatarak, "Bu topraklar, Anadolu’nun her köşesi dünya mirasına layık topraklardır. 8500 yıllık geçmişten gelen bu tarihi koruyarak daha ileri taşıma gayreti içerisindeyiz. Bu bilinci tüm halkımız paylaşıyor. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 
CHP’li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise Türkiye’de ilk kez böyle bir organizasyon yapıldığını söyleyerek, "Yeryüzünde binin üzerinde UNESCO Dünya Mirası kenti var. Bu kentler arasında da böyle bir organizasyon daha önce yapılmış değil. İlk kez yapılıyor. Dolayısıyla bu ilkin İzmir’den başlaması, İzmir’e de yakışan bir proje oldu. Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi. Başkan Gönenç projenin dünya mirası kavramına dikkat çekmek, iki UNESCO kentinin tanıtımını yapmak, ekolojik denge, karbon salınımı ve bisiklet sporuna dikkat çekmeyi de amaçladığını belirtti.
 
Konuşmaların ardından emeği geçenlere plaket, bisikletlilere ise katılımlarından dolayı teşekkür belgesi verildi. Daha sonra topluca hatıra fotoğrafı çekildi.
 
 

Yayın Tarihi : 26.09.2016 : 16:36

Etiketler : Unesco    Dünya    Mirası    Yolunda    Pedal    Bastılar    Bölge   


Yorumlar

9482
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN