Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir Tarih Daha Kurtuluyor!

Bir Tarih Daha Kurtuluyor!
Yerel seçimler öncesi kapatılan İzmir İl Özel İdaresi’nden İzmir Valiliği’ne devredilen mülkler arasında yer alan İkiçeşelik Semti’ndeki tarihi bina açılan dava sonunda Konak Belediyesi’ne geçti.

 

Mahkeme, Kestelli Yokuşu ile Eşrefpaşa Caddesi’nin kesiştiği noktada bulunan ve İzmirlilerin hafızalarında eski İstiklal İlkokulu olarak kalan tescilli yapının Konak Belediyesi’ne tahsis edilmesi yönünde karar verdi. Yıllardır ikinci el eşya alım-satım işi yapan spotçulara depo olarak kiralanarak kaderine terk edilen 100 yıllık binanın yeni sahibi olan Konak Belediyesi, hiç vakit kaybetmeden restorasyon çalışmalarına başladı. 
 
İSTİKLAL İLKOKULU KÜLLERİNDEN DOĞUYOR
1900’lü yılların başında inşa edilen ve bir dönem İstiklal İlkokulu olarak da hizmet veren binanın tescilli bir eser olduğunu dile getiren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “İl Özel İdaresi’nin kapatılmasının ardından diğer mülkler gibi eski İstiklal İlkokulu’nun binası da belediyelere verilmeyerek, Valiliğinin ilgili birimlerine devredildi. Açtığımız dava sonunda mahkeme bu yerin Konak Belediyesi’ne tahsisini gerçekleştirdi. Binanın tapusu artık bize geçti” dedi. 
 
KISA ZAMANDA RESTORE EDİLECEK
Kiracısı geçtiğimiz ay tahliye edilen binanın yeniden ayağa kaldırılması için gerekli çalışmaların başladığını söyleyen Başkan Pekdaş, “Bu tarihi bina artık hem fiilen hem de hukuken Konak Belediyesi’ne geçmiş bulunuyor. Öncelikle bu binanın restorasyonu yapacağız. Görevli arkadaşlarımız bu sürecin ilk aşaması olan rolöve çalışmalarına başladı. Çok kısa bir zamanda bu tarihi binayı günümüzün ihtiyaçlarına uygun bir fonksiyonla yeniden tanımlayarak hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu. Başkan Pekdaş, İl Özel İdaresi’ne ait malların devriyle ilgili açtıkları diğer davaların ise sürdüğünü dile getirdi. 

Yayın Tarihi : 18.09.2016 : 11:24


Yorumlar

2183
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN