Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türk Zeytin ve Zeytinyağı Hint Sofralarını Süsleyecek

Türk Zeytin ve Zeytinyağı Hint Sofralarını Süsleyecek
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Hindistan’ın Bombay şehrindeki Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı’na katılarak altın sıvı denilen Türk zeytinyağının tanıtımını yaptı.

 

 
Zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini, sofralık zeytin üretiminde ise dünya liderliğini hedefleyen Türkiye, 2016/2017 sezonunun başlamasına sayılı günler kala Türk zeytin ve zeytinyağını dünya genelinde tanıtım atağını sürdürüyor. Bu Kapsamda Hindistan’ın Bombay şehrinde 22-24 Eylül 2016 tarihlerinde düzenlenen Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı’nda, Türk zeytinyağının tanıtımı yapıldı.
 
Vejetaryen olan Hint halkının zeytin ve zeytinyağına özel ilgi duyduğunu belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı M. Kadri Gündeş, 2016/2017 sezonu ile birlikte Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde artışlar beklediklerini, Türk zeytin ve zeytinyağının katma değere dönüşmesi için Hindistan pazarının hedef pazarlardan biri olacağını kaydetti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hesaplamalarına göre Türkiye’nin 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı rekoltesiyle dünya ikinciliğini, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin rekoltesiyle dünya liderliğini elde edeceğine işaret eden Gündeş, "Türkiye son 15 yılda zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 170 milyona çıkardı. Bu ağaçlar sayesinde Zeytin ve zeytinyağı sektöründe yakın gelecekte büyük üretim artışları olacak. Bu üretimin katma değere dönüşmesi için ihracat en önemli gücümüz olacak. Hindistan’a ihracatımız şu anda çok sınırlı ancak yapılacak tanıtım faaliyetleriyle hızlı gelişim gösterebileceğimiz bir pazar. O nedenle Hindistan pazarına önem veriyoruz" dedi.
 
Hindistan’ın 1 milyar 300 milyonluk nüfusuyla dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi olduğuna işaret eden Gündeş, Hint ekonomisinin de gelişen ekonomiler içerisinde öne çıktığını, refah seviyesi yüksek bir nüfusun oluştuğunu, vejetaryen olan bu kitleyle sağlıklı ve lezzetli olan Türk zeytinyağını buluşturmak için çalışacaklarını sözlerine ekledi.
 
Bombay’da düzenlenen Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı’na toplamda 30 bin metrekarelik alanda 700 firma katıldı. Fuarın gıda bölümü ise toplam 11 bin 800 metrekarelik bir alanı oluşturdu. Fuarın gıda bölümüne Uluslararası 3’ü Türk toplam 136 firma katıldı. Annapoorna World Of Food 2016 Fuarı’nda ZZTK standını ziyaret eden Hintli zeytin ve zeytinyağı ithalatçıları Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarıyla ticaret yapmak istediklerini belirttiler. Hintli ithalatçılara Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları ile ilgili bilgiler paylaşıldı.
 
Fuarda ZZTK’yı Ege İhracatçı Birlikleri Sektörel Tanıtım Grupları Şefi Gökçe Tol ve EİB Personeli Ebru Üzülmez temsil ederken, standını Türkiye’nin Bombay Başkonsolosu E. Sabri Ergen ve Bombay Ticaret Müşaviri Salih Ünver ziyaret etti.

Yayın Tarihi : 26.09.2016 : 10:24

Etiketler : Türk    Zeytin    Zeytinyağı    Hint    Sofralarını    Süsleyecek    Bölge   


Yorumlar

6662
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN