Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Vefatının 20. Yıl Dönümünde Anılacak

Vefatının 20. Yıl Dönümünde Anılacak
Bodrum'daki evi müze haline getirilen sanat güneşi Zeki Müren, ölümünün 20'inci yıldönümünde düzenlenecek konser ile anılacak.

 

7'den 70'e, genci yaşlısı, aşığı dertlisi hemen hemen her kesime hitap eden eserleriyle, pikapların, müzik çalarların, hatta akıllı telefonların hoparlörlerinde sesinin tüm duruluguyla güzel tınılara imkan tanıyan Zeki Müren, bugün ölümünün 20. yılında anılıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi'nin destekleri, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı'nın organizasyonuyla, Türkiye genelinde düzenlenen anma etkinlikleri sanatçının ölüm yıldönümü olan 24 Eylül Cumartesi günü Bodrum'da gerçekleştirilecek bir tören ve Türk sanat müziği konseriyle tamamlanacak.
 
Evinde Başlayacak
 
Zeki Müren'in 20'nci ölüm yıldönümü nedeniyle Bodrum'da düzenlenecek etkinlikler, Zeki Müren'in Kumbahçe Mahallesi Zeki Müren Caddesi'nde müzeye dönüştürülen evinde başlayacak.
 
Heykeli sergilenecek
 
Okutulacak mevlit sonrasında Zeki Müren'in balmumu heykeli hayranları için sergilenecek.
 
Bodrum Kalesi'nde konser
 
Anma etkinlikleri saat 20.00'de Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde düzenlenecek Türk sanat müziği konseri ile tamamlanacak.
 
İşte Zeki Müren'in hayatı
 
06 Aralık 1931 tarihinde Bursa'da dünyaya gelen Zeki Müren, doğduğu şehirde başladığı orta öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi'nde noktaladı.
 
Zeki Müren, tamburi İzzet Gerçeker'den aldığı solfej ve usul dersleriyle hayatına çok farklı bir yön verecek o adımı attı.
 
O artık öğrendiği bilgilerle Türk Sanat Müziği'nin en değerli sesi olma yolculuğuna çıkmıştır. 1949 yılında, henüz 18 yaşındayken gönül verdiği musiki dersleri, Boğaziçi Lisesi yıllarında sanata gönül vermiş Agopos Efendi ile udi kirkor eğitimi ile devam etti. Bu eğitimlerin bir sonraki ayağı ise fasıl musikisinin piri Şerif İçli ile devam ettirdi. Bu eğitimler Müren'in repertuvarına birçok eser kazandırdı.
 
İstanbul'da eğitim hayatına devam ederek Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atolyesinden mezun olan Müren, desen çalışmalarını öğrencilik yılları itibariyle pek çok kez sergiledi.
 
1950 yılında İstanbul Radyosu'nun açmış olduğu sınava giren Zeki Müren, radyonun canlı yayınlarından birisine katılmış ve orada ilk konserini verdi. Bu konser geniş kitleler tarafından beğenilince, radyo programlarındaki bu konserler 15 yıl boyunca sürdü.
 
İstanbul Radyosu konserlerinin ardından kendisini plak çıkarma çalışmalarına adayan Müren, 600 civarında plak, kaset doldurdu. 
 
Plakta yer alan ilk şarkısı ise Şükrü Tunar'ın eseri olan "Bir Muhabbet Kuşu"dur. 1955'te çıkarmış olduğu "Manolyam" isimli eseriyle Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü'nü kazandı. Zeki Müren Türkiye'nin en çok konser veren ses sanatçısı oldu.
 
24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu'nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Müren'in mezarı, doğum yeri olan Bursa'da, Emir Sultan Mezarlığındadır.

 

Yayın Tarihi : 24.09.2016 : 13:40

Etiketler : Zeki Müren    Mehmetçik Vakfı    Türk Eğitim Vakfı       


Yorumlar

2424
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN