Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çeşme’de Kurtuluş Coşkusu

Çeşme’de Kurtuluş Coşkusu
İzmir’in Çeşme ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü törenle kutlandı. CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, "Savaşları, çatışmaları, tutsaklıkları ve acıları tarihin derinliklerine gömüp, inatla ’Barış’ diye haykırmalıyız" dedi.

 

Çeşme’nin kurtuluşu nedeniyle düzenlenen resmi törene Çeşme Çarşısı girişinde başlandı. Törene, CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın yanı sıra AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çeşme Garnizon Komutanı Binbaşı Derviş Akova, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, AK Parti Çeşme İlçe Başkanı Alparslan Ertürk, CHP Çeşme İlçe Başkanı Ekrem Oran, MHP Çeşme İlçe Başkanı Volkan Evci, Atatürkçü Düşünce Derneği Çeşme Şubesi Başkanı Veysel Ayhan, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Cemil Derici, Çeşme Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, ÇEŞTOB Başkan Vekili Mustafa Yüksekol ve vatandaşlar katıldı.
 
"EMPERYALİZME KARŞI KAZANILMIŞ İLK VE TEK ZAFER"
 
Çeşme çarşısında gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün ardından, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra bir konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, 16 Eylül’ün tarihimizde sıradan bir gün olmadığına dikkat çekerek, "16 Eylül, Çeşmemiz’in esaretinin bittiği, gururun, onurun, mutluluğun iliklere kadar hissedildiği ve özgür birey olarak doğduğumuz gündür. Dünyada emperyalizme karşı kazanılmış ilk ve tek savaş olan Kurtuluş Mücadelesi’nin taçlandırıldığı bu anlamlı gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bir tarihin de başlangıcıdır. Çok az bir zaman içerisinde küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti, siyasi, hukuk, endüstriyel, askeri ve tarımsal alanlardaki devrimler ile gelişmiş medeniyetler içerisinde yer almıştır" diye konuştu.
 
"HUZUR GELSİN DÜNYAMIZA"
 
Kurtuluş Savaşı’nın hangi koşullarda kazanıldığının çok iyi bilindiğini vurgulayan Başkan Dalgıç, "Bugünleri asla unutmayıp, unutturmamalıyız. Bugün, geçmişten ders alıp, ileri, daha ileri bakma günümüz olmalıdır. Savaşları, çatışmaları, tutsaklıkları ve acıları tarihin derinliklerine gömüp, inatla ’Barış’ diye haykırmalıyız. Biliriz ki, mutlu olmak için önce özgür olmak zorundayız. Barış ve özgürlük, insan olmaktır, sevmektir, saygı duymaktır, umuttur, tebessümdür. Gelin hep birlikte medeniyet ve özgürlük meydanı Çeşme’den yüksek sesli bir çağrı yapalım. İnsan insanı öldürmesin. İnsan insanı sömürmesin. İnsan insanı incitmesin, üzmesin. Kötülüklere inat, gülümseyelim. Bitsin bu karanlıklar. Bitsin birbirimiz ile kavgalar. Bitsin bu kargaşa. Barış ve mutluluk olsun. Zulüm değil, adalet, esaret değil, özgürlük, katliam ve işkence değil, huzur gelsin ülkemize. Huzur gelsin dünyamıza" dilekleriyle konuşmasını tamamladı.
 
Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ın yaptığı konuşmanın ardından resmi tören sona erdi.
 

Yayın Tarihi : 16.09.2016 : 14:42

Etiketler : Çeşmede    Kurtuluş    Coşkusu    Bölge   


Yorumlar

7741
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN