Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Defne Yaprağı Çayının Faydaları

Defne Yaprağı Çayının Faydaları
Çoğu insan defne yaprağını çorbalarda ve yemeklerde kullanılan mutfaklarda kendine önemli yer edinmiş bir bitki olarak bilir, ama defne tıbbi özelliği ile asırlar boyunca kullanılmıştır. Defne yaprağının belirli bir hastalığı tam olarak iyileştirdiği henüz kanıtlanmamıştır ancak hem modern bilimde hem de modern tıpta kendine şaşırtıcı derecede büyük bir yer bulmuştur.

 

Defne yaprağı çayının sağlığa faydaları
 
Sağlıklı bir sindirim sistemi: Defne yapraklarının gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Vücuttan zararlı toksitlerin atılması için idrar uyarıcı olarak; zehirli  bir besin tüketildiğinde ise kusmak için uyarıcı olarak yardımda bulur.  Ayrıca, defne yaprağında bulunan organik bileşikler mideyi yatıştırır, bağırsak iltihabına iyi gelir. Çölyak hastalığının semptomlarını azaltmak için bile etkilidir. Günümüzde uygulanan diyetlerde karmaşık proteinler sindirim problemlerine yol açabilir ancak defnede bulunan eşsiz enzimler sindirim için oldukça verimlidir ve besin alımını kolaylaştırma da etkilidir.
 
Solunum sistemi: Defnenin sahip olduğu uçucu yağ ayrıştırılır ve solunumda rahatlamayı sağlamak için göğüs bölgesine sürülen merhemlerin içine eklenir. Aynı zamanda yapraklarından elde edilen lapa göğüs üzerine sürülür ve gece boyunca kalmasına izin verilir. Aromaterapik özelliği de benzer bir etkiye sahiptir, defnenin buharının solunması solunum yolundaki balgam ve hastalıklara neden olan bakterilerin temizlenmesini sağlar. Bu açıdan kaliteli ve doğal bir antibakteriyeldir.
 
Saç sağlığı: Eğer saç diplerini iyileştirmek ve kepek sorunundan kurtulmak isteniyorsa suda bekletilen defne şampuanlandıktan sonra kafa derisi üzerine dökülür ve ovulur. Kimyasalların etkisinin ortadan kalkmasına yardımcı olurken kuru saç köklerini iyileştirerek kepeği ortadan kaldırır.
 
Anti-inflamatuar etkisi: Defnenin en büyük özelliği vücuttaki inflamasyonu azaltmaktır. Partenolit denilen oldukça benzersiz fitobesini içerir ve bu da eklem ağrıları sırasında ağrıyan bölgeye uygulandığında hızlı inflamasyonu ve tahrişi engeller. Bu etkisi defne baharat olarak normal bir şekilde tüketildiğinde de etki eder.
 
Kalp sağlığı: Kafeik asit defnede bulunan kalp sağlığı için oldukça önemli bir organik bileşendir. Kafeik asit kalpteki kılcal duvarlarına ve vücut uzantılarına yardım ederken zararlı kolesterolün ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 
Kanseri önleme: Defnedeki kateşin, linalol ve partenolit gibi eşsiz antioksidan kombinasyonu ve organik bileşimleri vücudun tehlikelerden korunmasına yardımcı olur. Özellikle mutasyona uğrayabilecek kanserli hücrelerin önlenmesini sağlar.
 
Stres ve endişeye karşı: Defnenin az bilinen özelliklerinden biri kendiliğinden sakinleştirici bir özelliğe sahip olmasıdır. Linalol genellikle kekik ve fesleğen ile ilişkilendirilir ancak defnede de bol miktarda bulunur ve bu aromaterapik özelliği vücuttaki stres hormonlarının seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Defne strese karşı oldukça yardımcıdır ve büyük endişeleri bile ortadan kaldırarak kişiyi rahatlatabilir böylece uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilecek stres hormonlarını ortadan kaldırır.
 
Diyabet yönetimi: Defne insülin fonksiyonu ve regüle kan şekeri düzeyleriyle doğrudan bağlantılıdır. Diyabet hastaları ve gelişmekte olan diyabet riski için düzenli defne tüketimi diyabet kontrolünü sağlar. 
 
 
Kaynak: faydalarizararlari

Yayın Tarihi : 13.09.2016 : 10:39

Etiketler : defne yaprağı    defne çayı    stres    kalp sağlığı    diyabet    saç sağlığı    sindirim sistemi   


Yorumlar

7059
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN