Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Leylek Yuvalarına Bakım

Leylek Yuvalarına Bakım
Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, leyleklerin soylarını sürdürebilmeleri için, Balıkesir’in Sındırgı İlçesi’nin kırsal mahallelerindeki leylek yuvalarına sonbahar bakımı yaptı.

 

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde oluşturulan ekip Sındırgı’nın İbiller, Küçükbükü, Karakaya, Alacaatlı, Kozlu, Mandıra, Pürsünler ve Çaygören kırsal mahallelerinde bulunan leylek yuvalarında sonbahar bakımı yaptı. AK Partili Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve İlçe Kaymakamı Avni Oral’ın desteğiyle 2008-2009 yıllarında "Elektrik çarpmasın, leylekler yanmasın" sloganıyla bir proje gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Sıkı, elektrik direklerinin üzerine konulan platform sayesinde leyleklerin çarpılarak ölmekten kurtarıldığını belirtti. Leyleklerin ilkbaharda yuva malzemesi olarak getirdikleri balya ipi, naylon poşet ve ağ gibi malzemelerin yavru leyleklerin ayak, bacak, kanat ve hatta boğazlarına dolanarak zarar verdiğini belirten Sıkı, "Bu gibi durumlar 100 yavrudan 6’sının ölmesine neden oluyor, yuvaları bunlardan temizleyerek sakatlıkları ve ölümleri azaltmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan leylek yuvalarının altına ve kenarlarına yapılan serçe yuvaları da platformun dengesinin bozulmasına yol açıyor. Bu yuvaların kışın yağmur ve kar yağışıyla birlikte elektrik tellerine düşmesi yangına neden olabliyor. Bu nedenle hem leylek yuvalarının hem serçe yuvalarının temizlik ve bakımını yapıyoruz" dedi.
 
Prof. Dr. Sıkı leylek neslinin devam etmesi için yuvaların bulunduğu mahallelerdeki vatandaşları dikkatli olmaları, balya ipi, misina, naylon ip ve poşetleri çevreye atmamaları konusunda uyardı, platformların ve yuvaların sonbahar temizliğinin önemine dikkat çekti.
 

Yayın Tarihi : 16.09.2016 : 14:13

Etiketler : Sındırgıda    Leylek    Yuvalarına    Bakım    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1348
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN