Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Moroğlu’ndan Eğitim Çıkışı

Moroğlu’ndan Eğitim Çıkışı
CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Mustafa Moroğlu, eğitim sisteminin, öğrenci ve ailelerini müşteri olarak gören piyasacı ve rant odaklı hale getirildiğini öne sürerek, "Eğitim müfredatı dinselleştirildi. Bilimsel bilgiler dışlandı. Felsefe, sosyoloji, mantık gibi düşünce dersleri sembolik hale getirildi. Araştıran, sorgulayan, bilimsel ilkelerle eğitim verecek okul neredeyse kalmadı" dedi.

 

CHP PM Üyesi Mustafa Moroğlu, 2016- 2017 eğitim öğretim yılının açılışını nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:
 
"Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı eğitim sistemindeki hatalar yüzünden kaybediyoruz. Eğitim politikamız, Atatürkçü, çağdaş, bilimsel, laik, eğitim normlarından uzaklaştırıldı.
 
Eğitim sistemi, öğrenci ve ailelerini müşteri gören, piyasacı, rant odaklı hale getirildi. Cemaatler, tarikatlar, dinci vakıflar eğitimde belirleyici oldu.
 
Devlete ait yurtların sayısı çok yetersiz. Öğrenciler, cemaat ve tarikatların yurtlarına mahkum ediliyor. Eğitimin ciddi altyapı sorunları var. Paralı eğitim, taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıflar, 4+4+4 sistemi, öğretmenlerin mesleki ve sosyal olarak geliştirilmesi ve daha bir çok sorun. Mevcut eğitim sistemi, sınava odaklı, sadece bir sınavı aşmaya yönelik bir yarışa dönüştürüldü. Araç olması gereken sınavlar, amaca dönüştürüldü. Çocuklarımızı bu vahşi yarışta kaybediyoruz. Kız öğrenciler, bırakın liseyi, üniversiteyi okumayı, zorunlu temel eğitimi bile alamıyor. Eğitim sistemi, yapboza döndü. 14 yılda altı milli eğitim bakanı değişti. Eğitim enkaza dönüştü. Eğitim müfredatı dinselleştirildi. Bilimsel bilgiler dışlandı. Felsefe, sosyoloji, mantık gibi düşünce dersleri sembolik hale getirildi. Araştıran, sorgulayan, bilimsel ilkelerle eğitim verecek okul neredeyse kalmadı. AKP iktidarı, neredeyse tüm okulları imam hatiplere dönüştürmek istiyor. Bugün 500 bin öğrenci imam hatip ortaokullarında eğitim görüyor.
 
Son dönemde FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmaları kapsamında Atatürkçü, laikliği, bilimi, barışı savunan öğretmenler de açığa alınıyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılı, bu sorunlarla açılıyor. Bizler, herkesin eşit şartlarda, kamusal eğitim almasını, çocuklarımızın laik ve bilimsel eğitim almasını istiyoruz. Eğitim, geleceğin ve çağdaşlığın temelidir."

Yayın Tarihi : 18.09.2016 : 12:51

Etiketler : Moroğlundan    Eğitim    Çıkışı    Bölge   


Yorumlar

3748
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN