Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kavacık’ta Muhteşem Final

Kavacık’ta Muhteşem Final
Karabağlar Belediyesi tarafından Kavacık Köyü’nde düzenlenen, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından da desteklenen Kavacık Üzüm Festivali, muhteşem finalle sona erdi. Festival için İzmir’in dört bir yanından vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren Kavacık Köyü’ne akın etti.

 

 
Festivale CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu adına Başkan Vekili Muzaffer Tunçağ, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, siyasi parti temsilcileri ve ilçe başkanları, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık ve yönetim kurulu üyeleri , siyasi parti yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
İzmir Folklor Derneği gösterisinin ardından Kavacık Köyü Muhtarı Şinasi Köse, festivalin düzenlenmesinde emeği olan herkese teşekkür etti. Kavacık’ı hak ettiği yere taşımayı hedeflediklerini belirten Köse, “Başkanımızın bize desteği büyük. Biz de onun her zaman yanındayız" dedi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ da Kavacık’ın görülmesi gereken köylerden biri olduğuna dikkat çekerek, buranın bu kadar ilgi görmesinde yerel kalkınmaya önem veren Aziz Kocaoğlu ve Muhittin Selvitopu’nun büyük emeği olduğunu söyledi. Tunçağ ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin Gödence’den çıkıp Kavacık’ı da içine alan 20 kilometre bir yürüyüş yolu yaptığını, bu yol sayesinde yürüyüş yapanların ve dağcıların buralara sık sık geleceğini söyledi. İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise Kavacık Üzüm Festivali’nin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü hatırlatarak, özellikle sosyal demokrat belediyelerin kadınları ve köylüleri geliştirecek projeler yaptıklarını söyledi.
 
KAVACIK’TA KOOPERATİFE HER ZAMAN DESTEK VAR
 
Etkinlikte konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise Kavacık’ın sadece İzmir’e değil tüm Türkiye’ye ait bir köy haline geldiğini söyledi. Selvitopu, Fransa’dan gelen bu üzümün artık Kavacık’a ait olduğunu belirterek, “Yakın zamanda coğrafi işareti yapıldı. Marka tescili de yapılacak. Kavacık üzümü ’Kavacık’ adıyla tüm dünyada adını duyuracakö dedi. Selvitopu ayrıca Kavacık kadın kooperatifi üyeleri için üretim atölyesi kuracaklarını belirterek Kavacıklı kadınlara her zaman destek olacaklarını söyledi.
 
ÜRETİCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ
 
Festivalde düzenlenen üzüm yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi. Toplam 19 üreticinin katıldığı yarışmada jüri üyelerinin bağın durumu, üzümün iriliği, rengi, şeker ve tat oranı değerlendirmesi sonucunda 3’üncülük kazanan Bekir Tarhan’a ödülünü Muzaffer Tunçağ, 2’nci olan Rasim Yıldırım adına Yahya Çöpçü’ye ödülünü Tacettin Bayır ve 1’inci olan Erkan Ünaltekin’in ödülünü ise Başkan Muhittin Selvitopu verdi. Yarışmanın 1’incisine 3 tam, 2’ncisine 2 tam ve 3"üncüsüne ise 1 tam altın verilirken , diğer katılan üreticilere de çeyrek altın verildi.
 
BÜYÜK USTA SAYGIYLA ANILDI
 
Ödüllerin sonunda Halk Müziği sanatçısı Ali Çakar sahneye çıkarak muhteşem bir konser verdi. Konserde Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümü olması nedeniyle Ertaş’ın unutulmaz parçaları da hep bir ağızdan söylendi. Bu arada Çeşme, Bayraklı, Bornova, Urla kadın kooperatif üyeleri de Kavacık’taki kadın kooperatifine destek olmak için stant açtı. Festivalde ayrıca çocuklar için yüz boyama etkinliği düzenlendi. Başkan Selvitopu ve Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Işık çocuklara top, atlama ipi, lego ve kitap hediye etti.

Yayın Tarihi : 26.09.2016 : 10:44

Etiketler : Kavacıkta    Muhteşem    Final    Bölge   


Yorumlar

8016
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN