Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hasta Yakınlarına Kameralı Ziyaret

Hasta Yakınlarına Kameralı Ziyaret
Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Genel Yoğun Bakım Ünitesi’nde yeni faaliyete geçen ’kamera sistemi" ile tüm hasta yakınları yoğun bakımda yatan hastalarını daha rahat görebilme imkanına kavuştu.

 

Teknik ekip tarafından yapılan kamera sistemi, hastanenin zemin katında bulunan Genel Yoğun Bakım Ünitesi’nde hizmete girdi. 10 yatağı bulunan Yoğun Bakım Ünitesinde her yatağının başına 10 ayrı kamera yerleştirildi. Ayrıca yoğun bakım ünitesine yakın bir oda ise izleme odası olarak düzenlendi. İzleme odasına bilgisayar sistemi, masa ve koltuk yerleştirilerek aynı zamanda hasta yakını bilgilendirme odası olarak da kullanılmaya başlandı. Böylece yoğun bakım ünitesine yerleştirilen kameralardan gelen görüntü, yoğun bakım ünitesi izleme odasında bulunan bilgisayara aktarılarak, her hasta yakını kendi hastasını tek ve net olarak yatağından rahatça izleyebilecek.
 
Her gün saat 14.00’da başlayan ziyaret saatinde, önceden sadece bir kişi beş dakikalığına hastasını görebilmekte iken, şimdi hizmete giren bu sistem sayesinde daha çok sayıdaki hasta yakını hastasını izleme odasında görebilmekte ve aynı anda Genel Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi tarafından hastasının son durumu hakkında bilgi alabiliyor. 114 gündür yoğun bakım ünitesinde annesi yatan Ayşe Göksu "Artık tüm yakınlarımla birlikte annemi görüp izleyebiliyoruz. Bu sistem çok güzel olmuş. Ayrıca annem duymadan onunla ilgili olarak her konuda doktorumuzla konuşabiliyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Güzel düşünülmüş bir uygulama" dedi.
 
Genel Yoğun Bakım Ünitesi’nden sorumlu Uzm. Dr. Zelal Özkul "Yoğun bakım ünitelerine hastaların sağlığını riske etmemek için ziyaretçileri kısıtlı (bir kişi) olacak şekilde alıyorduk. Ancak bu durumun hasta yakınlarında soruna neden olabiliyordu. Tüm hasta yakınları hastalarını görmek istiyorlardı. Bu durumu ortadan kaldırmak için hasta yakınlarına kamera sistemine bağlı monitör yoluyla görüntülü izleme imkânı sunmaya başladık. Gün içerisinde saat 14:00’de hasta yakınlarına hastaları hakkında bilgi veriyor, aynı anda ise hastalarını naklen izlemelerini sağlıyoruz. Bu sistem hem bizi hem de hasta yakınlarını rahatlattı. Enfeksiyon riskleri açısından da bu sistemin daha güvenli. Ayrıca hasta hakkında bilgi verilirken konuşulacak herhangi bir olumsuz konuşma hastanın yanında yapılmıyor. Böylece hastamız psikolojik olarak da korunmuş olunuyor" dedi.

Yayın Tarihi : 15.09.2016 : 11:17


Yorumlar

8792
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN